Persu Hakkaraista puri hämähäkki Hondurasissa

ja hän jää Hondurasiin joksikin aikaa.
https://yle.fi/uutiset/3-10585933
3763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Persulle sattuu ja tapahtuu.

Äänestä
  • Antti Rinne Heta-vaimonsa kanssa ovat Espaniassa sairaalahoidossa. Onpas nämä kansanedustajamme huonokuntoisia ja huono-onnisia. Onkohan Antti unohtanut ottaa influenssarokotteen, hän kun oli huonokuntoinen jo ennen lomalle lähtöä,
    Toivottavasti Teuvo on muistanut ottaa tapaturma- ja sairausvakuutuksen?

    Äänestä

  • voikauhea kirjoitti:

    Antti Rinne Heta-vaimonsa kanssa ovat Espaniassa sairaalahoidossa. Onpas nämä kansanedustajamme huonokuntoisia ja huono-onnisia. Onkohan Antti unohtanut ottaa influenssarokotteen, hän kun oli huonokuntoinen jo ennen lomalle lähtöä,
    Toivottavasti Teuvo on muistanut ottaa tapaturma- ja sairausvakuutuksen?

    Teuvon olisi kannattunut liittyä liittoon. Olisi saanut matkavakuutuksen ilmaiseksi.

    Äänestä

  • voikauhea kirjoitti:

    Antti Rinne Heta-vaimonsa kanssa ovat Espaniassa sairaalahoidossa. Onpas nämä kansanedustajamme huonokuntoisia ja huono-onnisia. Onkohan Antti unohtanut ottaa influenssarokotteen, hän kun oli huonokuntoinen jo ennen lomalle lähtöä,
    Toivottavasti Teuvo on muistanut ottaa tapaturma- ja sairausvakuutuksen?

    Päinvastoin. Rinteet ottivat flunssarokotteet ja näin kävi. Todennäköisimmin olisi jäänyt sairastumatta ilman rokotteita. Sitä saa mitä tilaa.

    Äänestä

  • kuinka se hämähäkki jakselee?

    Äänestä

Kunhan eivät toisi mitään tauteja, niin saisivat jäädäkin reissuilleen.

Äänestä

Hämähäkeistä ja kirkkoveneistä ne pahimmat taudit saa. Etenkin kun ollaan pimeimmässä Afrikassa.

Äänestä
  • Honduras ei ole Afrikassa vaan Etelä-Amerikassa.

    Muuten tautiasiasta kyllä samaa mieltä.

    Äänestä

Hakkaraisella oli omien sanojensa mukaan tärinää ja harhoja. Tyyppillisiä krapulaoireita, mitä mies on takuulla kokenut aiemminkin.

1Äänestä
  • Vastaavat oireet ovat monille Suomessakin tuttuja, eikä siihen tarvita hämähäkkejä.

    Äänestä

Delirium remeksessä saattaa hyvinkin nähdä hämähäkkejä

Äänestä
  • Ja tikku-ukkoja.

    Äänestä

Eksoottinen maa.

Äänestä

Taitaa muuten olla maailman ensimmäinen yle-uutinen, jota ei valemediaksi väitetä?

Te alatte oppia!

Äänestä

Kuinka kävi hämähäkin ,saiko mitään tartuntaa?

Äänestä
  • Teukka pani sen kylmäksi.

    Äänestä

  • Jo vain, jos on uskomista tarinaan.

    Äänestä

Tuleeko hakkaraisesta nyt Spiderman?

Äänestä
  • Kyllä tulee ja persujen vaalivoitto on hjuuts okei.Teukan pitää vain keksiä missä vaihtelee vaatteensa kun puhelinkoppeja ei enää ole.

    Äänestä

tärinää ja harhoja..
se oli hämähäkki!

Äänestä

Mitä se siellä Hondurasiassa teki?

Äänestä
  • Etkö osaa lukea?

