Jussi Halla-aho tuomitsee JYRKÄSTI rasismin!

"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei näe puolueessaan sijaa ihonväriin perustuvalle politiikalle. "

”Ne tavoitteet, joita meillä on maahanmuuton suhteen puolueena ja ymmärtääkseni myös nuorisojärjestönä, eivät edellytä minkäänlaista rotusyrjintää tai ihmisten ihonvärin tuijottelua.”

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/268296-jussi-halla-aho-ps-nuoret-jupakasta-emme-aja-mitaan-rotuerottelupolitiikkaa-typeria?fbclid=IwAR2OMi5U8723ZqIYmMDPWVwdtfvWzKwKRheUzfVkCePXioE-BM4PCRxhMaM
21117
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Miten se esteettinen haitta, Jussi? Niinhän kirjoittelit.

Äänestä

Puolueessahan on erivärisiä ihmisiä jäsenenä ja edustajana. Turhaa höpinää nyt tämmöinen

Äänestä

Mitä tulee nuorisojärjestön johtajaan Sipolaan, niin lähinnä tulee mieleen että Sipola on maksettu apina.

1Äänestä
  • LAPIN PIIRISSÄ oli persuissa sellaista väkeä, joka vielä pitkään Halla-ahon valinnan jälkeen uhosi puolueen tuhoamisella.

    Siitä porukasta on nyt saatu maksettua yksi tai kaksi hörhöä näytösluonteisiksi natsi-siitosiksi, jotka vaalien alla yrittävät leimata koko puoluetta.

    Sipola on yksittäinen hörhö, joka vastaa omista sanomisistaan.

    Äänestä

Jokainen tajuaa ettei Suomi tarvitse kehitysmaista porukkaa joilla ei ole koulutusta eikä muutakaan ne on pelkkiä kuluja maalle niistä saadaan vaan ongelmia rikollisuuden kautta matupuoleet silti niitä tänne roudaa.

1Äänestä
  • Sinuunkin on käytetty verovaroja joilla on yritetty opettaa kirjoittamaan. Hukkaan ovat menneet.

    Äänestä

en lue halla-ahon muuta tekstiä - tuo mies on liukenemassa rahamassaan

Halla-aho ei kuunnellut ja nuoriso on edennyt asiastaan kärki edellä.

ONGELMA on oikeasti tyytymättömyys TAPAAN hoitaa maahanmuuttoa ja
varsinkin sen aiheuttamia ongelmia

ELI myös halla-aho on osa ongelmaa - ihan samoin kuin koko muu hallinto ja sen vanhanaikaiset, ylimieliset menettelytavat.

NUORET ovat periaatteessa oikeassa,
maassa syrjitään kantiksia ja kaikki muodikkaat ajaa MAAHANMUUTTOA turbona
Ei se ole puolueetonta ja tasa-arvoista - kuten periaatteessa toitotetaan ja toivotaan.

Mummo ei saa Kelataksia, Veikkaus ei tue sokeiden työllistymistä, sairaalat ajetaan alas, opiskelijalta evätään/ takaisinperitään opintotukia, eikä homekouluja haluta rakentaa - mutta kun tiskin toisella puolella on tuntematon "ehkä" kärsinyt, nimetön, kielitaidoton - ei uskalleta kysyä mitään ja kaikki ovet aukeavat - 4 vuoden tukipäätökset ja henkilöllisyystodistukset - kaikkea voidaan tehdä.

JA HUOMAA: mummo: en maininnut väriä. JA HUOMAA: sokea: en maininnut väriä.
Kohtelu muuttuu kun sokean ja mummon väri muuttuu.

KUN oikeasti olisi tärkeämpää osoittaa, että tässä maassa on samat tasa-arvoiset pelisäännöt kaikille.

Missä on tasapaino?

Äänestä
  • Hyvä kirjoitus. Kaikki on totta.

    Miettikää sitä.

    Äänestä

  • Miten ns. vääränväristen esim. lasten karkotus auttaa mummoa saamaan taksin?

    Äänestä

  • Kysynvaintaas kirjoitti:

    Miten ns. vääränväristen esim. lasten karkotus auttaa mummoa saamaan taksin?

    Hyvä - apukoululaiset suvakit taas kyselee

    Oletko sä kaikkonen? Et sitten syönyt edes makkaraasi - vaikka se oli lautasella.
    Mihin sä käytit aikasi? Dokasit tai nuolit jonkun ...**^^

    Lisään sun taakkaa kysymällä, miten 30 000 maahantulleelle tuntemattomalle teinille riittää antaa lahjakortteja a 800e älypuhelimeen? Tai miten mamuäideille annetaan 1000e lahjakortti lastenvaunuihin? Uutta pitää saada, käytetyt ei kelpaa. Miten mamumiehelle pitää saada kultaiset hampaanpaikat kun SE SITÄ HUUTAMALLA VAATII.

    Tuolla on kuntia, joissa yhden rattiojuopon kolari ja sairaanhoito vie koko kylän sairaanhoitobudjetin. EI SEKÄÄN OLE OK - MUTTA SE ON ALUSTA JOLLA TOIMITAAN.

