Tässä oireet ilmaantumisjärjestyksessä:
-Loppu kesästä vatsan kova turvotus ja ylämahan pinkeys ja pullotus. Vatsalihakset kipeät alimpien kylkiluiden kohdalla kun niin pinkeä maha. Ripulia ja ummetusta.
-Syksyllä kuvioon tuli lisäksi oloa haittaava hengästyminen ja sykkeen nousu sataan vaikka käveli vain autolle. Myös tunnetta sydämen muljahtelusta ja iltaisin tiheälyöntisyyskohtauksia MAKUULLA.
-Joulun alla edellisten oireiden lisäksi paheneva hengenahdistus MAKUULLA. Tunne että keuhkot painuisivat kasaan kun yrittää käydä nukkumaan ja hengitys ”liian pientä”. Kuin rintakehä ei pääsisi nousemaan ollenkaan ja jokin painaisi rintakehän keuhkoja ja sydäntä. Myös korvat humisee ja tuntuu kuin olisi pää alaspäin. Unet jäivät muutamiin tunteihin.
-Sitten ilmaantui kovat rintakivut ja kurkkukivut, jälleen MAKUULLA. Kipu tuntuu siltä kuin ruokatorvi olisi täynnä ilmaa ja kova painemainen kipu. Heijastaa koko rintakehän alueelle ja ylävatsaan. Kurkussa kuristava tunne kuin olisi nielaissut pallon. Tekee mieli röyhtäistä mutta mitään ei tule. Nieleskeleminen auttaa vähän. Tätä kipua nykyisin myös jalkeilla ollessa.
Tiivistetysti: hengästyminen ja hengenahdistus, kova rintakipu, puristava kurkkukipu, ylävatsakipu ja vatsan kova turvotus.
Tietääkö joku voisikohan tämä olla närästystä/refluksia tai ruokatorven kramppia vaikka mitään happoja tms. ei ole noussut suuhun eikä kurkkuun. Voiko aiheuttaa myös ylävatsakipua ja turvotusta?
Sydän tutkittu ja se ok.
Voiko tämä olla närästystä/refluksia/ruokatorviongelmaa?
4
384
Vastaukset
- suoraanlääkäriin
Menisin sinuna uudestaan lääkäriin ja vaatisin kunnon tutkimusta. Vaikuttaa sydän peräiseltä ,mutta voi olla myös närästystä. Mutta kyllä lääkärin pitää selvittää mistä oireet johtuvat. Mene heti vaikka päivysykseen ja kerro siellä kaikki oireet ja että et voi nukkua edes kivulta. On tutkittava kunnolla ylävatsa ja uudestaan sydän myös.
- päiväpuheenaiheensa
No sillä on huomenna jo uudet oireet ja eri tauti kyseessä.
- Hankalaolo
Itsellä samankaltaisia oireita, pahimpana hengenahdistus. Kun istun, tuntuu ihan siltä kuin joku painaisi keuhkoja. Kamala turvotus vatsassa. Navan yläpuolelta tunnusteltaessa maha tuntuu jännittyneeltä/kovalta. Yöllä rintakipuja, kuin rintakehä olisi pumpattu ilmaa täyteen ja kova paine. Lisäksi tuntuu kuin sydän ei ”mahtuisi” lyömään ja syke tosi matala välillä.
Voiko närästys tuntua tältä? Olen aina ajatellut että närästyksessä tulee aina happoa suuhun.
Lääkäri tutki vatsan ja sanoi että kyse varmaan ärtyvästä suolesta. Ei tuntunut kuuntelevan ollenkaan. Itse pelkään mahasyöpää. Kurja olo. - EiRennietä
Omiin kokemuksiini verraten täysin erilainen. Nieleminen ei onnistunut kun mahahapot polttivat kurkkutorvea aina kivun tuntemuksiin asti.
Olen selvinnyt Somac controllia käyttämällä aika hienosti. Joku Rennie pahensi tilannetta ja toi vain huonovointisuutta. Se ei parane vaikka makuja saisi Rennieen sata, koska koostumus on sama ja pahoinvointi tuli aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756