Angoraa sisältävien vaatteiden käytöstä

khgfyjhchjjj

En ole hankkinut uusia angoravaatteita sen jälkeen kun sain selvyyttä angorantuotantoon liittyvistä asioista, ja kun yleensä ei voi olla ostaessa varma miten angora on tuotettu.
Onko aikaisemmassa vaiheessa hankittuja angoraa sisältäviä vaatteita/asusteita häpeällistä pitää? Miten niihin suhtaudutaan ja tunnistaako angoravaatetta päällepäin varmuudella, vai osataanko hyvin samannäköistä tekokuituakin valmistaa ?
Turkistenhan suhteen näin on ja monet turkisten ystävätkään eivät halua pukeutua turkiksiin niiden negatiivisen leiman vuoksi.
Vanha perintöturkis on hieman eri juttu kuin uusien hankkiminen ja turkistarhauksen kannatus nykyisin, mutta samanlailla siihen suhtautuvat muut, kyseisen henkilön nykyisestä turkisten tuotantoon suhtautumisesta ja turkiksen iästä tarkemmin tietämättömät ja se nähdään viittaavan helposti turkisten tuotannon kannatukseen, vaikkei niin aina ole.
Toisaalta jos vanhempiakaan turkiksia ei näy katukuvassa, tällaisilta mielleyhtymiltä vältytään ja annetaan enemmän tukea ihanteelle turkiksettomasta Suomesta ja turkistuotannon lopettamiselle.
Angoratuotteita kohtaan ihan samanlaista suhtautumista ei ole; angora ei ole kaikille materiaalina ja valmistustavoiltaan niin tuttu eikä aina niin helposti tunnistettavissa.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6128
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        349
        5565
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        52
        2639
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        104
        2036
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1758
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        114
        1621
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1593
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        180
        1267
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1167
      10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

        hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
        Maailman menoa
        188
        988
      Aihe