    Ala-asteella ei ole varaa kirjoihin, ei sijaisiin, ei psykologeihin, ei kuraattoriin tai erkkaopeen mutta on varaa tilata tulkkeja kouluun, vanhempainiltoihin ja kirjoittamaan kotiin viestejä - kun eivät osaa käyttää tietokonetta. Yksikään perheessä ei ole luku- tai kirjoitustaitoinen.

    Mamumenot taidetaan hoitaa eu mamuvelkarahalla - sillä jotka kunnat pakotettiin ottamaan.

    Mut 15-30 vuotiaat parrakkaat randomit saa kunnalta 800e lahjakortin älypuhelimeen, eikä kukaan kysy mitään. Kirjoittaa kortin ja sanoo "ole hyvä"

    Kuntien päättäjät tekevät kokouksissaan päätöksiä.

    Kuntien ja kaupunkien yhteisten rahojen no1 osoite on yhteisen infran ylläpito: sähköt, vedet, tiet, koulut jne. EI MAMUJEN PUHELIMET, PESUKONEET JA ELÄTTÄMÄINEN

    JOS EU TAHTOO VIIHDETTÄ MAKSAKOOT SEN ITSE OMISTAAN
    EI MEIDÄN RAHOISTA TAI MEIDÄN VELAKSI

    JOS EU TAHTOO MAMUJA MAKSAKOOT SEN ITSE OMISTAAN
    EI MEIDÄN RAHOISTA TAI MEIDÄN VELAKSI

    Tämän maan verokertymä on mitoitettu tälle väkimäärälle EIKÄ 63 MILJOONALLE MAMULLE

    1Äänestä

  • Hemmetti että kirjoitit juuri minun ajatukseni, ennen kuin itse ehdin. Mutta onnittelen!

    Äänestä

Tuohan tietää sitä että persut hajoaa taas pienempiin osiin. Soinin ajoistahan kannatus on tippununutkin jo puoleen.

1Äänestä
  • Entä Soinin kannatus "soiniajoista", paljonko se on tipahtanut? Tai 2018 vuoden aikana Perussuomalaisten kannatus - paljonko nousua?

    Luuletko tosissasi, että yhdn Lapin Ps-nuorten Sipolan rasistinen ajatus poikii muuta kuin Sipolan erottamisen = )

    Äänestä

  • Persujen+maksimit+liikkuvat+tuolla+10+%+tienoilla.+Puolue+on+kerännyt+niin+kirjavaa+sakkia+vanhoista+kommunisteista+aina+keskikaljalla+käyviin+koulupudokasnatseihin,+ettei+sellainen+lauma+isommaksi+kasvaessaan+mitenkään+voi+pysyä+kasassa+käymättä+toistensa+kimppuun.++Tämähän+on+jo+nähty.+Ja+tullaan+hyvin+todennäköisesti+näkemään+uudelleenkin.

    Äänestä

Positiivinen syrjintä ja kaksoisstanstandardit. Suomalainen on kakkosluokan kansalainen omassa maassaan.

1Äänestä

Ei Sipola ole ainoa etnonationalisti persuissa. Eikö heitä ole ihan eduskuntaryhmässä. Salailevat vain mieltymyksiään.

Äänestä
  • Miksi rasistinatsista pitää käyttää tuota typerää etnonationalisti-nimitystä?

    Äänestä

Se alla-haho on ruvennu kohentamaan imagoaan päästäkseen hillotolpalle ja sitäkautta audin takapenkille.

Äänestä

Nyt taisi Halla-aho tehdä virheen tuomitessaan rasismin. Voi tulla äkkilähtö puheenjohtajan paikalta. Rasismi on yksi persujen perusarvoista! Rasismin lietsomisesta se kannatus kumpuaa! Nyt tuli Jussilta virhe!

Äänestä

Suomessa esiintyy rasismia ja jostain syystä ne samaistetaan Perussuomalaisiin, joka ehkä johtuu sen puolueen jäsenistön näkemyksestä, jonka mukaan puolue edustaa sellaista politiikkaa! Siis mainintaa ihonväristä, Afrikan väestöräjähdyksestä, jne. Vaikka lähialueiden työperäinen maahanmuutto ja sodat on aiheuttanut tämän ilmiön laajuudessaan.
Suomihan ei voi vaikuttaa kansainvälisiin ja EU:n politikkaan, kuin rajoitetusti. EU sopimus sisältää myös tämän työvoiman vapaan liikkuvuus direktiivin, joita siis komissaarit valvovat noudatettaviksi! Perussuomalaisille on eduksi vaieta perusasioista! Ehkä se on suomalaisille tyypillistä halua uskoa, kuin tunnustaa tosiasioita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


wertrtterer kirjoitti:

"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei näe puolueessaan sijaa ihonväriin perustuvalle politiikalle. "

”Ne tavoitteet, joita meillä on maahanmuuton suhteen puolueena ja ymmärtääkseni myös nuorisojärjestönä, eivät edellytä minkäänlaista rotusyrjintää tai ihmisten ihonvärin tuijottelua.”

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/268296-jussi-halla-aho-ps-nuoret-jupakasta-emme-aja-mitaan-rotuerottelupolitiikkaa-typeria?fbclid=IwAR2OMi5U8723ZqIYmMDPWVwdtfvWzKwKRheUzfVkCePXioE-BM4PCRxhMaM

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu