Miehille kysymys.

Lamputonkotionmeillä

En ole ikinä osannut riidellä. Minusta se on turhaa. Eli jos on joku ongelma, niin kerron että miksi ja minkätakia, toinen ottaa sen vastaan ja se on siinä. Sama myös toisinpäin. Jos minä teen jotakin väärin, toinen sanoo, kuuntelen, muutan toimintaani. Ja se on siinä.
Kuitenkin nykyinen mieheni ei siis tee asioita joita miehiltä odotan. Ei maksa laskuja, ei laita lamppua kattoon, painava huonekalu on ollut autossani viikon verran, ei hoida velvollisuuksia. Hän tekee sen kaiken vain töissä ja perustelee asioita että työ on stressaava niin kaikki energia menee sinne. Kuitenkaan, itsestään eikä kodista hän ei välitä.
Kun jämäkkäästi sanon, vastaus on, että ei kestä tuollaista valitusta. Kun sanon pehmeästi, lupaa, mutta sanat jää aina sanoiksi. Nyt kun en sano enää mitään.. niin tunnen.. että tämä ei ole enää mikään parisuhde.
Mielestäni miehen pitää itse osata tehdä tällaisia asioita. Olenko väärässä? Onko kyse minun kärsivällisyydestä? Koska hänellä on kuitenkin hyvä sydän.
Jos taas otan voimakkaammat keinot käyttöön niin näytetään että ovi on siinä.
Eli mitä teen väärin?

4

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omanlainenpälli

      En oikein muuta teenkään pitäs mennä taas joutumaan

    • Vaari65

      Ilman muuta miehen pitää ja täytyy tehdä kotitöitä,elikkä ns. miestentöitä.Miehesi ei ole mies vaan isekäs vätys.Parisuhde joka toimii perustuu täysin siihen että kumpikin kunnioittaa toistaan ja yritetään aina puhaltaa yhteen hiileen.Itsestä pidetään huolta ja kotityöt jaetaan kykyjen mukaan.On kokemusta 42v.

    • Lisäkysymys

      Onko kysyttävää näin iltapalan jälkeen sängyn mennessä?

    • eikysyt

      Ei ole kysyttävää. Tämä oli nyt tässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe