Mielenkiintoinen havainto: decem=10, novem=9, octo=8. Tästä kun laskee, niin maaliskuu on 1. kuukausi alkuperäisen latinankielisen sanaston mukaan. Tämä täsmää täysin Toorakalenterin kanssa, jossa Aviv eli nisan kuu tulee maaliskuulle. Tämä poikkeaa jonkun verran juutalaisesta kalenterista. Toorakalenteri on kuitenkin alkuperäinen.
Maaliskuu on alkuperäisesti 1. kuukausi?
10
<50
Vastaukset
Muistattehan myös sen, että Jeesus syntyi Aviv-kuun alussa aloittaen Raamatullisen kalenterin. Pääsiäinen on Aviv-kuun 14. päivänä.
Exap kirjoitti:
En muista. Eikä kukaan muukaan.
Tällaisen väittäminenkin osoittaa vakavaa hurahtaneisuutta.Jos asia olisi sinua vähänkään kiinnostanut, niin olisit innolla katsonut Jonathan Cahnin videon: When was Jesus born? Videossa selostetaan tarkasti Jeesuksen syntyminen keväällä, Nisan (tai Aviv) kuun alussa. Myös paimenet olivat yöllä vartioimassa lampaita. Lampaita, jotka synnyttivät uhrikaritsat vartioitiin yölläkin, jotta kaikki menisi synnytyksessä hyvin. Uhrikaritsat teurastettiin sitten VUODEN vanhoina, seuraavan vuoden pääsiäisenä. Kaikki Raamatussa stemmaa.
- novoimahotonta
Exap kirjoitti:
En muista. Eikä kukaan muukaan.
Tällaisen väittäminenkin osoittaa vakavaa hurahtaneisuutta.Etkö? Jeesus syntyi keväällä kun juutalaisten uusi vuosi alkoi. Nisan-kuussa.
Sehän kerrotaan Raamatussakin!
"paimenia oli yöllä paimentamassa laumaansa" tarkoitti että muulloin kuin lammasten poikimisaikaan eivät paimenet paimentaneet yöllä, mutta poikimisen takia oli oltava valmiina auttamassa kun lampaat vuonivat.
Onko urbaanius saastuttanut sinutkin pois reaalielämästä? Yksi_usko kirjoitti:
Jos asia olisi sinua vähänkään kiinnostanut, niin olisit innolla katsonut Jonathan Cahnin videon: When was Jesus born? Videossa selostetaan tarkasti Jeesuksen syntyminen keväällä, Nisan (tai Aviv) kuun alussa. Myös paimenet olivat yöllä vartioimassa lampaita. Lampaita, jotka synnyttivät uhrikaritsat vartioitiin yölläkin, jotta kaikki menisi synnytyksessä hyvin. Uhrikaritsat teurastettiin sitten VUODEN vanhoina, seuraavan vuoden pääsiäisenä. Kaikki Raamatussa stemmaa.
"Nisan (tai Aviv) kuun alussa. "
Alkuperäinen väitteesi oli Aviv-kuun alussa.
Joten nyt jo menit puihin todistelussasi.novoimahotonta kirjoitti:
Etkö? Jeesus syntyi keväällä kun juutalaisten uusi vuosi alkoi. Nisan-kuussa.
Sehän kerrotaan Raamatussakin!
"paimenia oli yöllä paimentamassa laumaansa" tarkoitti että muulloin kuin lammasten poikimisaikaan eivät paimenet paimentaneet yöllä, mutta poikimisen takia oli oltava valmiina auttamassa kun lampaat vuonivat.
Onko urbaanius saastuttanut sinutkin pois reaalielämästä?Sakariaan tunnetusta temppelipalveluksesta laskettuna aika sijoittuisi loppuvuodelle, joten se siitä "varmasta" fantasiastanne.
Exap kirjoitti:
"Nisan (tai Aviv) kuun alussa. "
Alkuperäinen väitteesi oli Aviv-kuun alussa.
Joten nyt jo menit puihin todistelussasi.Sama kuukausi, mutta kaksi eri nimeä.
Yksi_usko kirjoitti:
Sama kuukausi, mutta kaksi eri nimeä.
En tarkoittanut sitä, vaan sitä että taannoin aiemmin väitit Jeesuksen syntyneen Nisan 1, mutta nut Nisan-kuun alussa.
Lisäksi Nisan osuu maalis-HUHTIkuulle, ei aina maaliskuulle.- no.problem
Exap kirjoitti:
En tarkoittanut sitä, vaan sitä että taannoin aiemmin väitit Jeesuksen syntyneen Nisan 1, mutta nut Nisan-kuun alussa.
Lisäksi Nisan osuu maalis-HUHTIkuulle, ei aina maaliskuulle."Lisäksi Nisan osuu maalis-HUHTIkuulle, ei aina maaliskuulle."
Ongelma korjaantuu sillä, että Jeeus-lapsi syntyy joka vuosi uudelleen.
Tosin hänen synttäreitään juhlitaan aina vaan joulukuussa. - Hjklöä
Mutta mitäpä väliä syntymäpäivällä kun en ole edes kersan kummi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1123552Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141500Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141458Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2741292Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi181188Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71831Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113812Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti6726Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties56717
