Riitele oikein

riitelyynkyllästynyt

Nelisen vuotta yhdessäoloa takana ja paria poikkeusta lukuunottamatta riidat paisuvat aina aivan käsittämättömiin mittasuhteisiin. Vaimollani tapana joka kerta palata vanhoihin asioihin riitojen yhteydessä. Samalla nimittelee ja haukkuu minut pystyyn. Kielenkäyttö on kamalaa. Yritän olla rauhallinen, mutta solvaaminen ja syyttely vaan jatkuu ja jatkuu, kunnes minullakin menee hermot, korotan ääntäni ja haistattelen takaisin. Samalla tulee sanottua asioita, joita en tarkoita. Sitten hän mököttää monta päivää, välillä haukkuu ja syyllistää. Sitten uhkaillaan erolla ja vierailla miehillä...

Riita voi saada alkunsa aivan mitättömän pienestä asiasta. Esim. jos vaikka laitan astian väärin pesukoneeseen... Soppaan sekoitetaan varsin nopeasti vanhat riidat. Itse en niihin haluaisi enää palata. Asiat on jo käsitelty, mutta moneen kertaan niitä saa selostaa ja perustella yhä uudelleen ja uudelleen. Miksi teit niin, mikset voinut toimia toisin jne. Sitten kadutaan jo sitä, että tuli aloitettua suhde kanssani.

Minulle on joskus sanottu, että riitely puhdistaa ilmaa, kunhan riitelee oikein, tappelematta. Asioista voi olla eri mieltä ja mielipiteen saa kertoa pelkäämättä, että toinen on heti jättämättä eropapereita. Meillä se vaan ajautuu aina siihen pisteeseen, että vaimo alkaa haukkumaan ja menee henkilökohtaisuuksiin.

Olen väsynyt toistuvaan riitelyyn ja haukkumiseen. Yritän välttää konflikteja kaikin keinoin ja en jaksa olla asioista eri mieltä. Minusta on suhteen aikana tullut todella sulkeutunut ja olen jatkuvasti varpaillani. Asioiden puheeksi ottaminen on iso kynnys. Töistä kotiin tullessani en tiedä mitä on vastassa. Aamulla kaikki oli vielä hyvin, mutta illalla tilanne voi olla aivan toinen. Jokin asia on vaimoni mielen päivän aikana pahoittanut eikä se välttämättä edes liity meihin millään tavalla. Mutta hän pitää kyllä huolen siitä, että minun vikani se kuitenkin loppujen lopuksi on. Ja taas palataan menneisiin asioihin.

Suhde taitaa olla tiensä päässä, mutta voimavarat vähissä eroprosessin aloittamiseksi. Isot ja voimakkaat tunteet pelissä. Rakastan vaimoani syvästi, kaikesta huolimatta.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kieroatouhua

      Kertomasi käytös on todella haavoittavaa. Tuollaista kieltä ja ajatuksenkulkua ei kenenkään elollisen pitäisi käyttää eikä hyväksyä.

      Myöskään väite että “kunnon riita puhdistaa ilman”, on tuulesta temmattu! Täysijärkisen aikuisen täytyy hallita kelenkäytto ja oma käyttäytymisensä tavalla joka ei haavoita itseään eikä läheisiään.
      Meille Luoja suuressa viisaudessaan on antanut verbaaliset taidot. Ne on tarkoitettu rakentavaan kommunikointiin. Tarkoituksena on että pystyy sanallisesti tuomaan ajatuksensa julki, oli aihe kuin aihe.

      Tuo, että huolellisesti ja harkiten käyttää sanavarastoaan ruoskimalla toista, viittaa jo rikollisuuteen. Kenenkään, ei sinun eikä minun, täydy ottaa vastaan tuollaista käytöstä vapaaehtoisesti.

      Kerrot saaneesi tarpeeksi. Olet oikeassa. Olet huomannut uudelleen ja uudelleen että ruoskinta sen puolelta vain jatkuu ja jatkuu. Mikään ei ole muuttunut. Käsityksesi rakkaudesta on kieroutunut!

      On aika lopettaa yhteinen kanssakäynti tuon tason ihmisen kanssa.

    • mitätönihminenjostain

      ala siä kehumaan sitä ku se haukkuu ja sit alat naida sitä :D

      • mitätönihminenjostain

        niin ja lopeta sen mielistely kotitöissä, tehköön akka itse ne- ne niiden heiniä. sä et tästä lähtien tartu imuriin ja lautasiin ku olet syönyt. Perfektionisti saa itse tehdä nyt asiat kuten haluaa niiden olevan ,)


    • taifuuni

      Mä en naisena tajua tollasia kälättäviä akkoja jotka tahallaan ärsyttävät riitaan. Sääliksi käy kilttejä miehiä jotka yrittää viimeseen asti olla hissunkissun pirttihirmuja kohtaan. Sano takas vähä kovemmin, pistä muija jäähylle tai ota pieni loma jotta saat vähän rauhassa miettiä asioita. Ei tuo normaalia oo että pitää jännitellä mitä kotona odottaa kun töistä tulee sun pitää tehdä jotain asialle. Tsemppiä

    • kertokaa

      En tiennytkään et on oikea tapa riidellä, mites se toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      45
      2259
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      68
      2154
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1970
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      395
      1725
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      105
      1680
    6. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1520
    7. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1504
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      184
      1127
    9. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      29
      1033
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    Aihe