Määräaikainen soppari

kertokaamulle

Selittäkää mitä pahaa on määräaikaisissa? Palkat ja eduthan ovat ihan samat kuin ei-määräaikaisella mutta työsuhteen päättymispäivä on vain erikseen kirjattu.

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sdgjkhgf

      Ei mitään pahaa, jos se sopii elämäntilanteeseesi. Määräaikaisellahan on hyvä turva, ei voi potkia kesken työsuhteen (paitsi koeajalla), ja työstä pääsee aikanaan eroon ilman karenssia.

      Mutta ei määräaikaisena hankita luottokorttia eikä asuntolainaa. Ei se sovi ihmiselle, jonka pääsuunnitelmana on tehdä töitä, elää tasaista elämänlaatua ja maksaa laskunsa.

      Määräaikainen ei myöskään voi lähteä heti paremman työtarjouksen perässä muualle. Uuden työn haku pitää ajoittaa tarkasti, tai työttömyys on väistämätöntä joksikin aikaa.

    • Juuppiista

      Määräaikaisia ei saa tehdä peräkkäin kuin pari, työllistyt vakkariksi, jos hoidat hommat hyvin.

    • hsusdlg

      Meidän puljussa määräaikaisilla ei ole täysin samat edut, pitää olla yli 6 kk soppari, että samoissa mennään. Määrikset eivät saa henkilökohtaisia palkankorotuksia. Työsuhteen jatkosta ei varmuutta ja aina menee viime tinkaan jatkuuko vai ei. Enkä kyllä keksi, että määräaikaisuudet todellisuudessa edes perustuvat mihinkään oikeaan syyhyn, kunhan jotain höpötetään tehtävänkierrosta.

      Toki tavallaan näen määräaikaisuuden myös hyvänä puolena, herkemmin vaihtaa firmaa ja kokeilee siipiään muualla. Nyt kun on suht ok palkkainen vakityö ja sinäänsä työssä ei ole valittamista, muiden hommien "kokeilu" ei olekaan yhtä houkuttelevaa, eteenkään, jos mielenkiintoinen tarjolla oleva homma olisi määräaikainen... Sitä on niin nössykkä, ettei uskalla kokeilla muuta, kun tässä ollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe