Rohkeaa tekstiä Irakilaistaustaisilta naisilta

Tästähän Halla-ahokin on koko ajan puhunut, mutta tämmöiset puheet hänen suustaan on tulkittu rasisminksi.
Entäpä Irakilaistaustaisten naisten sanomana?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965769.html
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllähän se on suvakin vaikea myöntää, että Halla-aho on koko ajan puhunut asiaa varoittaessaan haittamaahanmuuton mukanaan tuomista ongelmista.
Kyllähän tuo irakilaistaustaisten naisten rohkea ulostulo irakilaisten ja eurooppalaisten miesten kulttuurieroista naisiin suhtautumisessa syö pohjaa suvakkien ihannoimasta lähi-idän miesten erinomaisuudesta.

Äänestä

Sohrabi toivoo, että Suomessa kovennettaisiin seksuaalirikoksista annettavia rangaistuksia.

– Yksi syy miksi näitä tapauksia on ollut, on se, että Suomessa rangaistusasteikko seksuaalirikoksista on niin matala. Suomalaiset rangaistukset ovat irakilaistaustaisille vitsi siihen nähden, mitä he voisivat saada rangaistukseksi omassa maassa.

Äänestä

Oman maan naiset eivät kulje vapaana, vaan ovat isiensä
ja veljiensä suojelemina useimmiten kodeissaan.

Äänestä

"Halla-aho muistutti siitä, että jopa vankilaolosuhteet takaavat näille ihmisille jäämisen Suomeen, vaikka he olisivat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen.

– Ja vankilaolosuhteet Suomessa valitettavasti ovat aika kilpailukykyinen vaihtoehto, jos verrataan lähtömaien olosuhteita."

Koita siinä tuomioita sitten koventaa

Äänestä
  • Tuomiot eivät pelota muslimeita Suomessa.

    Äänestä

Niille pitäisikin olla ihan omat vankilat. Vankilat, joiden olosuhteet
vastaisivat tai olisivat lähellä heidän kotimaidensa olosuhteita.
Ei liene vaikea tai mahdoton tehtävä toteutettavaksi, jos tahtoa riittää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


järkeäpeliin kirjoitti:

Tästähän Halla-ahokin on koko ajan puhunut, mutta tämmöiset puheet hänen suustaan on tulkittu rasisminksi.
Entäpä Irakilaistaustaisten naisten sanomana?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965769.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu