Eli ajoautoksi ihan kesät-talvet ajoo noin 25tkm ajosuoritteella vuodessa vaihtoehtoina Sebring tai Lumina. Itse olen mieltynyt Luminaan. Perusteluina hiljaisuus ja pehmeys sekä perinteinen amerikkalainen auto hienoine rattivaihteineen. Tekniikka kestävää ja perinteistä ilman turhia hienouksia. Luotettava auto ja laadullisesti luultavasti Sebringiä asteen edellä. Huonoina puolina se ettei osia saa ihan motonetistä mutta saa kuitenkin. Erittäin kehuttu auto. Toinen huono puoli on välikannen tiivisteen vuodot vanhemmiten mutta senkin saa vaihdettua.
Lumina on ajaton ja erittäin miellyttävä auto työtötankomoottoreineen. Myö pienikulutuksinen kokoonsa nähden, vain 8 litraa maantiellä. Sebringistä tulee mieleen japanialainen auto kaikkine ihmeelisine mittarivalaistuksineen joka on hävyttömän kallis korjata.
Nyt on sinun vuorosi perustella kumpi olisi parempi arkiautona. Muistathan perustelut.
Sebring vai Lumina arkiautoksi? Perustele kantasi
8
142
Vastaukset 8
- 300M
Samaa Luminatarinaa ollut viime vuonna ainakin kahteen otteeseen!
Mutta miksi kukaan haluaisi 23-25- vuotiaan auton riesoikseen, vaikka sen halvalla saisikin. Ainakin sen tulisi olla yksilö, johon on paljon osia täydelleen uusittu, ml esim. kaikki jarruputket yms. Itsellä ollut Lumina johon tuo piti tehdä, juuri mm. jarruputket olivat vaarallisesti heikentyneet. Vanha on vanha, vaikka olisi miten hyvin pidetty. Itsellä ollut myös Cryslerin Vision 3,6 litran koneella, se oli Luminaakin kertaluokkaa tasaisempi ja tietysti suurempikin peli, siitä päivitetty versio on 300M. Mutta kaikki nämäkin jo iäkkäitä, ainakin jälkimmäisiä joitain yksilöitä myynnissäkin, yleensä kyllä kilometrejä mittarissa aika paljon. - Lumina3.1
Olen omistanut Sebringin ja tällä hetkellä lumina ajossa. Luminaan saa osia helposti esim usa partsista eikä maksa ihan mahottomasti. Oma Lumina on jo vähän elämää nähnyt mutta vielä ihan hyvin tuntus pelaavan. Ei oo ihan mahottomasti ruostetta vaikka kilometrejä jo 312tkm, automaatin solenoid ilmeisesti vähän temppuilee kun ei vaiha kolmoselle jos kaasu on pohjassa muuten ei oo valittamista. Kyyti varsinkin hintaansa nähen on tosi hyvää. Omasta mielestäni parempaa ku sebringissä. Sebring on vähän melusa muuten tosi hyvä auto ja paremmin viimeistellyn olonen. Neloskoneiset sebringit on vähän lussuja ja 2.7 V6 on huonossa maineessa, mutta näillä nykysillä hinnoilla saa kyllä vastinetta rahalle. 2.7 V6 mielestäni riskin arvonen, tarkista kuitenkin että vesipumppu on vaihettu. Loppu pelissä kannattaa valita yksilön mukaan. Stratus on myös yksi hyvä vaihtoehto ja omasta mielestä parempi ku Sebring, varsinkin kun hintaa on vähemmän. Stratusta pitää kuitenkin moittia kovasta alustasta ja sama melu ongelma ku Sebringissä. Jos onnistut löytämään hyvä kuntosen Luminan kannattaa ostaa se, kuitenkin loppupelissä autona ja luotettavuudeltaan parempi kun kumpikaan Chrysler, vaikka nämäkin ovat huomattavasti mainettaan parempia autoja.
- KunhanKyselen
Omistanut olet. Seuraava elämäsi on se, että omistajuudeton konkka on tullut. Mitä ajattelit sen jälkeen tehdä?...
- tasauspyörästö
onko ihan välttämätöntä tulla saarnaamaan uskonasioita ihmiselle joka vastaa aloittajalle noin fiksusti ja pitkästi autoista? on ihan hullua viitata johonkin aarteiden keräämiseen taivaaseen jossakin ameriikanautopalstalla. omistaa pitää tässä elämässä, niin autoja, rahaa kuin muutakin maallista. hänen vastaus oli tasapainoinen ja hyvä.
- kyselenkaverinpuolesta
Kiitos Lumina vastauksesta. Onko sinun Luminassa ollut imusarjan tai kannentiivisteiden kanssa ongelmia koskaan?
- Lumina3.1
Ei oo ollu ongelmia. Tosin imusarjan tiiviste ja kannentiiviste on vaihettu edellisen omistajan toimesta. Vaihto tiivisteet on parempi laatusia ja ongelmia ei pitäs enään tulla.
- Lumina3.1
Kannentiivisteitte ei pitäs käsittääkseni paukkua paitsi jos päästää kuumaksi. Ainostaan toi imusarjan tiiviste ollu ns. tyyppivika ja yleensä menny aika alkuvaiheessa. Mut jos kuitenkin käy huonotuuri ei pitäs olla mahottoman hankala tai kallis vaihtaa.
- läskimaha
Imusarjan tiivisteen nyt vaihtaa vaikka bussipysäkillä ,kunhan on avainpakki takapaksissa. Mulla on aina kun liikenteessä oon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid130842En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110523- 36512
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461- 38447
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää115433Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397