Miten on mahdollista, että erään firman työntekijät saavat ajella omia ajojaan firman pakuilla? Myös työpaikan ja kodin väliset matkat kulkevat pakuilla.
Jotenkin kirjaavat ovelasti ajopäiväkirjaan. Autothan kuitenkin on alv vapaita, eivätkä ole työsuhdeautoja.
Firman pakulla omia ajoja
4
92
Vastaukset
- Iha.ite
Jos ajo on "suurimmaksi osaksi" suoraan kotoa työmaalle ja työmaalta kotiin, nii silloin sitä ei lasketa autoeduksi. Siinä matkalla ei kuitenkaan saa käydä edes kaupassa tai tehdä mitään muutakaan ylimääräistä lenkkiä. Jos asentaja on päivystysvuorossa, niin silloin kaikki ajot saa ajaa firman autolla, koska saattaa joutua lähtemään lyhyellä varoitusajalla kohteesta riippuen töihin.
Taas ihan turhaa asioista rutinaa vaikka mistään ei mitään tiedetä, ota selvää ennenkuin alat vinkumaan ja itkemään, tai mene töihin kyseiseen firmaan jos niin paljon ahdistaa.- RMB54
Juuri näin.
Verottaja vaatii ajopäiväkirjan ns. työautoille. Ei "ylimääräiset" kilometrit työnantajallekaan eduksi ole. Auton vaihtoarvo putoaa ajettujen kilometrien mukaan.
Jos työntekijällä on autoetu, maksaa hän siitä verottajalle samalla lailla kuin firman kännykän käytöstäkin.
Nämä oman ajon edut ovat niin pieniä asioita verrattuna siihen, mitä herrat piilottelevat ulkomaille verottajalta piiloon. Myös firmojen verosuunnittelu on "sallittu" rikos. Nämäkin tiedetään, mutta päättäjät eivät tee asialle yhtään mitään.
Miksikäköhän? - verottajanuoleenäppejään
No niin, eihän ne mökkimatkat 200km/sivu) sitten mitään olekaan, ym. firrakeikat. Toki kotimatkalla kaupassakin käydään.
- KontrolliPelaa
Auto on näköjään joillekin niin herkkä asia, että joku jaksaa olla huolissaan siitäkin, jos epäilee verottajan vähänkin kärsivän, niin johan siihen reagoidaan. Syystä tai syyttä, sillä ei liene mitään merkitystä eikä sitä jakseta selvittääkään.
On se hyvä, että verottajalla on näin hyviä ystäviä ja valvojia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453383
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683173Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302925Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592728- 252209
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛112089Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141648Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231497Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31347- 151316