Taksimatkatkin maksetaan vasta matkan jälkeen, kun on varmistettu että kuljetus vastasi pyydettyä. Miksi ihmeessä bussimatkat pitää maksaa etukäteen? Sehän on hirveä riski matkaajalle, koska ei tiedä saako rahoilleen vastinetta.
Missä postpaid-bussit?
8
61
Vastaukset
Niin, hyvässä hotellissakin maksu peritään vasta lähtiessä eikä etukäteen.
- Luxbus
Hyvään bussimatkaan kuuluu myös aamupalatarjoilu.
- hurjaHuugo
Luxbus kirjoitti:
Hyvään bussimatkaan kuuluu myös aamupalatarjoilu.
Tuo aamplalatarjouilu kuuluu muutenkin hyviin tapoihin ja aikaoinaan hurjassa nuoruudessani sain aamulla putkasta päästesäni laskun majoituksesta sakkolapun muodossa niin kysyin kuuluuko aamiainen huoneen hintaan. En voi kirjoittaa sitä tähän mitä "portsari" vastasi 😁
- Muks
Ikävää ettei ”portsari” antanut sinulle vähän ”vanhaan malliin” vastaukseksi idioottimaiseen kysymykseesi.
Siinähän olisit sitten mökeltänyt nahka sinisenä pampun iskuista
- onnellinen.uuno
Totta aloittaja turisee. Sivistysmaissa matkat maksetaan aina jälkeenpäin. Viimeksi kun olin Thaimaan matkalla koneen laskeuduttua lentoemännät haastattelivat matkustajat, ja matkaan tyytyväiset saivat maksaa matkansa, ne joilla oli jotakin huomauttamista, saivat anteeksipyynnön kera ilmaisen matkan lähtömaahansa. Tämä ei toki tapahtunut Suomessa, vaan sivistysmaassa.
Karibian-risteilylläkään ei asiassa ollut kuin yksi ongelma. Laivasta poistuminen kesti yli kaksitoista tuntia haastatteluineen ja maksuineen. - Linja-autonkuljettaja
Höh. Jos matkustajat maksaisivat vasta poistumisvaiheessa, niin eipä enää voisi käyttää takaovea eikä keskiovea. Kaikki poistuisivat etuovesta. Ja asiaan liittyy melkoinen riski: Sitä maksua ei tulisi kaikilta, mutta kaikenlaisia selittelyjä kyllä riittäisi. Siis ehdottomasti olen sitä mieltä, että matkustajan on maksettava kyytiin tullessaan.
- parempinäin
Sama kait kummin päin siellä bussin sisällä edetään. Bussiin nousu käy nopeammin, kun kyytiin pääsee taka- ja keskiovesta. Pois lähdettäisiin sitten etuoven kautta. Tasarahan ehtii kaivaa matkan aikana valmiiksi. Matkanteko nopeutuu.
- Järjestys
Bussiin noustaan etu ovesta poislukien pääkaupunkiseudun jokeri linjoilla ja matkan maksaminen tapahtuu kyytiin tullessa, ei poistuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664322TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2991764Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231515- 671485
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394