mitä mies tarkoittaa kun sanoo ettei halua koskaan naimisiin,koska hänen mielestään avioliitto on "ikuinen vankila". Eikö mies halua olla minun kanssani ikuisesti vai?
Ehdotin myös "vetoa" että se joka pettää antaa petetylle tuhat euroa. Itse uskaltaisin luvata vaikka miljoonan koska tiedän etten petä. Mutta mies ei "halua lyödä vetoa", tarkoittaako se että se aikoo pettää? Tai ei ole varma pettääkö joskus?
Ehdotin myös "vetoa" että se joka pettää antaa petetylle tuhat euroa. Itse uskaltaisin luvata vaikka miljoonan koska tiedän etten petä. Mutta mies ei "halua lyödä vetoa", tarkoittaako se että se aikoo pettää? Tai ei ole varma pettääkö joskus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
perustuu luottamukseen ja toisen kunnioitukseen, niin mitään vetoja ei tarvita.
Jos hän pettäisi sinua, niin antaisiko hän sinulle sen häviämänsä summan? Tuskinpa!
Ei kaikki miehet petä, vaikka eivät haluaisi naimisiin, mutta jos joku pettää, niin on helpompi purkaa suhde, ehkä?
Vaikea sanoa, mitä hän tarkoittaa ja elämä saattaa muuttaa suuntaa hyvinkin äkkiä. Voihan olla niinkin, että sinä kyllästyt häneen eikä päinvastoin.
Kuulostaa vähän siltä, ettei mies taida olla kanssasi kovin vakavissaan. Yleensä nämäkin tapaukset joista avioliitto on vankila rauhoittuvat sitten jossain vaiheessa. Ilmeisesti sinä et vain ole se, jonka kanssa mies tahtoo rauhoittua.
...ei lähdetä noin vain. Jos mies jo ennen avioliittoa uskoo erovansa, tai vaan "kaiken varalta" haluaa pitää vaihtoehtonsa avoimina, voi luottaa siihen että ei hän kovin sitoutunut ole.
Yhdyn edelliseen puhujaan siten, että näyttää tosiaan, että ko. miehelle olet vain välipysähdys, josta jatketaan eteenpäin heti kun "parempi" löytyy. Voi tietysti olla että mies on ihan samanlainen muidenkin naisten kanssa, joten ei kannata alkaa miettimään "mikä minussa on vikana" -juttuja. Se mies ei vaan halua sitoutua, ja sillä onko sitoutumispelko hänelle vain yleistä vaiko vain sinuun liittyvää, ei sinun kannaltasi ole merkitystä.
Turha kuitenkaan odottaa, josko tästä miehestä tulisi edes uskollinen avokki. En oikein näiden todisteiden perusteella siihen usko.
Ja näiden juttujen perusteella ei pitäisi kenenkään muodostaa minkäänlaisia mielipiteitä puoleen eikä toiseen.Eikä antaa neuvoja.
Sama kun Jope mittaisi verenpaineen puhelimen kautta.
Miehellä on syynsä ajatella kuten hän ajattelee. Hän pelkää. Hän pelkää vapauden riistoa, sitä, että ei enää saa tehdä kaikkea oman päänsä mukaan. Hän ei halua luopua vapaaehtoisesti itsemääräämisoikeudestaan niihin asioihin, jotka hän katsoo itselleen kuuluvan.
Rakkauden olemus on siinä, että te yhdessä rakennatte tulevaisuuttanne. Aikuisuuteen kuuluu vastuullisuus ja se, että miehen metsästysvietti muita naisia kohtaan vähenee, jos hänen elämäänsä tulee tärkeämpiä asioita. Esim. sinä ja perhe.
Nämä asiat eivät ole hänelle nyt niin tärkeitä, että hän viitsisi luopua itsenäisyydestään ja mahdollisuudestaan helposti irtaantua suhteestanne.
Oletko voimakas nainen, pelkääkö mies, että et anna hänelle riittävästi tilaa liitossanne? Kunnioitatko miestäsi? Jos et mies aistii tämän ja ei halua sitoutua.
Mitkä ovat sinun ja miehesi viisi tärkeintä asiaa tällä hetkellä elämässänne ja mitkä kummankin tärkeimmät tulevaisuuden tavoitteet?
Tuohon avioliitto asiaan en oikein osaa mitään sanoa. Ei se välttämättä mitään tarkoita, vaikka ei naimisiin haluakkaan. Ei kaikki halua, mutta silti saattavat sitoutua täydellisesti toiseen ihmiseen.
Sen sijaan jo tuo, että olet ehdottanut tuollaista vetoa kertoo minusta aika paljon. Et selvästikkään luota mieheesi ja olet epävarma hänen tunteistaan sinua kohtaan. Ehkä sinulla on syytä, en tiedä? Mutta miehesi varmasti aistii epävarmuutesi.
Jos suhteessanne ei ole sen vertaa luottamusta, että pitää epäillä toisen pettävän, ei minusta kaikki ole ihan kohdallaan. Ehkä teitä ei ole tarkoitettu toisillenne.