Äitien tekemää se on hyvää.

Tässä on syy, miksi prosessoitu ruoka on vaarallista: roskaruoka saa ihmiset syömään liikaa. Roskaruoka on nykyisen lihavuusepidemian perussyy. Lapset joutuvat saman ahneuden kohteeksi kuin vanhukset. Menetelmät ovat vain toiset. Valtion ravitsemusneuvottelukunnan voisi lopettaa. Se on prosessoidun ruokateollisuuden etujärjestö. Ihmisten terveyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
https://osf.io/preprints/nutrixiv/w3zh2
5175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mistähän lapset oppisivat syömään oikei j aterveellisesti kun kaupat on täynnä puolivalmisteita, lisäravinteita, margariineja ym roskaa. Sen lisäksi vanhemmat on aivopesty vanhoilla luuloilla siitä mikä on terveellistä ja nyt sitten kaikkien mahdollisten trendien lisäksi mainokset ja "tiedottaminen" on pullollan veganismia ja pelottelua maailman lopulla ja terveyden menettämisellä jos syöt lihaa. Perusteita ei tietenkään löydy mutta kouluissa lakkoilaan ja alaikäiset pvat asiantuntijoina nii olmaston kuin ravinnonkin kohdalla.

Äänestä

IL
Jo kolme keksiä tai yksi suklaapatukka vaikuttaa - Ultraprosessoitu ruoka voi viedä ennenaikaisesti hautaan
Artikkelissa mainitaan muun muassa:
Ultraprosessoitu ruoka sisältää paljon sokeria, suolaa, rasvaa ja öljyä. Leimallista on runsas määrä keinotekoisia makuaineita, väriaineita, makeutusaineita sekä emulgointiaineita.
Ei suinkaan sokeria vaan halvinta maissi tärkkelystä, joka on terveyshaitta ja rasvana käytetään leivontamargariinia, joka on transrasvaa. Terveytemme on kokoajan vaarassa, jos emme ymmärrä luke mitä eri tuotteet sisältää.
www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/4c11df45-9065-4eaf-b19c-f2886f6c44b1

Äänestä

Äidin tekemä ruoka oli aina niin hyvää että sitä tuli syötyä liikaa! Turha syyttää leipomoita, meijereitä ja makkaratehtaita.
Mikä sitten on prosessoitua? Mielestäni kyse on prosessoinnista silloin kun raaka-aine käsitellään sellaiseen muotoon ettei siitä voi päätellä se alkuperää. Esimerkiksi jauheliha on mielestäni prosessoitua, vaikka kuinka olisi lähellä luonnonmukaisesti tuotettua. Metwursti ja kalapuikot ovat sitten jo ultraprosessoituja...

Äänestä
  • Teollinen ruoka sisältää erilaisia lisäaineita, jotka vuosien mittaan tulevat aiheuttamaan jokaiselle joko enemmän tai vähemmän terveydellisiä ongelmia.
    Kotona tehty ruoka siis "äidin" on aina parempi vaihtoehto.

    Äänestä

  • Mistä puolukka koostuisi, jos se purettaisiin ainesosaluetteloksi:
    Vedestä, sokerista, kuiduista, vitamiineista, kivennäisaineista, säilöntäaineista (E 200, E 210), hyytelöimisaineesta (E 440), väriaineista (E 160a, E163) ja aromeista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lainattua kirjoitti:

Tässä on syy, miksi prosessoitu ruoka on vaarallista: roskaruoka saa ihmiset syömään liikaa. Roskaruoka on nykyisen lihavuusepidemian perussyy. Lapset joutuvat saman ahneuden kohteeksi kuin vanhukset. Menetelmät ovat vain toiset. Valtion ravitsemusneuvottelukunnan voisi lopettaa. Se on prosessoidun ruokateollisuuden etujärjestö. Ihmisten terveyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
https://osf.io/preprints/nutrixiv/w3zh2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu