"Tulevaisuudessa EU:n energiantuotanto koostuu tuuli-, aurinko- ja ydinvoimasta.
"Euroopan komissio aloittaa mittavat panostukset ydinvoiman kasvattamiseksi Euroopan unionin alueella, uutisoi Yle."
https://www.verkkouutiset.fi/yle-eu-aloittaa-mittavat-panostukset-ydinvoimaan/
(10.02.2019 | 15:56- päivitetty 10.02.2019 | 16:11)
"Tulevaisuudessa noin 80 prosenttia Euroopan unionin sähkötuotannosta pyritään tuottamaan tuuli- ja aurinkovoimalla. Nyt uusiutuvan energian osuus on noin kolmannes.
Komission ydinvoimakatsauksen mukaan arviolta 15 prosenttia EU:n alueen sähkösta tuotetaan vuonna 2015 ydinvoimalla. Nykyisin ydinvoimalla tuotetaan noin neljännes EU:n kaikesta sähköstä."
"Pudotuksesta huolimatta linjaus tarkoittaisi massiivista ydinvoiman lisärakentamista. Tämä johtuu siitä, että EU-maiden nykyiset 126 ydinvoimalaa poistuvat pitkälti käytöstä ennen vuotta 2050."
Nyt olisi monella valtiolla hyvä tilaisuus edes yrittää luopua ydinvoimasta. Suomellakin. Antaa itsekkäiden ja ahneiden valtioiden rakentaa vaarallisi laitoksia, mutta ihan naapurimaihin en niitä haluaisi. Tshernobyliin oli matkaa yli tuhat kilometriä, ja sen aiheuttamia ylimääräisisä kilpirauhassyöpätapauksia löytyi n. 500km päästä (stuk).
EU aloittaa mittavat panostukset ydinvoimaan
11
95
Vastaukset
- OnnetonSaksa
"Uudet ydinvoimainvestoinnit vaatisivat EU:lta noin 400 miljardia euroa. Tällä hinnalla saataisiin noin 50 uutta ydinvoimareaktoria"
Hienoa. Mukaan on tulossa myös uusia ydinvoimamaita, muun muassa Puola,
Energiakäänne-Saksan CO2-päästöt olisivat nyt yli 200 miljoonaa tonnia/vuosi pienemmät, jos Saksa olisi käyttänyt sattumasähkön (tuuli, aurinko) tuotantoon tuhlaamansa tukirahat uusien ydinvoimaloiden rakentamiseenSaksalaiset ovat onnellisia, koska heidän ydinvoimaloidensa määrä on vähentyntynyt kymmenellä energiakäänteen alkamisen jälkeen! Se tarkoittaa sitä, että ydinonnettomuuden todennäköisyys heidän maaperällään on pienentynyt mertkittävästi.
Suomikin voisi pienenytää ydinonnettomuuden riskiä omalla maaperällään sulkemalla des yhden käytössä olevan ydinvoimalan, ja keskeyttämällä rakenteilla olevien ydinvoimaloiden rakentamisen.
- hienoa-jipii
Siis Saksakin ja Ruotsi ottaa käyttöön kaikki vanhatkin laitokset 2050 mennessä. Pikku remppaa ja avot. Suomen pitää rakentaa 10 voimalaa lisää ja myydä sitten sähköä kalliilla muille eli erot asen jälkeen kokonana nordpolista silloin hinnan määrä se jolla on sähköä ei mikään komissio.
Eu tuli järkiin kun se huomasi että ilmastonmuutois tavoitteisiin ei ikinä päästä ilman ydinvoimaa. Tuosta jutusta puuttui vesivoima jonka ne varmaan kieltää kun ei sielläkään juurikaan ole niitä ja turpeenkäyttö kielletään 2030 mennessä myös oli EU:n komento.- kumissionhyvää
Sähkön hinnan määrää kysynnän ja tarjonnan laki, ei mikään komissio!
- Näintulevaisuudessa
Kolmasosa Suomen sähköntuotannosta tehdään nyt ydinvoimalla, tulevaisuudessa jopa puolet. Puuvoimalla tehdään kolmasosa. Loput sähköntarpeesta tehdään tuulivoimalla ym. tai on tuontisähköä.
Suomeen tullaan rakentamaan useita pienydinvoimaloita tuottamaan lämpöä ja sähköä suurten väestötaajamien tarpeisiin. - K.Late
Mistäs tuo 400 miljardia sitten otetaan? Ei ainkaan rahamiehiltä, jotka etsivät tuottoa pääomalle.
Riski bisnes tuo ydinvoima, koko korttilato kaatuu jo yhteen vakavaan onnettomuuteen Euroopassa. Ja sellainen joskus kuitenkin tapahtuu. - ljgffd
UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15561063/tuulivoimafirma-ja-suviseurat
Lestaedustajat jäävejä äänestämään tuulivoimasta!!
Lukekaa linkki pian!- Linkki.tai.valehtelet-09
Keskustelussa oli pelkkää huhupuhetta. Linkki näkyviin tietolähteeseen tai valehtelet.
- K.Late
"Lestaedustajat jäävejä äänestämään tuulivoimasta!!"
No olipas hauska linkki, anto- ja otto-tuulivoimalat oli humoorinen veto. Se kyllä tiedetään, että keskustalaiset lestaatit ovat aina haistaneet bisneksen, ja rajapinta korruptioon on ollut häilyvä. Mutta se ei tee tuulivoimasta yhtään sen huonompaa- TotuusEsille
Varsinkin kun puolueen kansanedustajana on henkilö jonka lähisukulaiset omistavat tuulivoimayhtiöitä ja saavat tukiaisia verorahoista.
TotuusEsille kirjoitti:
Varsinkin kun puolueen kansanedustajana on henkilö jonka lähisukulaiset omistavat tuulivoimayhtiöitä ja saavat tukiaisia verorahoista.
Totuus näyttää olevan se, että sinä et ymmärrä ydinvoimassta tarpeeksi voidaksesi keskustella siitäl Höpinäsi ei liity mitenkään keskustelun aiheeseen
"EU aloittaa mittavat panostukset ydinvoimaan"
Siiry Uusiutuva Energia -palstalle tuulivoimajuttujuesi kanssa, jookosta
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/uusiutuva-energia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074