Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Pääsin suhteella töihin, olin aiemmin työskennellyt kyseisten heppujen kanssa. Työ oli erilaista, mitä olin aiemmin tehnyt eikä kokemusta ko. jutusta lainkaan. Mutta työhön sanottiin perehdytettävän ja riitti, kun on kiinnostusta.
Miten sitten kävikään. Huomasin, että työ oli liian vaativaa taidoilleni. Sitten tuli taloon henkilö, jolla oli kokemusta kyseisestä duunista. Ja tietty skillsejä. No, olinkin yht äkkiä vertailukohteena. Kehityskeskustelussa minua verrattiin tähän toiseen ja kehuttiin, kuinka sujuvasti käyttää ohjelmistoa X työssään, ja se on kiinnostunut duunista, ja minä en pomon mielestään ole. Minun pitäisi iltaopiskella omalla ajallani, sanoi pomo. Olen tehnyt niin, mutta ei hetkessä opita uutta työkalua. Puolustauduin, että kyseinen softa ei ole mun ensisijainen työkalu, Ja alussa sanottiin, osaamattomuus ei haittaa, koska työhön perehdytettäisiin. Pomo huomasi , että tähän sopii sittenkin sellainen, jolla on kokemusta ja hallitsee työkalut. Lisäksi hän syytti minua huolimattomuusvirheistä. Hän uhkasi keskustella uudestaan siitä, jos siirtyisin tekemään toisia työtehtäviä. Ja ne työtehtävät ovat kyvyilleni taas liian helppoja, pelkäsin turhautuvani.
Tosin pomo huomasi myöhemmin, kuinka monimutkainen onkaan itse työ, ja se oli haasteellista myös kokeneemmalle. Virheitä tulee helposti. Työkaverini tuskaili myös sitä, kun oli tullut virheitä, joita jälkeenpäin piti korjata ja kertoi työn olevan monimutkaista. Pomo sanoi työkaverilleni, että älä välitä, tämä on hankalaa ja virheitä tulee helposti.
Uutta keskustelua ei koskaan käyty eikä pomo ole pyytänyt anteeksi - hän on selvästi huomannut olleensa väärässä ja olen pärjännyt melko hyvin kuitenkin. Luonteeltani olen tunnollinen ja korjaan virheet. Olen tehnyt ylitöitä myös, mutta en saa kiitosta. Päin vastoin, työkaverini saa. Pidän työkaverista ja hän on hyvä tyyppi, mutta pomo ei.
Pomo luulee ettei minua kiinnosta
4
132
Vastaukset
- Sanojaj
Ei ole kokemusta vastaavasta, mutta on ilmiselvää että pomo on vielä tosi kokematon alalla jos ei ymmärrä edes alaistensa toimenkuvaa ja valitsee osaamattoman henkilön sellaiseen työhön mistä ei ole vaivautunut ottamaan selville edes mitä taitoja itsenäinen työskentely vaatii. On tosi kurjaa kun ei uskalla kohdata sinua ja pyytää edes anteeksi.
Jos uskallat itse olla häntä rohkeampi, niin voisit oma-aloitteisesti ottaa asian esille, että eikö tosiaan huomaa sitä että voisi oppia virheistään ihmisenä ja yrittää olla parempi omassa työssään esimiehenä kohdatessaan ihmisiä. Kyllä alaisellakin on oikeus kertoa kehitysehdotuksia ja puhua asiat halki ettei työpaikasta tule ahdistava paikka.
Tiedän ettei sinua ehkä yhtään enää hymyilytä kyseisen kaverin lähellä, mutta voisit ainakin tervehtiessäsi tätä hymyillä. Niin pieni ele tekee ihmisestä helposti lähestyttävämmän ja voisi uskaltaa kehua sinuakin omasta työpanostuksestasi ja siitä että olet uhrannut omaa aikaasi uuden oppimiseen. Olet teoillasi ja asenteellasi todistanut että sinua kiinnostaa oma työsi, mitä jonkun toisen mielipiteellä silloin on, kun kritisoija ei handlaa edes omaa työtään vielä. - Porkkanalaatikko
Kiitos viestistäsi. Se toi voimia.
Hynyilen ja tervehdin pomoani ja juttelen niinkuin kenen tahansa kanssa. Pomo esittää, ettei koskaan mitään keskustelua ole rtapahtunutkaan. Hänellä ei ole rohkeutta puhua asiasta. Eikä toisaalta ole sosiaalisia taitoja. Hän aina puhuu erittäin jännittyneenä. Yritän olla välittämättä - ajattelen itse oppivani työssä ja siten kaikki mutä teen, on vain kotiapäin. - HyvääJaHuonoaNeuvoa
Olen ollut 10 työpaikassa ja yhteen huonoon työpaikkaan pääsin kiireapulaiseksi suhteilla, joten ei ole vastaavasta kokemusta. Työelämä alkoi jollakin lailla vastata toivomuksiani vasta sitten kun opiskelin insinööriksi. Työllistyin nopeasti valmistumisen jälkeen. Oli ikävä kuunnella opiskeluaikana kun kaikki kyseli että no mihinpä aiot mennä töihin kun valmistut? Ja että on lapsellista opiskella kun on jo töitä!!!!
- Dorolyn
Miksi sulta kysyttiin, että minne aiot mennä töihin? Tai miksi on lapsellista opiskella? Asuitko pienellä paikkakunnalla, jossa ihmisillä oli vanhoillinen käsitys siitä, miten työelämä toimii?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512