Oopperadiiva Mattila: Ei lastenteolle

Kohtasin hedelmällisinä vuosinani paljon tätä kateutta, kun lapsia tehneet kollegat yrittivät usuttaa meitä samaan liemeen, Karita Mattila sanoi.

Lasten tekeminen olisi vapaan ihmisen suurin virhe. Elämänviisaus aiheuttaa aina kateutta toisissa, mitä Mattilakin on kohdannut usein tässä asiassa.
1363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Pennuista ei ole ku harmia! Lapsia tehdään pääasiassa vahingossa tai sosiaalisen statuksen vuoksi, kun muillakin on.

Äänestä
  • Minkälaista harmia sinusta on ollut?

    Äänestä

Ei se ollut kateutta vaan sääliä 😄

Jos minulla ei olisi lapsia, minulla ei olisi mitään. Mutta tämänhän oivaltaa vasta, kun on itse vanhempi. Hyvä niin, muuten itsemurhien määrä kasvaisi romahdusmaisesti, koska kaikki eivät kykene saamaan lapsia.

Äänestä

  • En tajua miten joku voi haluta kersoja elätettäväkseen. Menee kroppa ja vapaus. Olen alkanut sääliä niitä, jotka lapsia hankkii. Ei pahalla.

    Äänestä

  • "Hyvä niin, muuten itsemurhien määrä kasvaisi romahdusmaisesti, koska kaikki eivät kykene saamaan lapsia. "

    Mitä ihmettä :D Luuletko että muut ihmiset eivät keksi mitään muuta elämänsisältöä kuin lapset?

    Äänestä

  • "Jos minulla ei olisi lapsia, minulla ei olisi mitään. Mutta tämänhän oivaltaa vasta, kun on itse vanhempi."

    Eli toisin sanoen; jos olisit jättänyt pentusi tekemättä, et olisi oivaltanut, ettei sinulla ole mitään, ja olisit saanut pitää kroppasi tiukkana ja elämäsi vapaana.

    Sitä kun joutuu omaa typeryyttään kaikennäköiseen liemeen, niin sitä rupeaa todistelemaan itselleen juuri tuollaisilla typeryyksillä, kuinka se liemessä oleminen onkin niin helvetin kadehdittavaa.

    Kokeileppas ampua heroiinia suoneesi, jos et vielä ole. Et tajua kokeilematta, ettei sinulla olekaan ollut elämää.

    Äänestä

Luultavasti olisi vaikeaa yhdistää menestyvä oopperalaulajan ura ja lapsiperhearki. Kun taiteilijan koko elämä on maailmalla, eri oopperataloissa ja produktioissa, niin perheen pitäisi joko kulkea mukana, tai kotimaassa pitäisi olla raudanluja turvaverkosto. Kummatkin vaihtoehdot vaikuttavat todella repiviltä ja monimutkaisilta. Pystyisikö siinä edes keskittymään uran luomiseen? Luovat ihmiset tarvitsevat vapautta. Olisi varmasti hyvin vaikeaa sitoutua moneen suuntaan samaan aikaan.

Äänestä

Alhainen syntyvyys on pysyvä ilmiö. Lapsettomuudessa ei enää tänä päivänä ole mitään ihmeellistä tai seliteltävää.

Sitä suuremmalla syyllä ihmetyttää nämä ihmiset jotka luulevat että koko maailmaa kiinnostaa se että heillä ei ole lapsia.

Äänestä
  • Vaikka jokin asia, kuten nyt vaikka lapsettomuus, olisi yleistä niin ei se tarkoita että se olisi normaalia. Toki sitä jotain sijaistoimintaa elämälle voi keksiä kuten urheilun seuraaminen, lenkkeily, hiihto, pyöräily ja etenkin palstailu. Täällä me keski-ikäiset miehet olemme vuodesta toiseen muutama ruma jämäkurppa seuranamme. Olisin onnellisempi jos olisi vaimo ja lapsia kun on tämä puuhailu niin tylsää.

    Äänestä

Hänen nuoruudessaan tuo lapsettomuus ja vapaaehtoinen sellainen eritotetn on varmaan ollutkin jonkinlainen hämmästys ja kummastus. Eihän se enää nykyään ketään hetkauta, jos joku päättää olla lapseton.

Se on yksi vaihtoehdoista...


Lasten tekemisessä ei ole muuta järkyttävää, kuin se että ne lapset voi joskus menettää. Muuten sanosin, että lapsiarkeen tottuu. Ei se ihan mutkatonta ole, mutta siihen tottuu. Se jopa kasvattaa ja jalostaa minusta ihmistä, ainakin itselläni on se kokemus, että lapset tekee minusta monella tapaa kypsemmän, kun mitä olisin ilman lapsia.

Ne kasvattaa ja ottaa luuloja pois. Näyttää mulle mun rajallisuuteni ja opettaa sietämään asioita, joita ilman heitä tuskin sietäisin tai siedin...ne saa mut joskus suuttumaan ja keräilemään itseäni, mutta ne saa mut myös kokemaan semmoisia riemun ja ilon hetkiä, mitä ennen heitä en muista kokeneeni.

Ennen kaikkea he tekee mun elämälle aivan uuden merkityksen ja tarkoituksen. Se en ole enää minä itse, se on he ja me.

Äänestä

lapsiin suhtaudutaan nykyään kuin suureen rangaistukseen. Ymmärrän, että diivalle olisi vaikeuksia sietää reviirillään henkilöitä, jotka saisivat enemmän huomiota kuin hän. Tällaisia naisia alkaa olla yhä enemmän

Lapset ovat elämän rikkaus ja edelleen lapset tuovat ihmisille jonkinlaista turvaa, vaikka ei samalla tavalla kuin ennen. Useat näistä julkisuuteen nousseista vanhusten kaltoinkohtelutapauksistakin ovat vanhusten lasten esille tuomia.

Äänestä

Jotkut ihmiset ovat sitä mieltä että jos itse on saanut etuoikeuden syntyä niin on jotenkin kiittämätön jos ei omia paskoja geenejänsä siirrä eteenpäin. Syntyessään ikäänkuin jää velkaa, jos ei nyt koko ihmiskunnalle, niin ainakin suvullensa ja kansallensa.

Toiset ihmiset taasen nakkaavat kintaalla moiselle ajatuksenjuoksulle ja jättäytyvät lapsettomiksi jos vanhemmuus ei kiinnosta.

Todennäköisesti suurin osa lapsettomiksi jätttäytyvistä tekee omalta osaltaan täysin oikean ratkaisun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maailmanmatkaaja kirjoitti:

Kohtasin hedelmällisinä vuosinani paljon tätä kateutta, kun lapsia tehneet kollegat yrittivät usuttaa meitä samaan liemeen, Karita Mattila sanoi.

Lasten tekeminen olisi vapaan ihmisen suurin virhe. Elämänviisaus aiheuttaa aina kateutta toisissa, mitä Mattilakin on kohdannut usein tässä asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu