Allerganin implantit

Hei, Onko muita kiellettyjen Allerganin natrelle/mcghan implanttien omistajia? Kauan implantit ovat sinulla olleet ja onko ollut ongelmia?
Meinaatko vaihdattaa/poistaa implantit? Huolestuttaako implanttien syöpäriski?Itselleni laitettu McGhanit v.2010. Harkitsin vakavasti poistoa jo ennen tuota kohu uutisointia, mutta nyt kahta kauheammin haluan implanteista eroon. Kyllä kaduttaa, että piti aikoinaan lähteä hyviä, terveitä rintoja leikkelemään.
13904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mulla ollut silikonit 2000 luvun alusta. ensimmäiset Eurosilicone ja Mentorit viimeiset 10 vuotta. Sairastuin Alopeciaan 4 vuotta sitten ja selvittelin silloin taudin syitä. Kyseessä on autoimmuunisairaus jota mm. silikoni-implantit saattavat aiheuttaa. Viimeiset vuodet on yleiskunto alkanut olemaan huono (vastustuskyky laskenut yms...) Piti hankkiutua implanteista eroon jo viime vuonna mutta viiimeistään nyt näiden syöpätapausten vuoksi varaan ajan poistoon lähiaikoina.
Monta tuttua on hankkiutunut implanteista eroon vuosien varrella erilaisten ongelmien takia. Onhan ne kauniit mutta kyllä terveys on tärkeintä.

Äänestä

Mulla ollut 2008 vuodesta asti. Kysyin juuri lääkäriltä joka vastasi että ei ole tarpeen vaihtaa jos ne tuntuvat hyviltä. On se vaan jännä, että kaikki merkit näköjään läpikäy joskus nämä ongelmat. Onko ”hyvää” merkkiä olemassakaan??

Äänestä

Minulla on ollut McGhan (saman firman) karheapintaiset implantit 19,5 vuotta. Neljä vuotta sitten tuli ensimmäinen massiivinen turvotus toiseen rinnoista, mikä toistui useamman kerran.. ultraäänitutkimuksessa ei näkynyt mitään kummaa, mutta näiden uusien uutisten valossa poisto on koko ajan mielessä :-/. Lisäksi tämä turvonnut rinta tuntuu kipeältä ja hankalalta vähän väliä, harmittaa kun toinen taas on kuin osa omaa kehoa. Vaikeaa vain kuvitella kuinka sitä pystyy olemaan ilman.. mutta terveys edellä tottakai, huoh. Olisi kiva kuulla poistattaneiden kokemuksia, erityisesti lihaksen alta.

Äänestä
  • Konsultoisin pikaisesti lääkärin kanssa. Massiivinen turvotus viittaisi ongelmiin karhennettujen implanttien kanssa ja alcl pitäisi voida sulkea pois.

    Implanttien poisto lihasten alta ei ole hankalaa. Rintalihas on poikittain implantin päällä, jonka alta implantti vain pullautetaan ulos. Lihasta ei katkaista poiston yhteydessä.

    Äänestä

  • expl kirjoitti:

    Konsultoisin pikaisesti lääkärin kanssa. Massiivinen turvotus viittaisi ongelmiin karhennettujen implanttien kanssa ja alcl pitäisi voida sulkea pois.

    Implanttien poisto lihasten alta ei ole hankalaa. Rintalihas on poikittain implantin päällä, jonka alta implantti vain pullautetaan ulos. Lihasta ei katkaista poiston yhteydessä.

    Joo selvitykset on käynnistetty ja homma etenee. Onko sinulta expl siis poistettu lihaksen alta? Jos kyllä niin oliko toipuminen nopeaa tai oliko olo kuinka kipeä sen jäljiltä?

    Äänestä

  • Minulta on poistettu lihasten alla olleet implantit. Operaatiossa ei käsitellä lihasta lainkaan, sillä rintalihas on vain osittain implantin päällä. Implantit pullautetaan sivusta ulos. Toipuminen on tosi nopeaa, vain haavakipua, jos sitäkään.

