Pienituloiset eivät lennä eivätkä autoile tulevaisuudessa

Ilmastomies

Ilmastonmuutoksen torjunnasta puhuttaessa Vihreät eivät huomauta, että lihan- ja maidontuotannon supistaminen merkitsee maataloustukien leikkaamista ja suurelta osin suomalaisen maatalouden alasajoa.

Samalla tavoin Vasemmistoliitto ja SDP eivät kerro kannattajilleen, että ilmastonmuutoksen torjunta merkitsee sitä, että pienituloiset eivät lomaile lentomatkaustamalla, eivätkä autoile yksityisautoilla. Turismi tuottaa nykyisin 8 % kaikista kasvihuonekaasupäästöistä, joten jos halutaan Suomi hiilivapaaksi, niin lentomatkailua on vältettävä. Ja jotta lentomatkailua voitaisiin vähentää, niin silloin pitää lentävien ihmisten määrää vähentää. Tämä voidaan käytännössä tehdä vain siten, että erilaisilla ympäristöveroilla lentäminen tehdään niin kalliiksi, että pienituloisimmilla ei tulevaisuudessa ole varaa lentää lomillaan etelään. Ja koska vasemmistoliittolaiset ajavat pienituloisten asiaa, niin he haluaisivat tulevaisuudessa taata sen, että myös pienituloisilla olisi varaa joskus lentää etelään.

Mutta lentäminen ei vähene, ellei matkustajien määrää vähennetä. Vasemmistoliiton voisi ajatella haikailevan sellaista ratkaisua lentämisen vähentämiseen, että vähentämistä ei toteutettaisikaan lentojen hintoja nostamalla, vaan kansalaisille myönnettäisiin tietty määrä lupakirjoja (propuska), joilla ihminen saisi esimerkiksi lentää etelään viisi kertaa elämänsä aikana. Tällainen propuskamenettly ei kuitenkaan sovellu ei-sosialistiseen nykyaikaan.

Entisessä Neuvostoliitossa pyrittiin tietoisesti parantamaan köyhien ihmisten asemaa, ja ajatuksena oli massatuotannolla tuottaa niitä etuja kansalaisille, jotka ennen olivat vain varakkaimman eliitin käytössä. Tästä on esimerkkinä sampanskoe, eli kuohuviini. Kun ennen vallankumousta vain rikkaat aateliset nauttivat samppanjaa, niin bolsevikit päättivät tuottaa halpaa kuohuviiniä tavallisten kansalaisten kulutukseen ja näin halpa kuohuviini yleistyi kaupoissa. Nykyajan matkailussa lentolippujen hinnat ovat laskeneet alhaiselle tasolle, ja tuoneet entisen eliitin, eli jet-setin harrasteen myös pienituloisten ulottuville. Kun ilmastoverotus kehittyy ja lentämisestä tulee vain harvojen harraste, palataan takaisin entisiin luokkaeroihin, ja autoilu ja lentäminen muuttuvat takaisin rikkaiden harrastuksiksi.

Samanlainen on SDP:n intoilu sähköautojen kanssa. Polttomoottoriautot tulisi kieltää, mutta sähköautot ovat kalliita ja erityisen kallis osa niissä on akku, joka täytyy määrävuosina uusia. Maaseudun pienituloisten pitäisi voida omistaa auto liikkumista varten, mutta kalliit sähköautot eivät ole maaseudun pienituloisten tavoitettavissa.

Perussuomalaiset puolestaan populistisesti yrittävät uskotella meille, että mitään ei tarvitse tehdä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Jos kuitenkaan ei mitään tehdä ilmastonmuutoksen torjumiseksi, niin on varmaa, että ilmastopakolaisuus tuo valtavan määrän maahanmuuttajia maahamme.

7

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eregtgt

      ilmastopakolaisia ei ole olemassakaan on vain räikeästi kansainvälisten järjestöjen voiton tavoitteluksi kasvatettuja populaatioita jotka eivät sovi enää omiin maihinsa ja jotka pitää tekosyin siirtää eurooppaan että samat järjestöt voivat vaatia lisärahoitusta toimiinalleen.

    • Anonyymi

      Pienituloisten ei, kuten ei useimpien suurempituloistenkaan, ole mikään pakko lentomatkustaa mihinkään etelään. Itse olen elämässäni tehnyt vain yhden lentomatkan ja sekin oli Suomen sisäinen lento. Minulla on lyhyiksi loma-ajoikseni muitakin harrastuksia ja rahoilleni tärkeämpää käyttöä kuin tyhjänpäiväinen reissaaminen pelkän reissaamisen vuoksi.

    • Anonyymi

      Minusta lentoliikenteen päästöistä päästäisiin helpoiten eroon siten että niitä ei oteta enää lainkaan laskuihin mukaan.

    • Anonyymi

      Jos kannattaa lihan syönnin vähentämistä, pitää hävittää omat rakit enesimmäisenä. Samoin jos kannattaa autoilun vähentämistä, rakkien päästöt kun yhtä isot, usein rakkihulluilla onkin iso bensamaasturilla millä käyttävät rakkiaan metsässä, joten tulee tuplasti päästöjä ja moninkertaisesti jos monta rakkia. Isot haittamaksut vähintäänkin tultava rakeille.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ydinkeskustoissa ja siellä missä julkinenliikenne toimii suhteellisen hyvin niin eikö voisi kieltää auton omistaminen vaikka lakisääteisesti.
      Ei kaupunkeissa tavis tarvi autoa.

      • Anonyymi

        Ensin täytyy kieltää rakit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe