Kertokaa "outouksistanne". Minulla ei ole diagnoosia, mutta oma päättelykykykin sen sanoo. Sosiaalinen älykkyys puuttuu, aistit ylireagoivia, suurin osa ajasta kuluu turhaan puuhasteluun. Jos ei muuta niin sitten sitä juuttuu tänne koneelle :) Olisi mukavaa löytää keskustelukavereita!
Aspergeriläisiä, onko teitä?
:-.-:
6493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
meitä, suurin osa lienee ilman dg:tä. Itselläni on as dg.
Jos haluat kirjotella, tässä osoite:
[email protected]
Ihan outo " diagnoosi " , mutta kuulostaa mielenkiintoiselta! Kertoisitko jonkinsortin esimerkkejä? Tuntuu jotenkin, että saatoit löytää lajikumppanisi!
Esimerkkejä esimerkiksi täältä. On testikin :)
http://users.kymp.net/p204188a/asperger.htm
Autismiliiton sivuilta myös löytyy.
Mulla on kans dg, ollu jo 6 vuotta..
En mä sosiaalisesti ole kömpelö enää, lapsena tosin olin täydellinen tunari.
sosiaaliset ongelmani ovat nykyisin siinä, ettei minua kiinnosta olla useimpien ihmisten kanssa, he kun ovat niin tyhmiä.
joo, aistit yliherkkiä. inhoan kirkasta valoa; laitan aina kaikki valot kiinni, tai jos on ilta, niin laitan lampun heijastamaan valoa seinästä, jotta näkisin kuitenkin edes jotain.
inhoan korkeita ääniä; se tuntuu siltä kuin joku työntelisi nuppineulalla tärykalvoa puhki.
niin, tapanani on unohtua nettiin aina muutamiksi tunneiksi, ja sitten olen sekaisin kuin einsteinin letti.
mut tosiaan nyt kun rupesin pohtimaan syvällisemmin itseäni, niin havahduin todellisuuteen.
olisihan se mukava löytää keskustelukavereita, mutta riippuu tietysti millaisia.
itseäni ei oikein huvittaisi puhua talviverhojen väristä. keskustelisin mieluiten kaikenlaisista tieteellisistä asioista. tähän sisällytän myös psykiatrian ja sitä kautta aspergerin, josta olen erityisen kiinnostunut, kuten myös hieman adhd:sta, paljon skitsofreniasta jne.
fysiikan ilmiöt vievät kuitenkin voiton kaikesta. siihen päivät pääpiirteissään kuluu.
niin näihin aistiyliherkkyyksiin sen verran, että hajuaisti on merkillisen hyvä.
makuaisti kuitenkin huono, mikä on melko erikoista silloin, kun henkilöllä kuitenkin on todella hyvä hajuaisti. nyt täytyy mennä jo syömään, unohdin taas syödä.
taas ilman ruokaa 7 tuntia, ja unohdinpa ohimennen mennä nukkumaankin. no, ei se mitään.
Vaikeutena sosiaaliset suhteet.Mielenkiinto lopahtaa.
Aspergerin piirteet itsellä niin klassiset, että tiesin heti.Dg vahvisti kuvauksen.
Suvuttain esiintyvä vitsaus. Täsmäsi.
Mielenkiinnon kohteina maantieto, tieteet, tähtitiede. Vaikeasti lähestyttävä tyyppi.
Perheellinen. AS-naispuoliset kiinnostaisivat!