    Kapselin poisto on asia erikseen ja siinä on omat komplikaatioriskinsä. Tiedän kapselin poistattaneita naisia, joita on jouduttu leikkaamaan uudelleen (rintojen uudelleen muokkausta ja rasvansiirtoja).

    Implanttien poiston yhteydessä voidaan ottaa koepalat kapseleista ja tutkituttaa ne alcl:n osalta. Tällä PDA-kokeella saadaan selville kapselien kunto. Jos alcl todetaan, siirtyy hoito/kapselin poisto julkiselle puolelle eli syöpäklinikalle.

    Äänestä

  • Olin siinä käsityksessä (tosin en ole keskustellut vielä asiasta kenenkään kanssa) että en block -poisto olisi ensisijainen menetelmä jos on edes epäilyjä alcl:stä.. ja jotenkin olisi kyllä parempi fiilis saada kerralla kaikki proteeseihin liittyvä matsku heivattua, jos siihen kerran lähtee :-P. Onpa vaan kiva jos sen mukana lähtee vähätkin omat kudokset vielä.

    Äänestä

Minulla on ollut v.2013 lähtien kyseiset implantit ja olen menossa poistattamaan ne. Toinen rinta kipuilee ja uä:ssä näkyi implantin reunan repaleisuus ja sameus(=mahdollisesti rikkoutunut?). Kirurgi rauhoitteli konsultaatiossa ja sanoi, ettei tätä kohua tule pelästyä, mutta kyllä tässä unettomia öitä on ollut. Imusolmukkeet ovat turvoksissa ja vihlova kipu rinnassa lisäävät pelon tunnetta. Onko kellään tietoa/kokemusta rikkoutuneen implantin takuusta? Siis mikäli et halua uusia tilalle, maksoitko korjausleikkauksen kokonaan itse?

Äänestä

Millaisia tuloksia poiston jälkeen on odotettavissa eli kuinka isoja korjauksia olette tehneet? Itse menossa poistamaan myös kun vaivaa on ja nyt vielä tämä syöpäriski :( 9.5 v ollut nyt implantit

Äänestä

Olen enemmän kuin tyytyväinen implanttien poistoon ja sirompaan ulkomuotoon. Jälkikorjauksia ei ole jouduttu tekemään minkäänlaisia, sillä kapseleita ei poistettu rinnoista. En halunnut riskialtista ja turhan verevää enblocia, joka saattaa päätyä korjausleikkauksiin. Mahdollinen alcl tutkittiin samalla eikä siitäkään ollut viitteitä.

Äänestä

Onko Allerganilta odotettavissa minkäänlaisia korvauksia natrelle ja mcghan implanteista?

Äänestä
  • Miksi pitäisi korvata? Varsinkin McGhaneja pidettiin vuosia sitten hyvänä valintana ja huippumerkkinä.

    Eihän tämä nyt esiin tullut erittäin harvinainen syöpätyyppi ole riippuvainen implanttimerkistä. Lisäksi se oireilee selvästi ja kannattaa vasta sitten miettiä implanttien poistoa.

    Äänestä

  • Näinpä. Syöpäriski koskee kaikkia karheapintaisia implantteja, ei vain yhtä merkkiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Allerganinimplantit kirjoitti:

Hei, Onko muita kiellettyjen Allerganin natrelle/mcghan implanttien omistajia? Kauan implantit ovat sinulla olleet ja onko ollut ongelmia?
Meinaatko vaihdattaa/poistaa implantit? Huolestuttaako implanttien syöpäriski?Itselleni laitettu McGhanit v.2010. Harkitsin vakavasti poistoa jo ennen tuota kohu uutisointia, mutta nyt kahta kauheammin haluan implanteista eroon. Kyllä kaduttaa, että piti aikoinaan lähteä hyviä, terveitä rintoja leikkelemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu