Kukaan kuka selittelee Esperin hoitotapausta, ilmaisee, ettei käsitä että kysymyksessä olevat tapahtumat kuuluu henkirikostensarjaan.
Ihmeteltävää on kun TV ruudussa kaikelle kansalle kerrottiin, että tuota Esperin touhua on seurattu jo pitkän aikaa miksi, miksi ihmeessä ihmistenrääkkäämistä on seurattu? Miksi siihen ei ole puututtu? Miksi rikosilmoitus on jätetty tekemättä.
Kun maassa on voimassaoleva laki, jonka mukaan "jokaisen kansalaisen" tulee saada hyvä hoito ja hoiva. Miksi hallituksemme ei valvo tämän laintoteutusta käytännössä? Vanhustenhoidossa tapahtuvat ihmisrääkkäykset ovat rikoshistoriamme suurin kansallinen häpeällinen rikosvyyhti.
Huono kansalaistenhoito on vastoin lakia, eli rikos.
3
190
Vastaukset
Miten Hallitus valvoo sellaista lakia mitä ei ole! Perustuu luottamukseen.
Yksityinen yritys ehkä voitelee myös Valviraa!- anonyymi_mNi
Aloittaja nyt hiukan suurentelee asiaa. Rikoksia ei ole tapahtunut, "meillä on niin hyvät juristit" Potilasvahinkoja on tapahtunut runsaasta ( niihin ei liity laiminlyöntejä) mutta paljonko hoitovirhettä, siinä ja siinä ehkäpä.
Mutta yksityisistä hoitolaitoksista tullaan luopumaan, vanhusten ja vammaisten osalta, ovat aivan liian kalliita, verokeinottelijoita. Sopimukset on sellaisia että niiden purkamiseen menee vuosia tai ne ovat tavattoman kalliita. ( meidän virkamiehen on niin yksinkertaisia) - JulmaaOn
On merkillistä, että aikuisilla ihmisillä on lapsenuskoinen "luottamus" terveydenhuollon toimijoihin silloin kun raha ratkaisee vanhusten ja terveydenhuollossa. Johtopaikoille hakeutuu enemmässä määrin narsistiset persoonallisuudet. Mitä te "luottajat" arvelette heidän valitsevan, kun vaihtoehtona on rahat omaan pussiin tai vieraan vanhuksen hoitoon.
AVI on toimintakyvytön. Se vaan valvoo eikä sitten muuta.
Valviralla ei ole henkilökuntaa tällaisia asioita selvittämään. Eivät ehdi.
Terveys/sairaus- vanhusten- kehitysvammaisten hoitolaitosten johto on tiennyt hyvin, ettei heille kukaan voi mitään. Kääritään miljoonat taskuun helpolla haavoittuvassa asemassa olevilta, jotka eivät pysty itse puolustautumaan ja ilmiantamaan huonoa kohtelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399341"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333893Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1002484Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1252464Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392464Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271947Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161625Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321431- 711267
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1761088