Hiukan katsellut ”sillä silmällä” käytettyä kohtuuhintaista vaunua. No, niitähän on, mutta melko korkeita on hinnat vielä iänkaiken vanhoissakin vainuissa. Hintaluokassa 2000-4000 € vanhimmat on 70 luvun lopulta ja pääosa 80 luvun lopun röttelöitä. Joskus myyntiin ilmaantuu selkeästi hinta/laatu suhteeltaan edukseen erottuva peli joka meneekin nopeasti ja ylihintaiset jatkaa elämäänsä myyntipalstoilla. Miksi?
Matkailuvaunujen kysyntä
Karavaanaariksiko
152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Siksi että kauppa käy normaalitahtiin jos on tavara on oikein hinnoiteltu. Kaikilla on tyypillinen myyntiaikansa, joka vaihtelee lisäksi esim vuodenajoittain. Joitain kuukausia ne vaunujenkin tyypilliset myyntiajat ovat, ei viikkoja. Syksyllä ja talvella enemmänkin, keväällä vähemmän.
Ja kauppa ei käy siinäkään tahdissa jos myytävä tavara on ylihintainen.
Ja toisinpäin, tavara menee kaupaksi selvästi normaaleja myyntiakoja nopeammin jos on hinnoiteltu turhan halvaksi. Siihen voi olla monta syytä, esim vaikka siksi että myyjällä on kiire päästä siitä eroon kun tarttee rahat muuhun. Tämä on ostajalle hyvä sauma.
Sama juttu myyntiaikojen kanssa se on kaikessa tavarassa. Hinnanasetanta on pielessä eli hinta on liian kallis tai halpa, jos myyntiaika poikkeaa normaalista liikaa.