Onko tuoreita kokemuksia miten avioeron osituksessa otetaan huomioon itselle otetun vapaaehtoisen eläkevakuutuksen säästöt? Avioehtoa ei ole. Kuuluvatko nuo ositettavaan varallisuuteen vai ei?
eläkevakuutussäästöt avioeron osituksessa?
8
151
Vastaukset
- Syvällä
Kuuluvat.
- Kakkossmiess
Kyllä
- Osa-aikaeläkeläinen
Kaikki muut taitavat kuulua paitsi henkilöstörahasto-osuus. Siitä on oma lakinsa, eikä siihen pääse voutikaan kiinni, sanoi kokenut juristi.
- mekkkk
Helpommalla pääsee kun ositukseen otetaan vain yhteinen omaisuus ja se omaisuus mikä on vain toisen nimissä niin ei oteta eikä omia sijoituksia jotka on vain itse rahoittanut. Avioehto olisi aina hyvä tehdä kun naimisiin menee ettei omat säästöt mene jakoon.
- Meniköoikeenentiedä
Kyllä kaikki johon olet osallinen, minun vanhempien perikunnan omaisuus oli myös avioeron jyvityksessä mukana. Jopa minun työvälineet, kaikki. Kaikki omaisuus johon olin osallinen ja tämän vaati oikeusavustaja.
- Osa-aikaeläkeläinen
Minulla kävi aikoinaan tuuri kun ex-eukkoni haki eroa minusta ennen isäni kuolemaa. Muutenhan sillä akalla oli tarkoitus tehdä tilanteeni mahdollisimman hankalaksi. Jälkeenpäin olen ajatellut että olisi alkanut melkoinen teurastus, jos osuuteni perikunnasta olisi sekin mennyt jakopottiin.
Avioehtosopimus oli valmiiksi kirjoitettuna, aikoinaan, mutta kun exäni äiti kielsi allekirjoittamasta sitä. Aikookos se erota... - mekkkk
Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:
Minulla kävi aikoinaan tuuri kun ex-eukkoni haki eroa minusta ennen isäni kuolemaa. Muutenhan sillä akalla oli tarkoitus tehdä tilanteeni mahdollisimman hankalaksi. Jälkeenpäin olen ajatellut että olisi alkanut melkoinen teurastus, jos osuuteni perikunnasta olisi sekin mennyt jakopottiin.
Avioehtosopimus oli valmiiksi kirjoitettuna, aikoinaan, mutta kun exäni äiti kielsi allekirjoittamasta sitä. Aikookos se erota...Avioehto pitää laatia ennen kuin on naimisissa ja se voi laittaa avioliiton ehdoksi eli jos ei allekirjoita niin ei mennä naimisiin ja niin edelleen.
- Voitehdäaviossa
mekkkk kirjoitti:
Avioehto pitää laatia ennen kuin on naimisissa ja se voi laittaa avioliiton ehdoksi eli jos ei allekirjoita niin ei mennä naimisiin ja niin edelleen.
Voi sen avioliitossakin tehdä.
Pitää vain muistaa viedä se rekisteröitäväksi maistraattiin ,sitte se on vasta toimiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756