Nyt kunnon analyysiä kehiin siitä missä ollaan nyt ja missä tulevaisuudessa.
Näkymät 2019
11
50
Vastaukset
- Veikka66
Missä olet Nobel-Holmström? Etkö seuraakaan Suoli24 ”pörsipalstaa”. Vitsi. Siis vitsi!
toivossa on hyvä elää, sanoi....
- proinvest
Romahdus on ohi ja tänä vuonna alkaa nousu. Nousukaudet kestää yleensä vähintään 7 vuotta. Vuosittain tiedossa 10-15 % riskitön nousu.
- ghjghj
Paskat. Mihin perustat tuon väitteesi? Trumpin presidenttikaudella nousu oli aluksi jyrkempää kuin koskaan historiassa, mutta sen jälkeen volaliteetti on ollut poikkeuksellisen korkeaa poikkeuksellisen pitkään. On odotettavissa, että sama meno jatkuu. Ja se voi jatkua kumpaan suuntaan tahansa.
Tammikuun 2018 jälkeen on nähty jo ainakin 7 syvää äkkinäistä piikkiä, josta on heti kohta noustu takaisin. Tämä juuri kertoo markkinoiden arvaamattomuudesta tällä hetkellä. Odotettavissa on, että kohta nähdään taas yksi. - proinvest
Niin 2018 oli kriisien vuosi joita silloin tälköin tulee. Viimeisin vastaava oli 2008 jonka monet oli jo unohtaneet.
Kauppasodat, lama, brexit, eurokriisit ym. nyt hinnoiteltu kursseihin, joten suunta voi olla tästä vaan ylös. Voi luoja niitä ennustajia, tuon kirjoittaja puhuu vastoin parmepaa tietoa tai on todella tyhmä.
Kaikki ennusteet viittavat maailmanlajuiseen taantumaan ja nyksiet nousupuheet ovat vain viritelmä hömöjen sijoittajien onkimiseksi.
Tyypillinen esimerkki on Nordea: kun pörssi syksyllä meni polvilleen, piti Nordea (entisen) salkuuni edellen 55% osakeylipainossa ja pitkään. Mutta siiheen aikaan olin jo myynyt kaiken, kärsinyt vain inflaation ja säästänyt Nordean palkkion.
Muuten: "sijoituneuvojan" nimike on vaihtunut "sijoitusjohtaksi". Ihan hyvä, kun niitä neuvoja ei muutenkaan saatu, aina vain kuului " kyllä tiedän pitäisi itse päättää mitä riskitaso haluatte".
Joo, osaan kyllä, ilmankin Nordean palkkiomaksu, kun riski on joka tapauksessa minulla.yksi_ulkomaalainen kirjoitti:
Voi luoja niitä ennustajia, tuon kirjoittaja puhuu vastoin parmepaa tietoa tai on todella tyhmä.
Kaikki ennusteet viittavat maailmanlajuiseen taantumaan ja nyksiet nousupuheet ovat vain viritelmä hömöjen sijoittajien onkimiseksi.
Tyypillinen esimerkki on Nordea: kun pörssi syksyllä meni polvilleen, piti Nordea (entisen) salkuuni edellen 55% osakeylipainossa ja pitkään. Mutta siiheen aikaan olin jo myynyt kaiken, kärsinyt vain inflaation ja säästänyt Nordean palkkion.
Muuten: "sijoituneuvojan" nimike on vaihtunut "sijoitusjohtaksi". Ihan hyvä, kun niitä neuvoja ei muutenkaan saatu, aina vain kuului " kyllä tiedän pitäisi itse päättää mitä riskitaso haluatte".
Joo, osaan kyllä, ilmankin Nordean palkkiomaksu, kun riski on joka tapauksessa minulla.tuli siinä vähän kirjoitusvirheitä...
sorry.- se_sama
yksi_ulkomaalainen kirjoitti:
tuli siinä vähän kirjoitusvirheitä...
sorry.Niin, jäi sanomatta, että odotan parempia aikoja sijoittamiseen. Oltava tarkkana, kun Suomen kuviot ovat aina vuoden jäljessä niin nousussa kuin laskussa.
- anonyymi_vpP
Nyt kannattaa tehdä ajallisen hajautuksen suunnitelma niin, että varat ovat jatkossa mahdollisimman laajasti eri puolilla. Itse sijoitan tuolla tavalla kolmeen ETF-rahastoon: USA, Eurooppa ja kehittyvät markkinat. Mikäli kurssilasku alkaakin taas, ostan todennäköisesti monta kuukautta putkeen aina vaan alemmalla hinnalla joka pudottaa omistusteni keskihankintahintaa.
- aasintuntija
Vuonna 2009 alkanut ääliöralli on loppumassa. Nyt seuraa pitkää sahaavaa laskua.
- 45456
Lasku kestää 5 vuotta vähintään ja palataan tuonne jonnekin 2011 vuoden tasolle. Sen jälkeen nousu tälle tasolle kestää 20 vuotta. Sijoittamalla on turha kuvitella rikastuvansa enää tulevaisuudessa, jos ei ota yksittäisten osakkeiden kanssa riskiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54878Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467