...harmikseni joudun toteamaan että paikkakunnallani ei ilmeisesti ole ketään joka niitä huoltaisi, omg. Huoltavat vain kevyemmällä tekniikalla tehtyjä geelikynsiä, ei rakennegeelejä. Ja koska ulkomailla meillä oli pikkuisen kielimuuria tekijän kanssa, en saanut kunnollisia hoito-ohjeita.
Nää mulle siis ekat rakennekynnet 😉
On mulla yksi hölmö kysymyskin:
Onko värilakka jota näissä käytetään ihan tavallista lakkaa? (Käytettiin uv-valossa lakkauksen jälkeen)
Iloitsin jo miten voin välillä vaihtaa eri väriä jne, mutta- tämäpä ei lähdekään kynsilakanpoistoaineella mihinkään....
Nyt kynsi kasvaa pituutta ja omaa kynttä alkaa tulla näkyviin, enkä tiedä pystynkö itse
tekemään näille mitään ?!
🙄
Laitoin ulkomailla rakennekynnet ja nyt...
1
105
Vastaukset
- jaa-a
Nyt on jo varmaan vähän myöhäistä mutta;
Ei ole tavallista kynsilakkaa, jotkut aineet voi tosin liueta asetonilla, toiset ei. Tätäkin voit tietysti koittaa laittamalla tupon asetonivanua kynnelle ja folion päälle, annat olla hetken ja kurkkaat tapahtuuko mitään. Melkoista myrkkyähän se on mutta niin on geelitkin.
Et oikeen itse pysty tekemään mitään, viilaat vaan lyhyemmäksi kun kasvavat (täytyy olla aika karkea viila että toimii, ei mitään lasiviilaa, älä leikkaa). Äläkä revi, voi repiä kerroksen sun omasta kynnestä mukana ja jää oma kynsi tosi heikoksi. Voi olla repeytyessään jopa kivulias.
Mitään varsinaista hoito-ohjetta näille ei ole, ammattilainen joko poistaisi tai laittaisi uudet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106