Kirkko on esittänyt Helsingin kaupungille tällaista. Pömpelin ongelma alusta asti on ollut tilojen puute.
Se, että sinne kuitenkin sijoitettiin kaupungin sosiaalityöntekijöitä, vaikka heille ei ole tarjolla tiloja, joissa voisi käydä luottamuksellisia keskusteluja potentiaalisten asiakkaiden kanssa. todistaa, että kyse ei ole kaupungin tarpeesta, vaan peitellystä kaupungin tuesta kirkon pömpelille. Kaupunki nääs maksaa kovaa vuokraa olemattomista työskentelytiloista.
On syytä seurata tarkasti mitä jyvityksiä kirkko tuon lisärakennuksen tiimoilta keksii kaupungilta vaatia - ja mihin vaatimuksiin tollot kaupungin päättäjät mahdollisesti suostuvat haaskaten helsinkiläisten veroeuroja sellaiseen joka ei kaupungille kuulu, eikä sitä ja sen asukkaita hyödytä.
Kirkon tulisi tietenkin maksaa kaikki tuon pömpelin ja sen lisäosan kulut itse, kirkollisverokertymällään.
Se, että sinne kuitenkin sijoitettiin kaupungin sosiaalityöntekijöitä, vaikka heille ei ole tarjolla tiloja, joissa voisi käydä luottamuksellisia keskusteluja potentiaalisten asiakkaiden kanssa. todistaa, että kyse ei ole kaupungin tarpeesta, vaan peitellystä kaupungin tuesta kirkon pömpelille. Kaupunki nääs maksaa kovaa vuokraa olemattomista työskentelytiloista.
On syytä seurata tarkasti mitä jyvityksiä kirkko tuon lisärakennuksen tiimoilta keksii kaupungilta vaatia - ja mihin vaatimuksiin tollot kaupungin päättäjät mahdollisesti suostuvat haaskaten helsinkiläisten veroeuroja sellaiseen joka ei kaupungille kuulu, eikä sitä ja sen asukkaita hyödytä.
Kirkon tulisi tietenkin maksaa kaikki tuon pömpelin ja sen lisäosan kulut itse, kirkollisverokertymällään.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tässä dokumenttia Helsingin vapaa-ajattelijain toiminnasta ja kannanotoista koskien Kampin kappelia. Siis:
http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2012/10/25/kaupungin-rahoitus-pois-kampin-kappelilta/
Milläs kappelia ja etenkin kaupungin huomattavaa rahoitusosuutta perusteltiinkaan...?
No, kirkko ja kaupunkikin uutisoi laajennushankeesta: https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kampin-kappeli-tarvitsee-lisatilaa-kaupunkisuunnitteluvirastosta-on-haettu-asemakaavan-muutosta
"– Kappeliin tarvitaan kahdenkeskisiä kohtaamisia varten pieniä tapaamistiloja, joissa ihmiset voivat keskustella rauhassa papin, diakoniatyöntekijän tai sosiaalityöntekijän kanssa. Nyt tällaisia tiloja ei ole."
Kirkko puhuu usein itseään ristiin.
" peitellystä kaupungin tuesta kirkon pömpelille. "
Juurihan Helsinki jäi kiinni, oliko se, 54 miljoonan laittomista tuista jollekin bussiyhtiölle.
Muistakaa, että Suomessa ei ole korruptioa.
"Kaupunki myös subventoi kappelia alhaisella tontinvuokralla: 5.169,- vuodessa."
Joku muu joutuisi tästä käräjille jos ei muistaisi maksaa lahjaveroa.
Kivaa, että ateistit vastustavat helppoa avunsaamista ihmisille. Kappeli rakennettiin aikanaan kaupungin aloitteesta, seurakunnilla on kyllä kirkkoja ihan riittämiin Helsingissä. Ja tästä syystä kaupunki myös tulee vuokrissa ym. vastaan, koska kaikista rakennuskustannuksista vastasi kirkko ja näin ollen myös kirkon jäsenet.
Mutta koska me kristityt olemme reiluja ja haluamme, että myös vakavasti uskontorajoitteisia eli ateisteja voidaan auttaa, niin myös ateistin on nyt siksi mahdollista saada kyseisestä paikasta keskusteluapua, koska siellä on myös kaupungin työntekijöitä (sosiaalityöntekijöitä) tarjoamassa ilman ajanvarausta keskusteluapua ja antamassa neuvontaa. Tätä avunsaantia siis ateistit ovat halunneet koko ajan vaikeuttaa, silti ne eivät itse tarjoa kenellekään yhtään mitään vaihtoehtoa tai apua.
Uskonnottomat, vapaa-ajattelijat haluavat, että kaupungin sosiaalityötä ja henkisen tuen käytäntöjä kehitetään yhdenvertaisesti ja tasavertaisesti. Samalla kun noita uusia "sosiaalikeskustelijoita" pömpelöitettiin, vähennettiin liikkuvia sosiaalityöntekijöitä, joilla oli/on mahdollisuus varata ihmiselle jatkotoimenpiteitä. Satsaus pömpeliin on muualta pois.
Käytännössä enemmän kirkon kuin avuntarvitsijoiden tukea.
Vapaa-ajattelijat haluavat riittävää ammatillista kriisiapua ja henkisen tuen palveluja.
Tässä helsinkiläisillä mahdollisuus "ekumeniaan".
Sekulaariin mielenilmaisuun!
Sosiaalityöntekijöitä tarvitaan kentälle ja toimistoihin, eikä pömpeliin bunkkeroitumaan.
Muutos kaupungin sosiaalityön panostukseen paikallaan. Pois seisokelemasta kävelyllä ja etsiväään työhön.
Aika aneemista ja hyödytöntä kahden henkilön seisoskelua pömpelissä. Lähtisivät liikkeelle katsomaan mitä ulkopuolella tapahtuu. Ja mukaan jonkinlainen työväline yhteydenottoihin. Lisätilat ja nykyisetkin kirkon omalla kusannuksella.
Mitä sanovat Helsingin kuntapäättäjät?
Tässä suunnitelmassahan kähmitään kuntalaisten rahoja yhden uskontokunnan palvontapaikan ylläpitämiseen.
Evl+kirkko+on+pian+vähemmistönä+Helsingissä.+Repikää+siitä.+Viime+vuonna+jäsenosuus+oli+52+%.
Toivottavasti Helingin kaupngin päättäjät alkavat sijoittaa henkilöstöresurssejaan sosiaalitoimessa järkevästi kaupunkilaisia palvellen eikä kirkkoa palvellen.
Helsingin kaupunki ja järkevä resurssien jako eivät mahdu samaan teemaan.
Antivapari pahoittelee, että "arkkitehtoorista mestariteosta" kutsutaan pömpeliksi. siis eräs kirjoittaja on kutsunut pömpeliksi viestinsä otsikossa. Hän on napannut sen varmaankin "kansan suusta". Olen kuullut saman ilmauksen useamminkin. Sisätiloiltaanhan rakennus on osoittautunut huonosti toimivaksi. Kaupunki voisi antaa kirkolle lisätilaa siirtämällä "sosiaalikeskustelijat" vaikka siihen lähistölle kaupunkilaisten pariin.
Vapaa-ajattelijat kehittämässä positiivisesti kaupungin toimintaa julkisen vallan neutraliteettiperiaatteen pohjalta ja sosiaalityötä kehittäen.
Sosiaalityöntekijöiden kannattaisi jalkaantua ja ottaa käyttöön nettiyhteys. ääin varsinaiset liikkuvat sosiaalityöntekijät tekevätkin. Heitä on vaan liian vähän, kun osa rahoista käytetään pömpeliin linnottautuneiden "sosiaalikeskustelijoiden" palkkaukseen. Sekä pömpelin tilojen vuokriin.