voimat lopussa

keinotloppuneet

Nyt on tilanne se että oma jaksaminen on lopussa. Avopuolison kanssa suhde tehnyt hidasta kuolemaa nyt pari kk. Sänkyhommia viimeksi puoli vuotta sitten. Arki menee niin että minulle kaatuu kaikki kotityöt, laskut ja ostokset. Puolison rahat menevät miltein kokonaan pikavippivelkojen maksuun, sentään puolet lainan lyhennyksestä maksaa... Monta kertaa olen pyytänyt yhdistämään lainat pankissa, muttei pankit kuulemma myönnä hänelle lainaa.

Pitkään jatkuneena tämä tilanne sai minut onnettomaksi ja kun rakkauttakaan en suhteessa saannut. Löysin sitten ystävän keltä sain niin paljon rakkautta ja hyväksyntää kun tarvitsin. Tietenkin syyllistyin pettämiseen ja rehellisenä kerroin tämän heti. Muutaman päivän mykkäkoulu ja sitten kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Monta kertaa jo ennen tilanteen lopullista pahenemisista pyysin lähtemään yhdessä parisuhdeterapiaan... ei usko semmoisiin hömpötyksiin. Pyysin että menisi edes yksin puhumaan jonnekkin terapiaan kun kärsii selvästi masennuksen oireista. Nyt en enää tiedä mitä pitäisi tehdä... joka toinen päivä olen varma siitä että ero on oikea ratkaisu ja sitten taas tulee tunne että pitäisi yrittää uudestaan. Jatkuva pelko että puoliso tekee itsemurhan ja silloin kun en pelkää hänen tekevän itsemurhaa niin suunnittelen omaani. Ainut onni on että käyn itse jo terapiassa ja olen sairaslomalla masennuksen yms vuoksi.

Pää ei vaan kykene tekemään minkäänlaista ratkaisua...

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkupökkis

      Jos olet jo päättänyt että puolisosi on suuri luuseri, käynyt vieraissa etkä myöskään halunnut tehdä suhteen eteen töitä kun puolisollasi on vaikeaa, niin -lähde ???

    • miettimistä

      Tarkoittako kertomasi että teillä on yhteistä lainaa? Onko se asuntolainaa? Jos on, niin asunto myyntiin josta saatu hinta toivottavasti riittää maksamaan jäljellä olevan yhteisen asuntolainan.

      Tuo tietenkin tarkoittaa että yhteinen tienne eroaa. Sinä menet itään, mies länteen.

      Ei ole järkevää kahden henkisesti sairaan kituuttaa yhdessä. Tuossa kumpikaan ei pysty tukemaan toista, kumpikin vajoaa yhä alemmas ja alemmas.
      Silloin kun kumpikin on vastuussa vain omasta itsestään, on helpompi koota henkinen minä kasaan ja ponnistaa ylemmäs. Toisesta huolehtimsen taakka poistuu jolloin tuon energian voi suunnata muuhun.

      Ehdotustani ei suinkaan pidä käsittää vain minä- minä-ja vain minä- olennaiseksi. On luonnollista ja itsestään selvää että yhteisessä taloudessa kumpikin tukee toisiaa. Kun toisella on heikko hetki, voi nojata voimakkaampaan.
      Teidän tapauksessa tuota voimakkaampaa ei ole vaan kumpikin vetää toista alas.

      • keinotloppuneet

        Kyllä yhteistä asuntolainaa on..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      244
      3692
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3443
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      92
      2878
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      48
      2656
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      120
      2446
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2062
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2011
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1875
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      107
      1816
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1179
    Aihe