Uudet dieselautot pienipäästöisimpiä

DieselienKysyntäKasvussa

Dieselautojen vastaisku besiiniautoille tietää dieselien myynnin- jahaluttavuuden kasvua.
Ostamalla uuden Dieselauton teet ekologisen ”vihreän valinnan” sillä uusimpien dieselautojen typenoksidipäästöt ovat uskomattoman alhaisia. Testeissä yksi Mersu puhalsi nollat!

Kehitys kehittyy, sanotaan. Autovalmistajat ovat erityisesti Volkswagenin dieselskandaalin jälkeen lisänneet panostuksiaan puhtaampien dieselmoottoreiden kehitykseen, ja nyt tulokset alkavat näkyä. Dieselautojen ongelmana pidetään niiden ilmanlaatua heikentäviä typenoksidi- ja pienhiukkaspäästöjä.

Saksan autoliitto ADAC on testannut kolmentoista uuden dieselauton NOx- eli typenoksidipäästöt. Tien päällä tehtyjen testien tulokset ovat pysäyttäviä, mutta tällä kertaa siitä syystä, että useiden autojen myrkylliset NOx-päästöt olivat lähes nollassa – yhden Mercedes-Benzin kohdalla jopa täysin nollassa.

Uusimmissa Euro 6d Temp -normin dieselautoissa typenoksidipäästöt saavat olla enimmillään 168 milligrammaa kilometrillä. Virallisesti raja on 80 mg/km, mutta siirtymäaikana rajaan sovelletaan kerrointa, joka sallii korkeammatkin päästöt. Tällä hetkellä kerroin on 2,1, mutta se kiristyy jatkuvasti.

Monissa eurooppalaiskaupungeissa on päätetty rajoittaa dieselautojen pääsyä esimerkiksi kaupunkien keskustoihin, mutta ADACin testitulosten valossa uusilla dieselautoilla ei pitäisi olla mitään hätää.
Nämä autot ADAC testasi
1. Mercedes-Benz C 220 d – 0 mg/km
2. Opel Astra 1.6 D – 1 mg/km
3. BMW 520d Touring – 1 mg/km
4. BMW 520d Steptronic – 5 mg/km
5. Citroen Berlingo BlueHDI 130 – 7 mg/km
6. Volkswagen Golf 1.6 TDI SCR – 14 mg/km
7. Audi A8 50 TDI – 15 mg/km
8. Kia Ceed 1.6 CRDi – 22 mg/km
9. BMW X2 xDrive 20d – 23 mg/km
10. Peugeot 308 SW BlueHDi 180 – 30 mg/km
11. Mercedes-Benz A 180 d – 40 mg/km
12. Volvo XC60 D5 AWD – 56 mg/km
13. Honda Civic 1.6 i-DTEC – 101 mg/km

Lähde:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/missa-valissa-tama-tapahtui-uusimpien-dieselautojen-typenoksidipaastot-uskomattoman-alhaisia-yksi-mersu-puhalsi-nollat/7294352?fbclid=IwAR2V66Ho1FR_8FSsiN3QORJsJ0ulk899NawOhmzQjFjDZksVRPAME1oHIkI#gs.c93f.xZn1Ldbj

Lisää diesel tietoa löytyy täältä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15556544/dieselautojen-mustamaalaus-huuhaata

10

265

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Euro6

      Paljon asiaa, hyvä! Olisiko jo pikkuhiljaa aikaa poistaa se dieselvero?

      • mitkä_motiivit

        Joo, ja nostaa dieselin muu verotus samalle tasolle bensan kanssa.

        Aika turhaa tämä teidän väninänne on muutenkin, autovalmistajat ovat jo ilmoittaneet lopettavansa diesel autojen valmistuksen, ja poliitikot ovat niiden käyttöä jo alkaneet rajoittamaan. En tajua miksi yritätte valheellisesti saada asiat näyttämään siltä että dieselillä olisi jokin tulevaisuus henkilöautoissa.


      • mitkä_motiivit kirjoitti:

        Joo, ja nostaa dieselin muu verotus samalle tasolle bensan kanssa.

        Aika turhaa tämä teidän väninänne on muutenkin, autovalmistajat ovat jo ilmoittaneet lopettavansa diesel autojen valmistuksen, ja poliitikot ovat niiden käyttöä jo alkaneet rajoittamaan. En tajua miksi yritätte valheellisesti saada asiat näyttämään siltä että dieselillä olisi jokin tulevaisuus henkilöautoissa.

        Ehei, ei auton valmistajat ole.

        Toyota on sitoutunut hybrideihinsä, mikä D4-D:n muistaen onkin varsin hyvä asia. Volvon on helppo ilmoittaa luopuvansa dieseleistä, kun TM Talvitestin mukaan Volvon uusi 2019 mallin diesel on myynnissä vain EU6d TEMP kertoimen turvin. 1.9.2020 ei tämän vuoden Volvo dieselille saa enää tyyppihyväksyntää, joten nykyisen moottoriversion peli on pelattu.

        Jos päästörajat asetetaan uusien Mersun ja PSA dieselien perusteella, uusien bensa-autojen myynti loppuu siihen, että yksikään ei täytä tuota kovennettua vaatimusta.


      • Anonyymi

        Ja vaikuttaa siltä, että ei täytä Mersukaan mitään vaatimuksia.


    • MeilläKutenkinHölmöillää

      Poliitikot sekoilee ja päätökset voi olla ihan mitä vaan, riippuu lobbauksen määrästä jne...

    • Haop

      Muista äänestää suomalaisen liikkuvuuden puolesta!

    • outoa-kyllä

      Ompa uusissa kovat päästöt. Hiace 4wd 2001 päästöt on vain CO 0,041 hiukkaset 0,007 ja nox 0,091

    • Anonyymi

      Käyttövoimavero pitää poistaa koska se on verojen nostaja dieselissä.

      Bensassa ei jostain syystä ole.

    • Anonyymi

      Ja sitten kun laitetaan Neste My-dieseliä tankkiin niin CO2-päästötkin tippuu 50-90%. Ollaan jo pienemmissä päästölukemissa kuin sähköautoille... dieselit taitaa oikeasti olla ratkaisu kuin ongelma.

      -Iso-Myy

    • Anonyymi

      Yhdyn tähän! Oikein! Viimeaikoina mediakin herännyt todellisuuteen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1162
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1109
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      47
      943
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      42
      805
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      747
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      62
      728
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      71
      644
    8. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      626
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      609
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      597
    Aihe