Herjaajilla on rajallinen aika täällä maan päällä. Siellä seuraavassa paikassa sitten hävetään, podetaan kauhua, itketään ja purraan hammasta.
Herjaajien lopullinen kohtalo
eijuoruja
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Semmoinen se on herraajien kohtalo. Mitäs uskovat herraan eikä rouvaan,jolta saisi kyllä paremmat kyydit.
Minä herjaan koska valehtelette, minä olen käynyt rajalla ja tiedän.
Ei ole herjaamista kun valheesi paljastetaan.
Niin, herjataan kai silloin kun joku löytää porsaanreikiä laista ja käyttää niitä hyväkseen. Tai kun joku on saanut oikeuden, jonka avulla hän kumoaa lain voiman.
Joskus on pakko livetä laista, jotta tulisi muistomerkki, joka kertoo joko tulevan tapahtuman kunnian kuuluvan Jehovalla tai menneen tapahtuman. Kyllä varmaan niillä härkä patsailla vesialtaan alla oli jokin merkitys tulevaisuuden tai menneisyyden kannalta kun lakia rikkottiin siinä määrin. Herjaaja pitää yleensä lahjoa pienellä summalla hiljaiseksi.
Kullakin ajalla on oma tarpeensa ja tehtävänsä ja rikkoihan Jehova itse esimerkin omaisesti lain autiomaavaelluksen aikana tekemällä tangon, jonka päässä oli käärme patsas. Kun oli käärmeitä niin paljon, että ihmiset kuolivat käärmeen pistoihin lain noudattamisestaan huolimatta. Lain tarkoitus on elämä eikä kuolema. Jotkut vain ovat alkaneet pitää lakia viisauden, voiman tai muun vastaavan lähteenä. Ja ovat unohtaneet monia muita näkökulmia.
Israelissa on aina 7000 todistajaa, jotka eivät taivu kumartamaan BAALIA eli apostoli Paavalia, joka kumosi lain. Nuo 7000 todistajaa ovat jopa tuonelassa ja sen syvimissä osissa alati kaikkea laittomuutta vastaan. Voidaan sanoa, että 7000 herjaajaa on minimi ja maximimäärä kansan joukossa, joka voi olla. He ovat Herran omaan käyttöön valikoitunut palvelijajoukko. Herra käyttää tuota joukkoa oman tahtonsa mukaisesti.
Minut on synnytetty, mitäs minä mahdoin tehdä ennen syntymääni.
En tainnut olla olemassa ja kuoleman jälkeen en ole olemassa.
Siis mikä helvetin seuraava paikka, oletko sinä käynyt rajalla, minä olen.
Turha tulla minulle uskomuksiasi totuutena julistamaan, minulla on näyttöä.
Se on just näin!
Pilkkaajillakin vielä oljenkorsi!
"Kiittäkää Herraa, sillä hän on hyvä; sillä hänen armonsa pysyy iankaikkisesti."