Invicta-rannekellot

Invicta

Ostin laatukellolta invicta-merkkisiä kelloja. Itse olen ulkonäköön ja käyntiin tyytyväinen. Onko muilla kokemusta tästä merkistä.

16

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynopeesti.ja

      sopii kiireiselle jos ei tuntia kauua käy.

    • hyväJosTyydyt

      laadukkuus on ostajan päässä, ei kellossa.

    • Kelpokello

      Minä ostin automaattikello, jonka akku latautuu liike-energialla eli liikkeellä olo pitää kellon akun ladattuna. Yhdellä latauksella 42 vrk käy mutta olen vasta saanut kellon ja ottanut sen käyttöön. Kello on laatuun nähden edullinen ja tuntuu kestävältä. Riippuu ihmisestä, kenelle käy mikäkin kello. Laatukellot.fi-sivusto myy tätä kelloa. Tuntuu hyvältä kellolta.

      • perehdyAsiaan

        Vähän on termit ja tekniikat kateissa, mutta hyvä jos olet kelloosi tyytyväinen oli se millainen tekniikaltaan tahansa. "tuntuu kestävältä" tuo ei oikein avaudu?


    • Hyväkello

      Enhän enempiä voi vielä tietää mutta muiden kokemuksiin vedoten luultavimmin pieni sitkeä ihme. Jokainen käsittelee kelloansa miten haluaa ja siitä johtuen kello joko käy tai ei. Minun kelloni käy edelleen, näyttää aikaa hyvin. Pysyy ajassa.

    • KelloMies

      Laatukelloilla hyvät alennukset Invicta kelloista näköjään.

    • Hyväkello

      Joo, kampanja-alennukset menossa invicta-kelloissa laatukellot.fi-liikkeessä.

    • Vaikuttaahyvältä

      No tosta ei varmasti hintalaatusuhde enää parane, jos satasella saa automaattisen sukeltajakellon, joka on muuten tosi nättikin.

      Kelloihin ohuesti tutustuneena, niin tää merkki on jossain snobi-piireissä hyvin vihattu. Itselläni ei ole merkistä kokemusta.

      • KelloMies

        Huippulaatua hyvin edukkaaseen hintaan - et maksa turhasta


      • JihuuMitäJuhlaa

        No ihan parasta, kyllä hintakin kertoo.
        No oikeasti tuo merkki on esimerkki kuinka apinaa loukataan. Laitetaan iso suositushinta ja myydään aina 70% alennuksella.


      • Valivali

        Niinnoh, esim luksuskelloja valmistava Richard Mille tekis puolestaan niin, että pienensi kellojen valmistuseriä ja suurensi hintaa, eli tuntuu toimivan noinkin päin tuo apinan kiusaaminen.
        Jotain kertoo myös se että kiinalaiset valmistavat täydellisiä kopioita rolexeista murto-osan hintaan.

        Se pitää vaan hyväksyä, että merkkikellossa tulee maksaneeksi merkistä ja mielikuvista, koska teknisesti mekaaninen kello on melko yksinkertainen laite loppujenlopuksi.


      • ettäJaksaaHän
        Valivali kirjoitti:

        Niinnoh, esim luksuskelloja valmistava Richard Mille tekis puolestaan niin, että pienensi kellojen valmistuseriä ja suurensi hintaa, eli tuntuu toimivan noinkin päin tuo apinan kiusaaminen.
        Jotain kertoo myös se että kiinalaiset valmistavat täydellisiä kopioita rolexeista murto-osan hintaan.

        Se pitää vaan hyväksyä, että merkkikellossa tulee maksaneeksi merkistä ja mielikuvista, koska teknisesti mekaaninen kello on melko yksinkertainen laite loppujenlopuksi.

        Mille tekee hyvin pieniä eri erikoiskelloja ja sitten hieman suurempia eriä ns. perusmallistoa. Ei voida puhua samasta asiasta lainkaan.
        Ota poika selvää mistä se kellon koneiston hinta koostuu ja myös kellon kuoret ym...


      • Valivali

        Joo tarkistelin asioita. Koneistettu titaaninen kuori varaosana maksoi n. 5000 dollaria ja kumiset/kankaiset vaihtorannekkeet n. 1000 dollaria. Ei kovin ilmavaa? Titaanisen kuoren koneistaminen ja käsittely ei voi maksaa 5000 dollaria... Ei sitten mitenkään, se on fakta. En tiedä sitten jos noissa rannekkeissa on käytetty jotain strustsin perskarvoja, mutta epäilen.

        Mainitse yksikin koneiston osa, joka tekee kellosta lähes miljoonan arvoisen? Jos kellossa on esimerkiksi 600 osaa ja hintaa on vaikkapa 700 000 dollaria,niin kuin jossain rm kellossa näytti olevan, niin jokaisen osan keskimääräinen hinta olisi yli 1000 euroa. Verrattuna kellojen hintaa esim. Urheiluautoon, niin teknologiaa, osia, testaamista ja suunnittelua on aika merkittävästi vähemmän.

        Ymmärrän kyllä, että taide maksaa, jos näitä kelloja sitten niin haluaa tulkita, mutta silloin on kyse juurikin merkistä, mielikuvista ja designista (joka jäi ekasta viestistä pois)


    • Ruho

      Invicta kellot on hyviä ja edullisia. Automaattinen hyvinkin vesitiivis kello Seikon koneistolla 100€ on huippukauppa. Se että niitä myydään suurella alennuksella, on brandin markkinointitapa, joka ei miellytä laatukellojen ystäviä. Mutta minä ostan kelloni euroilla, en prosenteilla.

      • Kellomaan

        Hyvin tiivistetty, juurikin näin. Välttäkää myös laatukellot sivustoa. Usein saa halvemmalla esim. brittien amazonista.


    • Kelloiloon

      Riippuu ostajasta mikä on laatua. Kellot ovat yksilöitä, kaikkea ei voi yleistää. Ostan mieluiten keskeiseltä mutta viimeksi laatukellolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7276
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4038
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3565
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      48
      3082
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2786
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    7. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2246
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2228
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      48
      2209
    Aihe