Tuhottava.

Tuhottava.
1160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ay-liike vihaa työttömiä

Äänestä
  • SAK vastustaa ansiosidonnaisen työttömyysturvan antamista kaikille työttömille.


    https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/243730-siniset-syyttaa-sakta-vatuloinnista-valta-nayttaa-olevan-tyotonta-tarkeampaa

    Sinisen tulevaisuuden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo arvostelee ammattiliittojen keskusjärjestön SAK:n suhtautumista ...selvitykseen ansiosidonnaisen työttömyysturvan laajentamisesta.

    SAK vaati perjantaina pääministeri Juha Sipilää (kesk.) kertomaan, miten hallitus suhtautuu Sinisen tulevaisuuden ehdotukseen ansiosidonnaisen työttömyysturvan laajentamisesta kaikille.

    Simon Elo syyttää SAK:ta vatuloinnista.

    –Keskusta on esittänyt yleistä ansioturvaa jo lähes kaksikymmentä vuotta sitten. SAK:lta kysyn, että kuinka kauan tässä pitää vatuloida ja jahkailla? Nyt on annettava ääni työttömälle, hän sanoo tiedotteessaan.

    –Siniset uskaltavat tehdä selvityksiä, jotka eivät miellytä korporaatioita ja niiden myötäjuoksijoita. Luulisi että yleinen ansioturva kelpaisi demareille, mutta valta näyttää olevan työtöntä tärkeämpää, Elo jatkaa.

    Äänestä

AY-liike vihaa kaikkea mikä ei tuo sille rahaa. AY = Ahneys Ylimmillään.

Äänestä

Olen tarvinnut henkilökohtaisesti AY-liikettä neljä kertaa kun kaikenmaailman urakoitsijat ovat palkanmaksussa venkoilleet.On hyvä että joku ajaa työntekijän asioita palkkaneuvotteluissa.Jos jollekin ei kelpaa AY-jäsenyys voihan niistä eduista kieltäytyä(palkankorotukset,sosiaalilisät,sosiaalitilat työmaalla.lomarahat ynnäm,lista aika pitkä)ja neuvotella omat sopimukset.Perusta oma toiminimi ja ala nauttia kapitalismista,kyllä isompi työnantaja pitää sinusta huolta.Tyhmyyden alku on Toiminimi entiselle työnantajalle toimiessa!

Äänestä
  • "Tyhmyyden alku on Toiminimi entiselle työnantajalle toimiessa!"

    Ei vaan erittäin selkärankaista toimintaa joka osoittaa, että ihminen ottaa vastuun itsestään, työstään ja rahoistaan. Mutta ettehän te AY-lellikit sitä tajua, koska työnantaja on aina itse saatana jonka rahojen nyhtäminen keinolla millä hyvänsä on suorastaan kansalaisvelvollisuus!

    Äänestä

  • kun vain noudattaisi työsopimuslakia.

    Äänestä

Käsi ylös he jotka ovat kieltäytyneet AY-liikkeen neuvottelimista palkankorotuksista.kitistään ja suuta soitetaan mutta edut kyllä kelpaa.(voi v,ttu mitä porukkaa.)

Äänestä
  • No niin, lopettakaa se huitominen:)))

    Täällä soittaa suutaan kädettömät hanttimiehet joiden ainoa turva ytk......

    Äänestä

  • Vaikea kieltäytyä jostain minkä laki määrää.

    Itse olen kieltäytynyt kaikista pomon ehdottamista henkilökohtaisista palkankorotuksista jokaisessa työpaikassani. Mitoitan palkkatoiveeni työnhaussa niin, että tiedän pystyväni elämään sillä. Kaikki ylimääräinen olisi ahneutta ja mielummin ammun itseni kuin olisin ahne paska.

    Äänestä

Työläisten paratiisissakin huomattiin varsin pian, että ammattiliitoilta piti saada vaikutusvalta pois. Neuvostoliitossa todettiin 1946, että:

"Elämä itse on osoittanut, ettei ole tarkoituksenmukaista palata työehtoneuvottelukäytäntöön. Työehtosopimus on palkkatyöläisten ja toimihenkilöiden työehtojen laillisen säätelyn erityisenä muotona aikansa elänyt aikansa."

Äänestä

Onko rakennusliikkeet jo EK:n johdolla pistäneet hakemuksen vetämään että saadaan vapautuvat rakennustyöntekijät sieltä jalkapallostadion työmaalta tänne suomeen töihin.Olis se etu että ovat tottuneet jo orjana olemaan kun Suomalainen yrittää pistää hanttiin ja kehtaa vielä pyytää palkkaa,eikä edes häpeä olemassa oloaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuhottava kirjoitti:

Tuhottava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu