Dieselit ei mene enää kaupaksi, ei autoliikkeissä tai yksityisiltä. Autoliikkeissä suurin osa on dieseleitä vaihdossa tulleita ! Bensa autoista pula joka nostanut hintoja merkittävästi. Nyt ei kannata ostaa Suomesta kuin uusi edullinen bensa ja ajaa pitkään tai 0-4000eur hyvä bensa.
Jos ajattelet myydä dieselin niin laita selvästi alle muiden vastaavien hinta. Jos on yli 10teur auto niin pitää olla 1000-2000eur edullisempi jos aiot päästä eroon.
Nyt kannattaa hakea bensa auto Saksasta, ehkä Ruotsista jos löytää.
Jos ajattelet myydä dieselin niin laita selvästi alle muiden vastaavien hinta. Jos on yli 10teur auto niin pitää olla 1000-2000eur edullisempi jos aiot päästä eroon.
Nyt kannattaa hakea bensa auto Saksasta, ehkä Ruotsista jos löytää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä dieselit menee kaupaksi, toki oikealla hinnalla, niitä myydään nyt ja aina.
jos pyynti on 10000e niin maksa 5000e
niin se nyt menee
asian voit todeta kun kysyt autoliikkeestä TDI autosi vaihtoarvoa
"jos pyynti on 10000e niin maksa 5000e"
Miten aasiakas suhtautuu kun kauppias tekee juuri näin?
Niin mites nyt näin päin tarjotussa suu pannaan?
Pitää ymmärtää omaa lääkettään itseään vastaan myös, vai mitä puusilmät.
"jos pyynti on 10000e niin maksa 5000e"
Älä ihmettele ja itke kun näille oman elämänsä huutokauppakeisareille joku hieman "sanoo"
Jota he eivät sitten kestä vaan itkevät esim. täällä ja valehtelevat kun joku hieman lataa faktaa suoraan päin naamaa äidin kultamussulle jolle ei saa sanoa pahasti vaan hyvästi.
Kuopiossa laakkosella hallin sisällä lähes kaikki vaihtoautot dieseleitä :(
Tarjoa e passatista
Paikallinen autoliike ei ottanut diesel Skodaa vaihdossa, tais tulla kahden auton loukku, ja kallis sellainen.
Otan osaa kovaan kohtaloosi. Minulla on tällä hetkellä kolme autoa, vaan missä loukku ?
https://www.hs.fi/talous/art-2000005953808.html?ref=rss
omistajat saa tuhansia e takas-usan malliin
Minusta tuntuu, että liikkeet tukehtuvat DSG-kotteroihin. niitä on liikkeet pullollaan.
Samaa voi sanoa PSA-konsernin VTI-koneilla varustetuista Ranskalaisista, joista kärsii myös 100-sarjan Bemarimyynti.
Jäljelle jäävät paljon ajetut, yli kymmenen vuotta vanhat Volvot, Toyota, Mersut ja Bebarit, joita ei moni halua.
Siksi uskonkin, että Kia, Hyundai, Nissan ja Opel nousevat uusiksi kansanautoiksi. Ford pärjää markkinoilla, jos saavat Powershift -laatikon toimimaan paremmin kuin VAG DSG vaihteistonsa.
Huonolta näyttää automyynti niiden osalta, joihin on upotettu tätä uutta "robottivaihteisonnovaatiota".
Kysyntää on, mutta tarjonta uupuu, tämä on totuus.
Näille dieseli v70 , audi a6 3L, bmw 3l, mersuille löytyy vähän ostajia. 700-850eur vero kerran 12kk maksettava. Kulutus ei kovin pientä pätkä-ajossa joks suurin osa ajaa yli 10L varmuudella.
Dieselin käyttövoimavero tarvitsee laittaa kohdalleen koska dieseli maksaa noin saman kuin bensa. On myös toimivassa yhteiskunnassaja demokratiassa tärkeää että ei ole tälläistä epäkohtaa.
No mistä tuon dieselin saa puoleen hintaan?
Kiinnostaa ostaa entisen rinnalle toinen auto.
Esimerkkejä lähes virheettömistä autoista kiitos, mutta ei VW tai ruostunut mersu.
Suuren autoliikkeen tunnettua merkkiä olevat tarjousautot ovat kaikki dieseleitä. En nyt laita tähän merkkiä, ettette kiinnitä huomiota siihen. Diesel-autoissa ei ole mitään vikaa noin yleisesti, mutta kukaan ei niitä halua koska diesel maksaa saman verran kuin bensiini ja dieselvero kaupanpäälle.
Toinen ryhmä joka seisoo vaihtoautohallissa on Volkswagenin paskamoottorilla ja paskavaihteistolla varustetut autot. (VW, Audi, Seat, Skoda)