Miten suhtaudutte esim treffit24:n massapostaajiin? Sivuutatteko automaattisesti? Veijarit lähettävät samaa viestiä liukuhihnalta. Tyyppejä, jotka ovat roikkuneet sivustolla vuosia.
Massapostaajat
Sinulleonpostia
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ovat todennäköisesti ns pelimiehiä, monisuhteisia, koukussa nettitreffailuun jne
Mies saa lähettää viestin 20 naiselle ja hyvällä onnella yksi vastaa. Siinä ei seuranhaussa miehenikä riitä jos lähettää viestin vain yhdelle naiselle kerrallaan ja odottaa josko tämä suvaisee vastata mitään. Paras taktiikka on lähettää viesti niin monelle potentiaaliselle kumppaniehdokkaalle kuin ehtii ja sitten pyrkiä tutustumaa paremmin niihin jotka ovat halukkaita keskusteluun. Näistäkin keskusteluista harva johtaa treffeihin. Mullakin on ollut profiili jo vuosia suomi24 mutta kun ei vain löydy suhdetta. Toki etsin seuraa muillakin foorumeilla ja ihan baaristakin. Olen todella läpeensä kyllästynyt ja toivon että rakkaus joka antaa odottaa tulisi jo viimen:D
Miehenä en itsekkään arvostaisi jos huomaan tekstin olevan aivan ympäripyöreää lähestymistä jonka voi lähettää sellaisenaan kaikkille miehille. Fiksumpaa on käyttää jotain copypaste runkoa mutta laittaa sinne jotain pientä yksityiskohtaa liittyen hänen profiiliinsa esim. "Sinulla oli mahtava kuva jossa olet prätkällä liikenteessä.".... ja myös kysyä jotain "Kerroit että sinulla on kissa. Onko hän aika leikkisä ja villi tapaus?". Ihmiset arvostavat että juuri häntä arvostetaan yksilönä eikä vain massatuotteena.... että juuri hänestä ollaan kiinnostuneita eikä monesta muusta samaan aikaan.
Naiset ei kyllä harrasta spammäämistä kun ei tarvitse "väkisin" saada huomiota. Sen takia olenkin saanut yleensä yksilöllisiä viestejä kun vähemmissä määrissä olen saanut oma-aloitteisesti tai vastauksia.
Tämän copypasteilmiön olen huomannut, nainen olen. Esim olen saanut tarkalleen saman viestin samalta mieheltä kaksi kertaa noin puolen vuoden välein. Siinä välissä siis oma profiilini oli vaihtunut uuteen. Lähettäjämiehellä lähteviä viestejä satoja, saatuja viestejä ehkä kymmenen kahden viikon aikana. Tämä tapahtui treffit24:ssä. Ja ko mies ollut sivustolla jo neljä vuotta.... Viesti oli erittäin makeileva ja kuvan pyytäminen oli viestin pääasia. Siinä oli sellainen verkkokalastusfiilis : )
Ei ole tuota ongelmaa, kun kiinnostavia naisia liittyy mukaan vain muutamia vuodessa. Ehkä aloittaessa tuli osittainen kopiointikin mieleen, kun kaikki olivat uusia. Ymmärrän, normaalin kokoisille ja sitä suuremmille miehille on varmasti huomattavasti suuremmat määrät kiinnostavia naisia. Varsinkin, kun se vastausprosentti on pieni. Jos tuo massapostitus on häiritsevä ongelma, en ymmärrä miksei sitä voisi rajoittaa. Itselle ilmaisjäsenen 3 per päivä ei vielä rajoita mitenkään, kun tarvetta kirjoittamiseen tai vastaamiseen ei ole edes joka kuukausi.
Sitten siellä on tyyppejä, treffit24:ssä esim, jotka ovat olleet siellä tosi kauan. Niinkuin viisikin vuotta.... Kaipa siitä jossain vaiheessa tulee aika rutiinihommaa.