Oikeistohistorioitsijoiden valheet paljastuivat jälleen

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006001234.html

Niin ne napit putoilevat kauluksesta, valkopesdyn historian likatahrat paljastuvat toinen toisensa jälkeen, nyt tämäkin että ei muka tavoiteltu Suur-Suomea ja etnistä puhdistusta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuten keskustalainen, ent. Ilkka-lehden päätoimittaja, historian prof. Kari Hokkanenkin aikoinaan totesi: Mikäli Neuvostoliitto olisi kaatunut, niin tietenkin Suomi olisi pyrkinyt leikkaamaan mahdollisimman suuuren siivun lihavasta saaliista.

Eli se erillissotakin nyt oli lähinnä teoreettinen asia.

Äänestä
  • Ja varmaan Suomi sen Talvisodankin aloitti?

    Äänestä

Taitaa nykynuorilla olla aika vääristynyt käsitys menneistä ajoista. Mutta en ihmettele yhtään, kun porrrrvarit ovat uudelleen kirjoittaneet historiankirjoja.

Karu totuus on kuitenkin se, että suomi oli piilonatsivaltio "itsenäisyyden" jälkeen n. 20 vuotta. Todellinen Demokratia koitti vasta 1946 kun sota oli hävitty ja todelliset vaalit pidetty. Porrvarin mielivalta päättyi ja alkoi itsenäisyyden aika, kunnes hölmöläiset äänestivät jälleen porrrvarin valtaan ja muilutus käynnistyi uudestaan. Vapautta kesti vajaat 50 vuotta.

Äänestä

1918 oli parasta aikaa mitä roskaväkeen tulee.

Äänestä
  • Niistä ne sisällissodat sikiää kun osasta porukasta tehdään "roskaväkeä" ja ajetaan torpparit pakkasella hankeen akkoineen ja kakaroineen. Siinä saamattomanpikin porukka rupeaa vastarintaan ja porRrvarit pääsee viettämään kunnian vuosiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


natsitnurnbergiinry kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006001234.html

Niin ne napit putoilevat kauluksesta, valkopesdyn historian likatahrat paljastuvat toinen toisensa jälkeen, nyt tämäkin että ei muka tavoiteltu Suur-Suomea ja etnistä puhdistusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu