https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006001234.html
Niin ne napit putoilevat kauluksesta, valkopesdyn historian likatahrat paljastuvat toinen toisensa jälkeen, nyt tämäkin että ei muka tavoiteltu Suur-Suomea ja etnistä puhdistusta.
Niin ne napit putoilevat kauluksesta, valkopesdyn historian likatahrat paljastuvat toinen toisensa jälkeen, nyt tämäkin että ei muka tavoiteltu Suur-Suomea ja etnistä puhdistusta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuten keskustalainen, ent. Ilkka-lehden päätoimittaja, historian prof. Kari Hokkanenkin aikoinaan totesi: Mikäli Neuvostoliitto olisi kaatunut, niin tietenkin Suomi olisi pyrkinyt leikkaamaan mahdollisimman suuuren siivun lihavasta saaliista.
Eli se erillissotakin nyt oli lähinnä teoreettinen asia.
Ja varmaan Suomi sen Talvisodankin aloitti?
Taitaa nykynuorilla olla aika vääristynyt käsitys menneistä ajoista. Mutta en ihmettele yhtään, kun porrrrvarit ovat uudelleen kirjoittaneet historiankirjoja.
Karu totuus on kuitenkin se, että suomi oli piilonatsivaltio "itsenäisyyden" jälkeen n. 20 vuotta. Todellinen Demokratia koitti vasta 1946 kun sota oli hävitty ja todelliset vaalit pidetty. Porrvarin mielivalta päättyi ja alkoi itsenäisyyden aika, kunnes hölmöläiset äänestivät jälleen porrrvarin valtaan ja muilutus käynnistyi uudestaan. Vapautta kesti vajaat 50 vuotta.
1918 oli parasta aikaa mitä roskaväkeen tulee.
Niistä ne sisällissodat sikiää kun osasta porukasta tehdään "roskaväkeä" ja ajetaan torpparit pakkasella hankeen akkoineen ja kakaroineen. Siinä saamattomanpikin porukka rupeaa vastarintaan ja porRrvarit pääsee viettämään kunnian vuosiaan.