Kehonrakennusksen mekka

BackdropAlleyCat

Suomessa on jo pitkäåän ollut kehonrakennuksen mekkana Suomen paras ja monipuolisin sali Mayors Gym eli Majuri eli entinen Golds Gym. Jos haluaa todellista vanhan Arskan salimenoa ja varmsti hyviä tuloksia niin sinne voi saapua vaikka Kolarista asti treenaamaan. Ilmapiiri on letkeä ja hyvin lajitietoinen, neuvonantajia löytyy jos aloittelija tulee salilla, hänet otetaan otetaan vastaan ja toivotetaan tervetulleeksi, ilmassa on paraatimaisuuden tunnetta. Onko teidän mielestänne Majuri kehorankennuksen mekka Suomessa ja ehkäpä koko Pohjoismaissa?

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saliskenemuuutoksessa

      On havaittavissa että salit jossa käy paljon roinaajia ovat alkaneet menettää suosiotaan kun kaikki eivät pidä roinaajien itsekkäästä käytöksestä ja ja usein myös meluavat keskenään muita häiritsevästi kun luulevat olevansa jotenkin parempia treenaajia kuin muut.

      • Kerkkokannus

        Kyllähän nyt suvereeneille voimailu lajien edustajalle pitää olla erivapauksia. Ihan sama kuin nhl pelaaja tulisi jäälle treenailemaan ja hänen pitäisi olla hissukkana ja pitää laidasta kiinni että ei kaatuisi. Jos välillä ottaisi oman tilansa ja muiden pitäisi hieman väistyä niin ei se jäällä taviksia haittaisi.
        Kyllä suunnannäyttäjiä pitää olla, idoleita ja esimerkkejä, tavallisille kuntosalikävijöille.


      • Huruukkoja

        Toki nhl-pelaajalla on lajiinsa liitttyviä taitoja, eli hän osaa jääkiekkoilla. Bodari ei omaa mitään erityistaitoja, hän vain tekee salilla liikkeitä, kuten muutkin. Sillä erotuksella, että roinaajasta ei ole treenaamaan puhtaana. Siksi lääkehenkilöitä ei voi ottaa tosissaan. Se, että hän myrkyttää itseään, ei tee hänestä lajinsa esikuvaa, päin vastoin, esimerkin siitä, miten ei kannata toimia.


      • Kerkkokannus

        No mutta sittenhän et voi ottaa nhl pelaajiakaan tosissaan.
        Ne pojat douppaa jos jotkut.
        Eihän niitä saanut edes testata aikoinaan mm kisoissa.
        Joten eivät eroa roina bodarilta mitenkään.


    • katsokaatämä

      Itse olen tavallinen matti joka on käynyt useammilla saleilla,huomion on kiinittänyt se, että ns:kutsutuilla roinaajat onkin parhaimpia tyyppejä koko salilta,kävin nytkin koko iime syksyn salilla niin normaali jampat ei suutaan saaneet auki koko aikana niin eräs joka myös kävi hetken aikaa ja oli näyttävän massivinen muihin nähden ja varmuudella käytti aineita,niin hän tekikin suuren poikkeuksen ja jutteli heittämällä kaikenlaista,tuntui kun olisin kuulunut tuolloin niin sanottuun parempiin piireihin.

      Hemmetin yksinäistä oli koko syksy muiden puhtaiden jamppojen seurassa turpakiini kököttää ja veivata hiljaisuudessa ,nyt jos meinaavat tehdä uuden salin tänne niin loikaan syksyllä sinne ,en halua enään treenata puhtaiden seurassa,vaan hakeudun jos pääsen hyvin lähelle ammattimaista nostelua josta uskon saavan heiltä oikeita neuvoja.

      Suomen parhaimpia saleja on uskokaa tai älkää joensuussa ja se on energy,esim;sama energy on ylämyllyllä reipas 10km joensuusta ,sitten keskustan energy ja sinne on juuri tekeillä uusi sali joka aukeaa nyt lähiaikoina,myös rantakylässä on energy sekä uuden kuntosalin todennäköinen rakentaminen joensuuhun tulevana kesänä.

      En ole käynyt juuri noissa kun kerran kurkistaen tutustumalla pikaisesti, mutta lienevät koko suomen parhaimmat salit.

      Pekka Kotipohja on suomen mestari kehonrakennuksessa 2018 ja on treenannut juurikin energyn tiloissa,myös suomen vahvin mies 2018 on treenannut juurikin noissa energyn tiloissa joten jo noiltakin osin näillä on painoarvoa,myös Ilkka Kinnunen on energyn tiloissa treenaava joka toimii näkyvästi vahvin mies kisoissa monissa tehtävissä.

      Energyllä on meriittiä katselkaapa vaikka yuo tubelta noita koosteita .

      Itse siiryn tai hakeudun tuonne jahka saavat uuden salin karhun mäkeen tehtyä ja väitän näiden olevan suomen parhaimpia ellei jopa paras mitä on milloinkaan missään ollut.

      Katsokaapa noita koosteita sieltä etelästä käy ykkös miehet ja naiset tuota paikkaa ihailemassa.

      https://www.youtube.com/results?search_query=energy kuntosali

      • katsokaatämä

        Missä on siis vastaavaa kun noissa energyn saleilla???

        Katsokaa tätä mikä meininki,onneksi asun täällä ja meinaan liittyä energyn asiakkaaksi jahka saavat uuden salin kesällä tekaistua.


        https://www.youtube.com/watch?v=idQl-dNAVPk


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4897
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      27
      4054
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      234
      3855
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3077
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3054
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      2960
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2711
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      67
      2595
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2389
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2165
    Aihe