    Äänestä

  • menekouluun kirjoitti:

    Etkö osaa lukea?

    Kielimatkalla veronmaksajien avoimeen piikkiin.
    Tosin epäselvää mitä "kieltä" opiskelemassa oltiin.

    1Äänestä

  • parlevuu kirjoitti:

    Kielimatkalla veronmaksajien avoimeen piikkiin.
    Tosin epäselvää mitä "kieltä" opiskelemassa oltiin.

    Eli et. Jotain vikaa suomalaisessa koululaitoksessa.

    Äänestä

  • MOT- kirjoitti:

    Eli et. Jotain vikaa suomalaisessa koululaitoksessa.

    Kuules, tarvitaan rivien välistä lukutaitoa kun eduskunnan kansanedustajasta kyse.

    Äänestä

  • menekouluun kirjoitti:

    Etkö osaa lukea?

    Eduskunnan lusmut aloittivat "työnsä" tänään pitkäksi venähtäneen joululomailun jälkeen.Toivottavasti jaksavat talvilomaan asti.Tuntuvat olevan tosi sairasta sakkia.
    Hämähäkin puremaksi joutunut Persuäijä tulee vasta tämän viikon torstaina!!Ettäs silleen!

    Äänestä

  • "Eduskunnan lusmut aloittivat "työnsä" tänään pitkäksi venähtäneen joululomailun jälkeen"

    Eivät muuten aloittaneet. Eduskunnan joululoma kestää helmikuuhun saakka.

    Äänestä

Antti Rinne sai kuukauden sairasloman tuosta vaan.

Äänestä

Taisi puraista Perssua perseestä !

Äänestä

Sipilällä verenkiertovaivaa, Niinistö kävi pienessä operaatiossa, Orpo oli hillittömässä flunssassa, Soini on siinä ja siinä, onko elossa. Rinteellä immuunipuolustus finaalissa, Aalto ja Toivola saikkella masennuksen takia...

"Kansanedustajilla on sairauspoissaoloille ihan eri säännöt kuin tavallisilla palkansaajilla. Siinä missä tavallisen palkansaajan kohdalla sairausloman myöntää työnantaja, joka tekee sen usein lääkärin lausunnon perusteella, ei kansanedustajilla ole samalla tavalla työnantajaa.

Kysymys on siitä, että jos kansanedustajat sairastuvat, niin heitä ei merkitä poissaolleiksi täysistunnoista tai valiokuntien kokouksista. Kansanedustajille ei makseta palkkaa vaan palkkiota ja se juoksee tuloksenvahvistamispäivästä seuraavan vaalikauden loppuun, riippumatta siitä, ovatko he sairastuneita ja sen takia poissa istunnoista vai eivät. Vastaava tilanne on, jos jää perhevapaalle"

Kovaa peliä Arkadianmäellä.

Äänestä

Kenenkähän rahoilla nää rinteet ja hakkaraiset oikein matkustelee ? Joko se joululoma loppui ?

Äänestä
  • Ideologisten työttömien tienaamilla verorahoilla tietenkin. Hölmökö olet?

    Äänestä

  • Veronmaksajien avoimeen piikkiin kansanedustajat reissaavat lomillaan otsikolla "kielimatka".
    Kait siellä opiskeltiin kolmatta kotimaista?!

    Äänestä

  • Teuvo oli sahatyömatkalla. On käynyt Hondurasissa ennenkin. Liittyyköhän tämäkin matka sademetsien hakkaamiseen, vai puiden istuttamiseen?

    Äänestä

  • Kenen piikkiin?

    Äänestä

Huorissako Teve siellä asti?

Äänestä

Kyseessä oli radioaktiivinen hämähäkki. Ensi vaalikaudella nähdään supersahuri kansaa edustamassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tgohe kirjoitti:

ja hän jää Hondurasiin joksikin aikaa.
https://yle.fi/uutiset/3-10585933

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu