Paras kello Casio G-Shock

casiomääään

Kuten aiemminkin palstalla on todettu casio on paras kello kovempaan käyttöön. Olen kokeillut jos jonkinlaista sveitsiläistäkin rimpulakelloa, ja eihän ne kestä edes saunaa eikä avantoa. Eikä ne pysy ajassa. Joka nyt tietysti olisi kellon tärkein tehtävä. G shock pysyy ajassa ja kestää ja on äärimmäisen kevyt ja miellyttävä kädessä (hiilikuiturunko)

11

1362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kellomies

      Eri kelloilla on paikkansa eri tilanteissa. G-shock on huoleton ja mukava kello moneen paikkaan. 👍

      • Anonyymi

        Pyöräilyssä ja monessa muussa urheilulajissa näppärä kello


    • tosimiehenmerkkikello

      Jos tykkää lelun näköisestä digitaalista, niin mikäpä siinä. Ai niin nehän on tosimiestä ja navy sealsin ym kamaa, sopii jokaisella stevarille reisitaskuhemmolle.

    • casioONkelloni

      sellainen joka tekee ulkotyötä casio g shock on hyvä työkello.

      • onSeKestäväMutRuma

        Riippuu varmaankin siitä mitä siellä ulkotöissä tekee? Eiköhän tarhan täti/setä pärjää ihan oikeallakin kellolla ettei tarvitse mitään digimuovia tms.


    • samaamieltä-gShock

      On kyllä hyvä kello toi G-Shock. Itsellä ollut vuodesta 2011 käytössä,joku Limited Edition mustasinisellä värillä, saanut kehujakin ulkonäöstään, ja joutunut välillä koville. Työskentelen lääkintävahtimestarina ja kello on työssä sekä vapaa-ajalla rakennuksella saanut iskua ja kolhua, ei mitään jälkeä, saati vikaa. Ei tarvitse huolehtia pysyykö ajassa kun synkronoi Saksan Frankfurtin radio-aika-palvelimen kanssa automaattisesti. Näyttö pysyy mustana kunnes kello aistii käden liikkeen (kellon katsominen) jolloin kellotaulu valaistuu.Toiminnoista löytyy jopa turhiakin kuten kuun vaihe, sitten on kompassi jolle voi joskus olla käyttöäkin. Vesitiiviyttä 200m. Parasta on kestävyys ja se että kellonaika,päivämäärä on aina oikeat eikä tarvitse huolehtia liikkeestä tai paristonvaihdoista kun ottaa valosta energiansa. Käyttömukavuus on erinomainen,eikä edes huomaa,että kello on kädessä. Suihkuun ja saunaan vaan kello kädessä. Yöksikään en viitsi ottaa pois, on taas aamulla heti käytössä. 10 arvosanaksi :-D ja jos joskus hajoaa,hommaan uuden tilalle.

    • GShock20cmLepotilassa

      GShock on tosimiehen kello. Pukukellona käytän TagHeueria, mutta vapaa-ajalla se on G.

      Repikää köyhät siitä.

      • pikkupippeliköSulla

        Köyhät? Tagillako makeilet, ei kannattaisi.


    • shockiaranteessa

      Minulla on ranteessa nytkin Casio G-Shock GA-100-1AER Black out-versio kangashihnalla (NATO-hihna). Eipä ole mitään negatiivista sanottavaa, luotettavin kello ikinä. Olen tyytyväinen.

    • RolexRulex

      On minullakin yksi Mudmaster jossa korkeusmittari/ilmanpaine ja GMT, tarpeeseen. Iso jytkelö jota ei viitsi turhanpäiten käyttää. Muuten mennään hieman esteettisimmillä kelloilla.

      Sen kyllä sanon että saunassa ei mitään kelloa kannata pitää. Patterikellon patteri saattaa vuotaa jos se lämpiää yli 60C asteen. Tällä viisiin olen tärvellyt yhden historiallisesti merkittävän kvartsikellon, jonka tajusin vasta jälkikäteen. Mekaaniset kellot eivät hajoa samalla tavalla, mutt öljyt muuttuvat liian juokseviksi ja menevät väriin paikkoihin = huoltoon. Turhanpäivästä ja mahdollisesti kalliiksi tulevaa machoilua.

    • KellomiesLappeenranta765

      Löytyy yksi Mudmaster GWG 100- 1AER. Helvetin hyvä kello. Ei tarvii pelätä rikkoutumista ja pysyy ajassa. Kevyt käyttää ja ruma ku perkele.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      337
      7041
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      290
      6542
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5776
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      166
      5172
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4013
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      283
      3987
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3579
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3308
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      3
      3280
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      50
      3211
    Aihe