Neuvostoliitto menetti Krimin laittomasti

Abrahamm

, vain Ukrainalaisen Hrutsevin määräyksellä, ollessaan johdossa ja Otto Ville Kuusisnen oliko silloin neuvonantajana !?

15

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenelle

      Neuvostoliitto menetti Krimin? Jos et satu tietämään, niin sekä Venäjä että Ukraina kuuluivat Neuvostoliittoon.

    • PieniPiruVasempaan

      Laittomuus perustuu aina johonkin lain tai sopimuksen pykälään.
      Voitko tarkemmin yksilöidä, mistä pykälästä oli kysymys?

      Ihan uteliaisuudesta, menetätkö työpaikkasi, jos kirjoitat, että Putin on kusipää?
      Minä en menet omaani, jos kirjoitan niin Niinistöstä, kummasta tahansa.

      • Abrahamm

        Ei Neuvostoliitossakaan olisi ollut tällaista valtaa, mutta kun maa oli sodanjälkeisessä tilassa ja olihan ammuttu maan julmin vihollinenkin Keisariaikainen BERJIA, Stalininkin kärkyttäjä !?

        Suomessa ei Ammuttu Mannerheimiä keisarin miehenä , Risto Rytiä sotusopimuksineen ja Elias Erkkoa, kun eläville etukäteen kuolintodistukset kirjoitutti 1942 !?

        En pelkää tietääkseni ketään kun maaherraakin vähän pyöritin ravaatista ja Helsingin Riropoliisin kanssa painin viralta !? YM Ym.


      • luuletvaan

        Onko pirutollo sinun baltiantiltu hommasi noin varma??


    • Jönsas

      Aloittaja valehtelee ruokottomasti. Krim liitettiin vuonna 1954 Ukrainaan Neuvostoliiton Korkeimman neuvoston puhemiehistön asetuksella, jonka allekirjoittivat puheenjohtaja Kliment Vorošilov ja sihteeri Nikolai Pegov.

      Liitos oli täysin laillinen ja se on myöhemmin vahvistettu mm ETYK-sopimuksessa ja kansainvälisissä tuomioistuimissa.

      • inhoovatnatoa

        Nyt vaan krimiläiset halusi takasi Venäjään. Onko ihme?


      • PieniPiruVasempaan
        inhoovatnatoa kirjoitti:

        Nyt vaan krimiläiset halusi takasi Venäjään. Onko ihme?

        Siinä missä tsekit halusivat pysyä osana itäblokkia 1968.


      • Abrahamm

        Hölö hölö, tositieto on Hrutsevin aloitteesta, mitään sen tarkemmin ajattelematta !?

        No mitäs sanotte tästä ; Mannerheimin isoisä vaati Pietarin suoja-aluetta jo Suomen autonomian alkuun ja Stalin halusi vain sen toteuttaa Suomen ja sen liittolaiste uhittelun takia !?


    • Niinistö12345780

      Niin, yhtä paljon kuin karjalaiset halusivat Karjalan osaksi Neuvostoliittoa.

    • Niinistö12345780

      Jos Karjalassa olisi järjestetty kansanäänestys pari kuukautta karjalaisten lähdön jälkeen, olisi varmaan haluttu liittyä Neuvostoliittoon. Heh.

      • kukaihmettelee

        Karjala hinta suursuomi kahjujen sekoilusta.


    • kiihkoilijoille

      Krim liitettiin Venäjään jo 1783-luvulla, kun kristityt venäläiset joutuivat Krimin islamistien sorron alle, ja pyysivät keisarinna katariinaa ottamaan vallan krimillä.
      Sen jälkeen Krim on ollut aina venäläinen osa-valtio, muutamia ulkomaiden miehitysiä lukuunottamatta. Krimillä puhutaan venäjää ja he ovat aina vastustaneet Ukrainaa, jolle Hrustsev kännipäissään antoi rutiköyhän Krimin riesaksi 1954.
      Nyt kävi juuri kuin Katariina suuren aikana .Krimiläiset halusivat suojaa suurelta venäjältä Kiovan patrioottista sotilasjunttaa vastaan. Vihreät miehet olivat sevastopolin sotilaita, jotka estivät Kiovan fasistijoukkojen pääsyn maahan lentokentällä ja kannaksella.
      Karjalaa on aina asuttaneet suomalaiset, eikä Krimin venäläisiä voi verrata mitenkään heihin.
      Tosin itä-karjalan asukkaat vastustivat suur-suomea molemmissa sodissa.

      • Kiihkottomasti

        sentään vaadit Karjalan palauttamista Suomelle. Itse olen siirtokarjalaisten poika ja en sentää mitään noin järjetöntä esitä.

        Puhuttuun kieleen vetoaminen onkin erikoinen kriteeri. USA:ssa puhutaan englantia ja Etelä-Amerikassa espanjaa. Rutiköyhäksi Krim muuttuu vasta 30 vuoden kuluttua. Sinne ei saada enää vettä ja kaikki kuihtuu.


    • hyväniin

      Nato ei saanut ahmastua Krimiä,vaikka Obaman jojo Cenkko sen lupasi!

    • Poroshenko tuli Ukrainan presidentiksi paljon sen jälkeen, kun Venäjä oli anastanut Krimin.

      Ryssäntrollit eivät näytä paljon perustavan faktoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1851
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      223
      1606
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      300
      1096
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      899
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      855
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      794
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      50
      747
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      30
      646
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      643
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      602
    Aihe