Tunteillako vai enemmän järjellä?

Ihmisetmuuttuu

Maailmanpolitiikka toimii ohjenuorana toisille ja opettavat toisenlaista tapaa toimia, joka koetaan jollainlailla sallituksikin, kun päättäjät antavat mallia miten toimia. Kieroilu on sallittua niin kauan kuin siitä ei jää kiinni housut kintuissa. Elämä opettaa joskus sairaalla tavalla asioita, toisille hyödyksi ja toisille haitaksi? Sääli on sairautta toisille, kun tuntevat vahvemman oikeutta.

Tiedän itsekin ihmisiä, jotka muuttaa mustan valkoiseksi. Narsistinen persoona mahdollistaa kaikenlaisen tekemisen, joilla saa itselleen hauskaa. Yleensä tilanteet on kärjistäviä. Esimerkkinä narsku sai kaksi ihmistä riitelemään keskenään, kun kertoi molemmille toisen haukkuneen toista hänelle ja pääsi seuraamaan vierestä, kun nämä vihoittelivat toisilleen, narsisti sai tästä jonkinlaista tyydytystä itselleen, hykerteli mielissään ja korotti mielessään itseään paremmaksi ihmisenä.

Uhriutuminen voi käynnistää ja aktivoida toisen käyttäytymään todella kierolla tavalla toista kohtaan, tarkoituksena lopulta maksaa potut pottuina, korkojen kera, siitä miten toinen aiheutti huonoja fiboja hänelle, vaikkei mitään sellaista olisi tapahtunutkaan tarkoituksella, mut hän vain koki tilanteen niin. Kosto mielessä parempi kylmettää itsensä tunteilta. Kaikenlainen paha jättää oman jälkensä meihin.

Rinnastuksia on monenlaisia, kun toinen yrittää olla tilanteen kunkkuna, manipuloiden, yrittäen tekemisillään vaikuttaa toisen mieleen, toisen mielenkiintoa herättämällä, itselle mieleisempään suuntaan? Ja kun huomaa toisen tarttuneen syöttiin, pudottaa lopulta pommin, jonka tarkoituksena järkyttää toista kunnolla, onnistuessaan kokee olevansa parempi ihminen?

Toisilla on päämääränä saada ihmisiä järkyttymään erilaisilla tekemisillä. Sairasta touhua, mut elämä opettanut ainakin itseä, lukemaan tilanteita niin, et kaikki on mahdollista, jos kohtaan narsistisen luonteen, jonka kanssa et tule toimeen ja joudut hänen kohteekseen. Luottamus hyvä saattaa minimiin, kaikki silloin mahdollista ja syytä on epäillä, jos joku tilanne kuulostaa liian hyvältä. Ei kannata tarttua syöttiin, jollei ole täysin varma tilanteen todellisuudesta.

0

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        69
        4919
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        192
        3850
      3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        190
        3647
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        78
        3299
      5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        50
        2979
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        25
        2004
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        24
        1971
      8. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        187
        1857
      9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        30
        1706
      10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

        Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
        Kiuruvesi
        98
        1406
      Aihe