Onko ihmiset hulluja?

Tuolla huutokauppakeisarin huutokaupassa huutavat kuparipannua tuhannella eurolla?
1686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kupari pannu arvo on 30 euroa ja ihmiset maksaa siitä 200-1000 euroa. Halauvat näyttää että kyllä rahaa on.

2Äänestä

Tietysti jokainen tekee rahoillaan mitä haluaa, mutta tuollainen hölmöily tuntuu tosi hullulta.
En ole täysin sisäistänyt, miksi ihmiset haluaa haaskata rahojan tuollaiseen turhuuteen? Onko tässä taustalla jonkinlainen pätemisen tarve, huomionhakuisuus, vai perustavaa laatua oleva tyhmyys?

Ilmeisesti oma äo ei riitä näin haasteellisen asian ymmärtämiseen. EOS. :/

Äänestä

No mutta onhan siinä Markun nimmari!

Ja pääsee telkkariin, ja ehkä firma saa nimeä myösi iltiksen sivuilla. Pröystäilyä.

Äänestä

Mua kiinnostaa että miksi ihmiset myy tavaraa halvalla huutokauppakeisarille kun jos itse myisi niin saisi itse enemmän rahaa. Ei käy järkeen kun ihmiset myy tavaraa 200 eurolla ja huutokauppakeisari myy ne samat tavarat 800 eurolla.

3Äänestä
  • No kun pääsee telkkariin, se on jonkinlaista julkisuustyrkkyyttä sekin.

    Ja kai ne varsinaiset julkut joita palsanmäki on myös haalinut ohjelmaansa ovat puolestaan saaneet jonkin korvauksen siihen osallistumisesta, että se tasottaa vähän halpaa hintaa.

    1Äänestä

  • Tätä olen itse usein miettinyt. Miksi kukaan haluaa vähemmän rahaa, kuin mitä niiden tavaroiden oikea arvo olisi?

    Olen päätynyt muutamaan vaihtoehtoon:
    - myyjä haluaa nopeasti tavaroista eroon ja on valmis joustamaan hinnasta
    - myyjä ei halua itse nähdä vaivaa ja lähteä myymään tavaroita kirppiksille/ nettiin
    - myyjällä on kiire siivota tavarat pois nurkista, raha ei tässä ole tärkeä seikka
    - myyjä ei välitä tavaroista, haluaa vain nopeasti rahaa (edes jotain)
    - myyjä haluaa huomionhakuisesti päästä tv-ohjelmaan, hinnasta tingitään vain näön vuoksi

    Tätä listaa saa jatkaa....

    1Äänestä

  • No luuletko että ne samat ihmiset saisivat rojuistaan saman hinnan, jossain torilla roikottaa roiniaan vuositolkulla.

    Äänestä

  • tosi.typy kirjoitti:

    Tätä olen itse usein miettinyt. Miksi kukaan haluaa vähemmän rahaa, kuin mitä niiden tavaroiden oikea arvo olisi?

    Olen päätynyt muutamaan vaihtoehtoon:
    - myyjä haluaa nopeasti tavaroista eroon ja on valmis joustamaan hinnasta
    - myyjä ei halua itse nähdä vaivaa ja lähteä myymään tavaroita kirppiksille/ nettiin
    - myyjällä on kiire siivota tavarat pois nurkista, raha ei tässä ole tärkeä seikka
    - myyjä ei välitä tavaroista, haluaa vain nopeasti rahaa (edes jotain)
    - myyjä haluaa huomionhakuisesti päästä tv-ohjelmaan, hinnasta tingitään vain näön vuoksi

    Tätä listaa saa jatkaa....

    Erittäin hyvä kirjoitus ja lista miksi myydään.

    Äänestä

Eihän siitä ole kovin paljon vaivaa jos haluu myydä jotain. Ottaa vaan kuvan ja laittaa nettii, facebookissakin on hyviä osto ja myynti palstoja, sinne vaan kuva ja hinta. Ihmiset ostaa kyllä jos on ehjää tavaraa.

Äänestä

Ehkäpä joku haluaa käydä katsomassa maankuulua huutokauppaa ja saada sieltä mukaan jonkun muiston? Parempi kuin juoda pää täyteen alkoa jossakin räkälässä.

Näköjään joku pohti sitäkin, miksi joku myy huutokauppakeisarille 200 eurolla härpäkkeen josta keisari saa 800 euroa? Tällaisena "huutonet" aikana kysymys on ihan aiheellinen.

Luulen että ne, joilla on myytävää niin paljon että siitä tuleva tuotto olisi heille merkittävää, myyvätkin härpäkkeensä itse. Keisarille myyvät tavaransa lähinnä ne ihmiset, joilla ei ole suuria tuotto-odotuksia vaan he haluavat lähinnä eroon tilaa vievistä härpäkkeistä.

1Äänestä

Jossain jaksossa joku pyysi tavaroista 1900 euroa ja sitten lopulta myi jotain 400 eurolla ja sitten aki myi ne tavarat 1500 eurolla. Oon varmaan katsonut kaikki jaksot

Äänestä

On ne hulluja, en tajua mitä järkeä on haalia itselleen ylipäätään mitään ylimääräisiä pannuja. Käsittämätöntä hulluutta.

Äänestä

Sama kun antais tonnin käteen tyypille ja heittäisi tavarat roskiin.

Äänestä

Eilen sai Palsanmäki nenilleen Fuengirolassa ellei sitten ollut lavastettu juttu. Suomalaiset siellä ovat näköjään järkevämpiä kuin Suomessa maaseudulla.

Äänestä

Teeveeohjelman teko huutokauppa-aiheesta on vielä halpaa, jos maksaa jollekin huutajalle vähän korvausta.

Sensaatiolehdetkin ovat maksaneet suojateilleen ja ovat sitten yhdessä sopineet, millainen "skandaali" on seuraavana. Näin lehti on saanut moninkertaiset myyntitulot verrattuna skadaalin tuottamiseen.

Äänestä

Tyhmyys tulee kalliiksi. Huijareiden on helppo hymyillä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kaikysyäsaa-- kirjoitti:

Tuolla huutokauppakeisarin huutokaupassa huutavat kuparipannua tuhannella eurolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu