Ketkä myy huumeita seinäjoella

Kullervo_

Ketä nämä huume trokarit ja kannabis sätkien myyjät oikein on.?

115

11007

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilvenveikko

      eikö ne oo myyny sulle ku haluat nimet julkistaa

    • Kirka

      Jos haluut huumeita,niin mene jouppilan"vuoren" korkeimmalle kohdalle.myyjä tulee sinne joka ilta klo 22,30

      • Anonyymi

        Ideaparkin pihassa yks nuori matu istu yli 50 000€ GLE Mersun ratin takana


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ideaparkin pihassa yks nuori matu istu yli 50 000€ GLE Mersun ratin takana

        Huumeiden myynti rahoilla ostettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huumeiden myynti rahoilla ostettu.

        Ostin veneeni Monacoon ja Espanjan Villa LOBO HOBON kun myin 2 grammaa Jens Kukkaa.


    • vuorenpeikko

      toi oli hyvä vuori lainausmerkeissä sais olla kyrkös"järvi".. kaupunki myy kanssa järvenranta tontteja..moni oikean järven rannalla asuva tai mökin omistava on naureskellu että nykyään kaikki hietamontukki on vissiin järviä jos niis on vettä ja niiden vieres olevat rapakasat vuoria.. no se on etelä-pohjanmaata se

    • Esteritjaötökät

      Seinäjoella kasvava ongelma, huumeidenkäyttäjät ja varsinkin myyjät. Kasvukeskus liitostouhuineen, tuo näitä lieveilmiöitä kun ihmisiä sullotaan pakosta pieniin ympyröihin.

      • Anonyymi

        Tiesitkö rakas että myyjät ovat 14-17v?🥴🥴


    • TapsaKapernaumista

      Kasperissa käydessäni olen huomannut että siellä
      monella kulkijalla pullottaa hassispaakku taskussa.

      • Silimäkäteen

        Ne käyttää sielä viagraa, kato tarkemmin.


      • Anonyymi

        Minkä helvetin takia poliisi ei puutu tähän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä helvetin takia poliisi ei puutu tähän?

        Koska he tutkii esim Ulvilan murhaa..ei grammaa kukkaa höntti..


    • Qustaf

      Kirkkokatu 1 klo 20.00 - 20.30 kaikkee saa.

      • Anonyymi

        Saako vieläkin?


    • qwqwr

      Musta mersu. Sitä samaa kamaa.

    • timberland

      millähän toi yks tiäs mitä kelläkin pullottaa taskus...no seinäjoki on tunnetusti kyttääjien keskus...taskus tietty voi olla niin montaa asiaa ihmisestä riippuen...känny,röökiaski-molemmat,nuuskaa,energiajuoma,banaani,tekopenis,mitta,pyssy,kaukosäädin,taskulamppu,hajukuusi,lihapiirakka,kossupullo,thaityttö,jatimatikki,tai sitten niitä huimaus aineita kuten liimaa

      • Anonyymi

        Kyttääjä sanaa käyttäjä paljastuu aina sääntöjen rikkojaksi.


    • TapsaKapernaumista

      Kyllä harjaantunut silmä hassispaakun tunnistaa, vaikka paakku olisi taskussa piilossa.

      • öuikgiugöig

        Onkohan se hassista vai tissistä ?! );


    • eikömukavirkavalta

      Voisin kehottaa katsomaan olkansa yli.. saattaa tulla sitten lujaakin. Loppuu se kaupustelu (en sano missä, mutta pian rauhoittuu;)

    • Oujee

      Edelliselle.haluutko ilmaisen näytteen?

      • Anonyymi

        te ostaa mina myy se o halpa halpa. T: hussein.


    • ononon

      Pohjan kerrostalo 40.
      Ja viereinen, kaikki Sevaksen asuntoja.

      • Anonyymi

        mitä kerrostalosta 40 kysyn t huolestunut iäkäs asukas


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mitä kerrostalosta 40 kysyn t huolestunut iäkäs asukas

        Ideaparkis ne diilerit nykyisin pitää pesää.
        Rikospoliisi jo muutaman raudoittaneet


      • Anonyymi

        Onko sama joka myi joskus pirtua?


    • Anonyymi

      Uppa on ainakin profiloitunut ehkä jo sijaintinsa puolesta. hämärä aineiden ja luonnontuotteiden myyjäverkoston hydran pääksi. Isot kihot asuvat siellä. Omistavat jopa kokonaisia kerrostaloja koulukadulla.
      Pikkudiilerit sitten punkkaa pohjassa, hylkykalliolla ja alakylässä.
      Myyntipaikkoina on ainakin toimineet kauppojen parkkipaikat, joista vilkkain on ollut Ilmajoen tokmanni. Nykyisin ideapark varmasti houkuttelee sijannillaan ja asiakasmäärillään. Asuntokauppa käy lähialueella kuumana, kun pääasiassa kela-tuetut viihdekäyttäjät etsivät omaa koloansa.

      • Anonyymi

        Näinhän tämä seinäjoki vahvistetaan tuoksi pesäksi jo rakenteelisestikkin, mitä on seinäjokinen suuruus


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän tämä seinäjoki vahvistetaan tuoksi pesäksi jo rakenteelisestikkin, mitä on seinäjokinen suuruus

        Ja maakunnasta seinäjoelle muuttaneet käyttäjät..helpompi asua keskukses kun on sossukämpät ja palvelut lähellä...nykyaikaa
        Kaupunkikin saa elvistellä muuttovoitoilla
        Diilereille tulee tuloja kun kela maksaa vuokrat kerkee myyjät touhata 24h


    • Anonyymi

      Ai ei? ...

    • Anonyymi

      Kysäise Ideaparkin infosta niin saat vastauksen tuohon mieltäsi kalvavaan kysymykseen.

    • Anonyymi

      Olen niin monesta paikka kuullut, että Seinäjoella taitaa kohta räjähtää lopullisesti huumeongelmat käsiin?

      • Anonyymi

        Myyjien rekkarit vaan poliisille. Sillä homma hoituu.


      • Anonyymi

        Ainakin katajalaaksossa puiston liepeillä metikössä saa .


    • Anonyymi

      Kuvasin viime kesänä huumeiden käyttäjiä keskustassa. Voin laittaa kuvat jakoon niin tietää ihmiset ketkä myy

      • Anonyymi

        seinäjoen paljon huutama muuttovoitto koostuu 50% laitapuolen eläteistä jotka tulee ihan omasta maakunnasta


      • Anonyymi

        Laitakko foto


      • Anonyymi

        Kumma mihin poliiseja oikein tarvitaan, miksi maksamme poliisia verovaroin....


    • Anonyymi

      Siellä niitä notkuu kannabiksenmyyjiä entisen Anttilan parkkipaikalla yökaudet.

      • Anonyymi

        Olivat yks ilta kolmen poliisimaijan voimin yhden auton kimpussa. Taisi siellä kärytä höpöheinä, kun niin kiinnosti.


    • Anonyymi

      Onko poliisi jo nostanut kätensä pystyyn Seinäjoen huumeasian kanssa? Liian suuri asia enää hoidettavaksi? Asia mille ei enää saa kukaan mitään...

    • Anonyymi

      Mä en ymmärrä mitä te vouhotatta jostain huumehista. Mä en oo elämäni aikana koskaan törmänny huumeesihin, enkä eres nähäny sellaasia mihinään, enkä käyttäjiäkään. Ei oo kukaan tullu koskaan tariuamahankaan. Johonakin helesingis voi olla, mutta kyllä nää huumehet ny on niin harvinaasia, notta aivan turhaa vouhotusta ja peliättelyä. Käykää pienimäs klapia kirvehellä, vaikka pari mottia teettä alkuhunsa, niin kyllä ajatus lepää ja mieli rauhoottuu. En oo koskaan törmänny huumeesihin, enkä eres tierä mihinä sellaasihin vois törmätä. Naapuri joskus keittää pontikkaa, siitä oon pirättäätyny, toistaaseksi. Sen kummempia huumehia en oo kuullu. Notta turha peleko, tälläänen huumehomma, ei niitä täälä oo mihinää olemaskaan, kun ei kerran oo mun pitkän elämän aikana kertaakaan mun nenän etehen kulukeentunu. Ja tunnen monia ihimisiä, eikä kukaan koskaan kuullukkaa huumehista. Kyllä se on jämpti näin.

      • Anonyymi

        Voi sinua. Olet vissiin asunut tynnyrissä koko ikäsi. Kyllä niitä on ollut tarjolla täällä jo kymmenet vuodet. Se että sinä elät koko elämäsi pikku napaasi tuijotellen, ei merkitse sitä että Seinäjoellakin ei saa huumeita ja mitä laatua tahansa niin paljon kuin haluaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi sinua. Olet vissiin asunut tynnyrissä koko ikäsi. Kyllä niitä on ollut tarjolla täällä jo kymmenet vuodet. Se että sinä elät koko elämäsi pikku napaasi tuijotellen, ei merkitse sitä että Seinäjoellakin ei saa huumeita ja mitä laatua tahansa niin paljon kuin haluaa.

        Kyseessä on varmaan tavallinen ihminen, joka on vain päivällä liikkeellä. En minäkään päiväsaikaan liikkuessa ole nähnyt mitään huumeisiin viittaavaa.


    • Anonyymi

      Voi jeesus mikä kommentti edellinen. Ei kukaan voi olla noin kaapissa elänyt. Tai sitten tuo on provo.

    • Anonyymi

      Peräseinäjoella on ainakin sellaanen rastapää joka kauppaa kaikkia mitä sattuu mömmöjä ...

    • Anonyymi

      Miten nuorten huumeongelmat saataisiin vähenemään Seinäjoella? Mikä ajaa nuoret käyttämään huumeita?

      • Anonyymi

        Kyllä ne kaikki sitte loppuu ku kaasukammio Riselle valmistuu.


    • Anonyymi

      Ai keitä ne on - mopo- tai mautopoikiahan nuo. Ihan kantasuomalaisia kossia. Enää ei hyssytellä nyt on ilmiannettava.

    • Anonyymi

      tekis mieli vetää päät irti näiltä hamppareilta kun tietäis,
      eikö kukaan voisi käräyttää trokareita kun sen voi tehdä nimettämönä ilman tunnistautumista, monen elämä parantuisi ja rahat säästyis.
      Oikiasti vituttaa tuo touhu jos tuntisin niin lähtö olis lähellä.

    • Anonyymi

      No onkos aurinkoiset kesäkelit lisänneet huumeiden käyttöä Seinäjoella?

      • Anonyymi

        No puistossa ne hilluvat ja huumaavat porukkaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No puistossa ne hilluvat ja huumaavat porukkaa

        Poliisi viitsisi mennä telegrammiin vaan kiva syödä donitsia aa b ceellä


    • Anonyymi

      Huumerikollinen väitti luulleensa vaarallista alfa-PVP:tä amfetamiiniksi – oikeus ei uskonut miestä, joka veti poliisia parrasta

      Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus on tuominnut 45-vuotiaan Sami Petteri Soinin kahden vuoden vankeusrangaistukseen törkeästä huumausainerikoksesta ja ampuma-aserikoksesta. Oikeus totesi hänen syyllistyneen myös virkamiehen vastustamiseen, mutta piti tekoa niin vähäisenä, että siitä hän ei saanut rangaistusta.

      Soini kasvatti kannabiskasveja asunnossaan, kasvihuoneessa ja ulkona ruukussa. Hänen hallussaan oli 10 grammaa kannabista, 20 grammaa amfetamiinia ja 59,5 grammaa alfa-PVP:tä, joka on synteettinen huumausaine.

      Syyttäjä piti huumausainerikosta törkeänä, koska kohteena oli suuri määrä vaarallista huumetta eli alfa-PVP:tä ja teko oli kokonaisuutena arvostellen törkeä. Osa huumeista oli syyttäjän mukaan tarkoitettu levitettäväksi.

      Soini kiisti syytteen osittain. Hän myönsi, että kasvatti syytteessä mainitut 15 kannabiskasvia ja että hänellä oli hallussaan 20 grammaa amfetamiinia. Hän kuitenkin sanoi luulleensa alfa-PVP:tä amfetamiiniksi, eikä näin katsonut tieten syyllistyneensä törkeään huumausainerikokseen.

      Oikeus piti selvänä, että koska alfa-PVP löytyi kassakaapista, Soini oli itse sen hankkinut. Tämän käräjäoikeus otti huomioon punnitessaan selityksen uskottavuutta.

      Lisäksi aine oli kidemäistä, eikä jauhemaista, kuten amfetamiini yleensä on. Käräjäoikeus totesi, että rikoshistoriansa perusteella Soini tuntee huumausaineiden ominaisuuksia ja käyttötapoja.

      Koska alfa-PVP:n käyttöannokset ovat huomattavasti pienempiä kuin amfetamiinin, oikeus katsoi että kyse ei ollut pelkästään omaan käyttöön hankitusta aineesta. Soinin hallussa ollut huume oli 98-prosenttista.

      Oikeus laski, että määrästä saisi 2 400 käyttöannosta. Noin 60 grammaa alfa-PVP:tä vastaa siten 480 grammaa tavanomaisen vahvuista amfetamiinia.

      Soinilla oli hallussaan laiton pistooli ja ammuksia, jotka hän menetti valtiolle. Virkamiehen vastustamisessa kyse oli siitä, että Soini veti festivaalialueella turvatarkastusta tehnyttä poliisia parrasta.

      Soini on parhaillaan tutkintavankeudessa muun rikoksen takia. Hänet määrättiin nyt vangittavaksi myös tämän tuomion takia.

      Tuomion koventamisperustetta oikeus ei kuitenkaan täyttänyt. Vaikka Soini on saanut hiljan vankeustuomion, sitä edelliset rikokset olivat vuodelta 2014.

      Tuomio ei ole lainvoimainen.

      • Anonyymi

        Kuinka on mahdollista että tämä Peräseinäjoen Juno on vapaalla tälläkin hetkellä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka on mahdollista että tämä Peräseinäjoen Juno on vapaalla tälläkin hetkellä?

        No vanhenpansa maksanu huippu lakimiehet asialle,jotta sais poika taas tehdä lisää rikoksia...


    • Anonyymi

      Jos tekee isompaa huume tai steroidi kauppaa eikä koskaan jää kiinni niin silloin todennäköisesti kuuluu johonkin (korruptoituneiden)poliisien vasikkaverkostoon.

      • Anonyymi

        Oot kattonu liikaa amerikkalaisia poliisisarjoja.


    • Anonyymi

      Nisti/huumekauppias on helppo tunnistaa, suurimmalle osalle äiti tuo ruuat ”omaan asuntoon” sossu maksaa yllätys yllätys

      • Anonyymi

        Kyllähän vihervassarin nyt tunnistaa kaukaa ja haistaa..


    • Anonyymi

      Vihreää siirtymää.. kannattaa vain totutella tähän muuttuvaan maailmaan.. toki voi äänestää oikein.

    • Anonyymi

      Kuvasin kaksi nistiä erään omakotitalon pihassa nistaamassa

    • Anonyymi

      Huumeita myyvät yleensä miehet . Rikollista toimintaa . 96 % Suomen vangeista onkin miespuolisia. .

      • Anonyymi

        Joskus muinoin oli sjoella muutama nisti jätkä jotka imi loppuun asti parista kympistä.
        Terv Jouko lapualta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joskus muinoin oli sjoella muutama nisti jätkä jotka imi loppuun asti parista kympistä.
        Terv Jouko lapualta

        Oi niitä aikoja.


    • Anonyymi

      pilvee saa ostettua joka ilta 19.45 päivölän tokmannin parkkikselta

      • Anonyymi

        Järjestyksen valvojat myy.


    • Anonyymi

      Seinähulluja.

    • Anonyymi

      Kovemmat rangaistukset noille!

    • Anonyymi

      Vastaus aloitukseen. Poikia ja miehiä ne ovat. Ei kannata luottaa kehenkään tuollaiseen.

    • Anonyymi

      Cannonball.Erkkilän klaani ja mannet.
      Näiden juoksupoijat

    • Anonyymi

      Kasperin viisikko hallitsee pelolla

    • Anonyymi

      Vihervasemmisto on saatava vastuuseen huumeongelman lisääntymisestä. Avonaiset rajat tiukempaan valvontaan ja rangaistukset kovemmiksi.

    • Anonyymi

      Vihreät

    • Anonyymi

      Sain taas hyviä kuvia nisteistä

      • Anonyymi

        huumebisnes oy


    • Anonyymi

      Vanhoja koulukavereita on nykyään diilereina/kasvattajina. Tunnetko sinä

    • Anonyymi

      Tuntuu pahalta nykyisen Seinäjoen meno :(

      • Anonyymi

        Seinäjoki on pääradan varrella ja aina on porukka ollut hyvin päihdehakuista, eli on kysyntää.
        Etelästä tuodaan myös Seinäjoelle, kun tavara menee kuin kuumille kiville.


    • Anonyymi

      Kerran, muistaakseni n. 6-8v sitten eräs UB:n liivijengiläinen tuli ison kassin kans junalla Seinäjoelle etelästä. Koko matkan kantoi kassia mukanaan minne ikinä menikin junan sisällä. Istui ravintolavaunussa ja joi kaljaa, nousi pöydästä hakemaan tiskiltä lisää ja otti sen parin metrin siirtymisenkin ajaksi kassin mukaansa jalkojensa juureen. Vartioi kassin sisältöä aivan selvästi. Parin päivän sisällä hänen Seinäjoelle saapumisensa jälkeen alkoi nuoria kaatumaan Hyllykalliolla huumeiden takia.

      Tästä voi nyt päätellä jotain, tai sitten ei. Soitin kyllä poliisin vihjepuhelimeen ja kerroin omat epäilykseni sillä intuitio ja kellot kilkattivat helvetin lujaa. Olen oppinut luottamaan intuitioon sillä se on melkein aina ollut oikeassa. .. uskon vahvasti että tämä 2m pitkä laiha luihu UB:n ukko kuskasi aineet seinäjoelle.

    • Anonyymi

      Mistähän poliiseille oikein maksetaan, kun vieläkään ei ole Seinäjoen huumekauppaa loppumaan!

      • Anonyymi

        Yksi iso syy on se, että Etelä-Pohjanmaa on hyssyttelyn mekka. Eihän sitä nyt omaa tai kummipoikaa voi ilimiantaa. Asiahan pitäisi olla niin, että ilmiannolla pelastat pojan tulevaisuuden. Tätä ei käsitetä vaan eletään menneisyyden tilassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi iso syy on se, että Etelä-Pohjanmaa on hyssyttelyn mekka. Eihän sitä nyt omaa tai kummipoikaa voi ilimiantaa. Asiahan pitäisi olla niin, että ilmiannolla pelastat pojan tulevaisuuden. Tätä ei käsitetä vaan eletään menneisyyden tilassa.

        Juu, ei meidän poika mitään tee!Eikö näitä huumekauppiaita yhgtään haittaa, vaikka tuhoavat niin monen ihmisen elämän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi iso syy on se, että Etelä-Pohjanmaa on hyssyttelyn mekka. Eihän sitä nyt omaa tai kummipoikaa voi ilimiantaa. Asiahan pitäisi olla niin, että ilmiannolla pelastat pojan tulevaisuuden. Tätä ei käsitetä vaan eletään menneisyyden tilassa.

        Lapualla kuulema Lapua hovi ennen ainakin edellisen yrittäjän aikaan toivottavasti ei totta, koska antoi myös alaikäisten tulla sisään.


    • Anonyymi

      Pitäisi viedä navetan taakse ja...

    • Anonyymi

      Ilmoittakaa matalalla kynnyksellä huumekauppiaita poliisille, vaikka nimettömästi!

    • Anonyymi

      Poliisi on humehommissa täysi vitsi, laittakaa rekkarit ylös ja ihmisen tuntomerkit, tehkää anonyyminä ilmoitus nettisivuilla poliisille. Kukaan ei kysy teiltä koskaan mitään ilmoituksen perään, mutta auttaa poliisia hahmottamaan tilanne ja ajan oloon alue rauhoittuu myynnistä. Kansalisvalvonta toimii nyt näin. huumeilla käydään sotaa länsimaita vastaan, he lunastavat heihin osuvat pommit ja iskut ostamalla huumeita.

      • Anonyymi

        Hyvin ohjeistettu!


    • Anonyymi

      Uutisten perusteella mopo/mauto ikäisiä kloppeja nämä huumeisiin sekaantuneet ovat. Seuratkaa vanhemmat, vaatikaa, että pojat ovat yönsä kotona. Kun uni ei riitä, haetaan piristystä kavereilta ostetuista pillereistä. Siitä se lähtee. Myydään, käytetään, diilataan.

    • Anonyymi

      Kopioitu toisesta viestiryhmästä. Tutkittua tietoa.

      Aggressiivisuus 15-vuotiaana oli merkitsevästi kytköksissä pienenä nähtyyn väkivaltaan. Tyypillistä oli toisen lyöminen tai hakkaaminen muuten vain tai ryöstötarkoituksessa. Samoin uhkaukset, jengitappelut ja aseiden käyttö.

      Ehkä yllättävää oli, että kytkös ei juuri näkynyt tytöillä, vaikka hekin olivat lapsuudessa nähneet ruutuväkivaltaa lähes yhtä usein kuin pojat. Maas.tulevaisuus.

      Tulkintaesimerkki. Kun isä antaa alaikäisen poikansa katsoa K18 merkittyjä väkivaltaleffoja, hän tekee karhunpalveluksen. Teini-ikäisenä pojalle tuloo isoja ongelmia koulussa, vapaalla sekä kotona.

    • Anonyymi

      Poliisit tietää, muttei heitä vaan kiinnosta!

      • Anonyymi

        Kyllä poliisikin kiinnostuu, kun alkaa yhden sijasta tulla useampia vinkkejä samasta paikasta tai tyypeistä.


    • Anonyymi

      Jos kloppi rupiaa vape myyjäksi, siitä usein lipsahtaa myös huumeiden trokariksi.

    • Anonyymi

      Mitä täällä vingutaan?

      Nuoriso on lopettanut viinan ja tupakan.
      Pitäähän niillä joku pahe olla, kun varsikin valtiovallan taholta ohjataan.

      • Anonyymi

        Nuoriso ei todellakaan ole lopettanut huumaavia aineita eikä tupakkaakaan. Lisänä ovat tulleet nuuska, vape, vahvojen lääkkeiden käyttö sekä näiden sekakäyttö. Uskomatonta.


    • Anonyymi

      Eikö teitä ketään väärä uskoisia haittaa kun poliisit tuhoavat monen ihmisen elämän. Milloin minkäkin perusteella vaaditaan dokumentteja ym lääkärien toimesta. Miten päivärahalla voi käydä niin paljon lääkärin käyntejä kun yhdenkin kanssa on jo ongelmia. Olen itse päätynyt siihen pisteeseen että tiedän ajavani pysäytys tilanteessa kolarin tai moni sivullinen jää alle! Tämän siitä saa kun ihmiset yrittävät korjata menneisyydestä aiheutuneita virheitä ja kun mikään ei riitä tällä järjestäytyneelle valtion pussissa työskenteleville.. Kun olet sijoittanut yli 1k että saisit ajoluvan takaisin mutta kun ei ole mitään edistystä näistä! Kun väsähtää usko niin väsähtäö ja sitten alkaa brutaali toimenkuva koska hänet on merkitty alimpaan kastiin. Tällöin tulee tietoiseksi että henki tulee lähtemään ja saa hyvästellä läheiset

      • Anonyymi

        Jos kärähtää vaikka yhdessä pössyttelyn kokeilusta, lentää koulusta, ei pääse armeijaan , ei töihin ei mihinkään. Mitä siinä paljon kadut. Ja jos jää koukkuun vaikka joku nuori kukaan ei auta.


    • Anonyymi

      Kannattaa opiskella eikä keulia elämäänsä hukkaan. Jos koulutusta on pääsöö halutessaa muuttamaan jonnekin muualle kun saa töitä. Jos rahaa ei tule mistään alkaa rikoskierteet.

      • Anonyymi

        Koulutus ei takaa MITÄÄN TÖITÄ !!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulutus ei takaa MITÄÄN TÖITÄ !!!

        Riittävä koulutus vaikuttaa myös tyypin käyttäytymiseen, asenteisiin sekä tapoihin toimia. Fiksut saavat töitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulutus ei takaa MITÄÄN TÖITÄ !!!

        Pienellä paikkakunnalla muistetaan häiriköt, ilkivallan- ja kiusantekijät pitkään. Nuoruuden möhläyksistä kärsii myöhemmin, sillä koulutuksesta riippumatta tyypin asennemuutokseen ei luoteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulutus ei takaa MITÄÄN TÖITÄ !!!

        Moneen työtehtävään on rajana jokin tietty tutkinto. Miesten työttömyysaste Suomessa on jo nyt Euroopan korkein. Kun yhdestä työpaikasta joutuu pois, kun yritys lopettaa tms, mihis sitä hakee, kun koulutus ei riitä tai tieto/taito on jäänyt päivittämättä. Opiskelu kannattaa. Naiset tämän ovat hoksanneet jo aikoja sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moneen työtehtävään on rajana jokin tietty tutkinto. Miesten työttömyysaste Suomessa on jo nyt Euroopan korkein. Kun yhdestä työpaikasta joutuu pois, kun yritys lopettaa tms, mihis sitä hakee, kun koulutus ei riitä tai tieto/taito on jäänyt päivittämättä. Opiskelu kannattaa. Naiset tämän ovat hoksanneet jo aikoja sitten.

        Älkää ny puhuko paskaa !

        the man 63 v.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riittävä koulutus vaikuttaa myös tyypin käyttäytymiseen, asenteisiin sekä tapoihin toimia. Fiksut saavat töitä.

        Ja taas täyttä fuulaa ...


    • Anonyymi

      No mee ihmeessä kysymään niiltä iteltään, jos se niin kiinnostaa että keitä ovat

      • Anonyymi

        JUST' mee kysyyn, jos noin paljon kiinnostaa.
        Jotkut kaupistelijat.😶


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        JUST' mee kysyyn, jos noin paljon kiinnostaa.
        Jotkut kaupistelijat.😶

        14 - 17v klopit


    • Anonyymi

      Ei niitä sätkiä kukaan myy ja muutenkin kannabis kannattaa kasvattaa ihan itse.

    • Anonyymi

      Mistä saa tilattua niitä siemeniä. Osoite?

      • Anonyymi

        Siemeniä voit ostaa joistakin ruokakaupoista kuten Halpahallista, hampunsiementen kilohinta on noin 14,- eur. Thc:tä eli sitä varsinaista päihdeainetta niissä ei tietenkään ole.


    • Anonyymi

      Ja mine ei ainaskaa...

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6544
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3910
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3335
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      382
      1794
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1073
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe