Angoraa sisältävien vaatteiden käytöstä

khgfyjhchjjj

En ole hankkinut uusia angoravaatteita sen jälkeen kun sain selvyyttä angorantuotantoon liittyvistä asioista, ja kun yleensä ei voi olla ostaessa varma miten angora on tuotettu.
Onko aikaisemmassa vaiheessa hankittuja angoraa sisältäviä vaatteita/asusteita häpeällistä pitää? Miten niihin suhtaudutaan ja tunnistaako angoravaatetta päällepäin varmuudella, vai osataanko hyvin samannäköistä tekokuituakin valmistaa ?
Turkistenhan suhteen näin on ja monet turkisten ystävätkään eivät halua pukeutua turkiksiin niiden negatiivisen leiman vuoksi.
Vanha perintöturkis on hieman eri juttu kuin uusien hankkiminen ja turkistarhauksen kannatus nykyisin, mutta samanlailla siihen suhtautuvat muut, kyseisen henkilön nykyisestä turkisten tuotantoon suhtautumisesta ja turkiksen iästä tarkemmin tietämättömät ja se nähdään viittaavan helposti turkisten tuotannon kannatukseen, vaikkei niin aina ole.
Toisaalta jos vanhempiakaan turkiksia ei näy katukuvassa, tällaisilta mielleyhtymiltä vältytään ja annetaan enemmän tukea ihanteelle turkiksettomasta Suomesta ja turkistuotannon lopettamiselle.
Angoratuotteita kohtaan ihan samanlaista suhtautumista ei ole; angora ei ole kaikille materiaalina ja valmistustavoiltaan niin tuttu eikä aina niin helposti tunnistettavissa.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        42
        2850
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        36
        2601
      3. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        53
        2574
      4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        96
        2144
      5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        43
        2000
      6. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        313
        1752
      7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        150
        1536
      8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        73
        1388
      9. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1158
      10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        28
        1135
      Aihe