Miten on, oletko päivittäisessä elämässä kohtelias ja huomaavainen muille, entä sitten liikenteessä?
Entä osaatko vastata kysymykseen vai alatko syytellä ensin muita?
Entä osaatko vastata kysymykseen vai alatko syytellä ensin muita?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Palvelualalla yrittäjänä työskentelen keskisuuressa kaupungissa.
Tämä tarkoittaa sitä, että aika moni tunnistaa minut liikenteessä.
Eipä siis kannata sikailla ratin takana.
Ja kun itse ajelen kohteliaan rauhallisesti, en juuri koskaan joudu myöskään rattiraivon kohteeksi.
Eli niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
Mutta vaikka kuinka pyrkii rauhallisuuteen ja tasaiseen turvalliseen suorittamiseen voi aina tulla moottoritien kiihdytyskaistalta , kolmion takaa, joku hitaammalla nopeudella moottoritielle ja joudut rikkomaan lakia, jopa jarruttamaan moottoritiellä ja siirtymään vasemmalle kaistalle tai matkan tavoitteellisuus ja aikataulujen pitävyys kaatuu pieniin 67- 73 km/h ajaviin mummo-ja pappakuskeihin ihan autosta, iästä ja tuloista riippumattomiin alisuorittajiin joista ei pääse ohi keltaisenkaan viivan takia 15 kilometriin vaikka ylöjärven ja ikaalisten välillä.
Lisäksi kohteliaisuutta ja turvallisuutta kyseenalaistavat jalankulkijat ja polkupyöräilijät päivättäin ajavat ja kulkevat miten sattuu yllättäen ja nopeasti, mikä lainlaatijan aivopieru on siinä että tien saa nykyään ylittää katsomatta tuleeko ketään missä ja milloin oma kohteliaisuuteni katosi syksyiltana kun lukion kohdalla ajoin jo muutenkin 30km/h tunnissa illalla vesisatteessa kun arvelin että suojatielle saattaa tulla vielä joku no eipä näkynyt,
mutta siinä samassa polkupyörällä koulunpihasta parikin pyöräilijää lasketteli mäkeä alas ja suoraan eteeni suojatielle , onneksi autossa oli hätäjarrutus toiminto se pelasti ja siinä bussipysäkillä oli poliisipartio joka näki tilanteen kulun pysäyttäen minut siihen ja ensin epäiltynä tietenkin pilliä suuhun ja minun nopeudestakin oli kysymy vaikka liikennerikkomus syytökset ja epäilyt olisi pitänyt kohdistaa sinne lukiolaisiin,
sainkin kuulla näiltä virkamiehiltä olla vaan tarkkana, voi nyt saatana, että näin se palkittiin oikea varovaisuus ja tarkkaavaisuus kun polkupyörähenkilöille olisi joku hengenvaarantamis -sanktio olisi ollut kohtuullista mutta niihän se on että autoilija on syyllinen ihan kaikkeen ja sillä eletään.
Kohteliaisuus, oikeudenmukaisuus, rehellisyys ovat kokeneet arvon laskun. Kiitos EU uskovaisten päättäjien, tilalle on saatu ahneus, itsekkyys, valhe, jotka heijastuvat myös kansalaisiin esim. liikenteessä hyvässä ja pahassa.
Kokeilen osata vastata syyllistämättä muita:
Olen lähimmäisenrakas kaupassa ja kauppamatkalla omistusautollani.
Joskus vihastuu ihan siitä, että provokaatio osuu sopivaan aikaan ja paikkaan, niin kohdatessa kuin ajaessakin, mikä on luonnollista, mutta koetan tehdä sen, minkä toivoisin itsellenikin tehtävän vastaavassa tilanteessa.
olen harvoin kohtelias mutta olen aina ystävällinen.
Olen kohtelias erityisesti ratikoille, rekka autoille ja linja autoille.
Pääsääntöisesti kyllä. Päivät nyt eivät ole veljeksiä ja minulta löytyy kyllä se vittumaisempikin linja nopeasti jos kohtaaminen sille linjalle kääntyy.
Niin ne väittävät. Liikenteessä seuraan muita autoilijoita niin paljon kun pystyn ja pyrin tekemään kaikkien ajamisesta helpompaa ja turvallisempaa, jopa lakia rikkoen. Mun valinta.
Niin kaunan kun noudatetaan sääntöjä, niin kaikki hyvin. Äkkiä alkaa ärsyttämään jos näkee, että tahallisesti rikotaan sääntöjä. Sama pätee sekä elämässä että liikenteessä.