Turvapaikka tukijat Päivi Nergin kimpussa

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006025050.html?ref=rss

" Nämä suomalaiset, jotka haluavat auttaa turvapaikanhakijoita, eivät ehkä ymmärrä, kuinka he parhaalla mahdollisella tavalla auttaisivat, Nerg pohtii."

Työttömillä on aikaa rähistä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Tulijoiden määrä alkoi laskea lokakuussa 2015. Nergin mukaan tämä johtui ennen kaikkea Ruotsin ja Tanskan sisärajatarkastuksista.

– Meidän ei itse tarvinnut tehdä oikeastaan mitään. Ajattelin, että jos se ei olisi alkanut näkyä, emme olisi kestäneet enää kauaa."

No "emme" me olisi voineetkaan tehdä mitään. Raja vuotaisi kuin seula jos se olisi suomaalaisista kiinni.

Täällä Herra Muslimi on kunniakansalainen jolla on oikeuksia vaan ei velvollisuuksia.

Äänestä
  • Eipä ole ihme, että vihervasemmistolainen sekopää haaveilee Putinin kullista...sinne venäjällehän te ootte aina olleet kallellaan. Mene hoitoon Putinin kätyri!

    Äänestä

Ainut asia mitä en ymmärrä on, että miksi ihmeessä Nerg koki tarpeelliseksi tavata ja keskustella näiden järkensä menettäneiden vihervasemmistolaisten maailmanhalaajien kanssa? Mielestäni ei ole ollenkaan virkamiehen paikka tavata poliittisia äärijärjestöjä tällaisessa tilanteessa. Oikea lähestymistapa noiden huutajien taltuttamiseksi ois ollu pikainen niputtaminen ja siirtäminen poliisivankilaan. Ei hullujen kanssa kannata yrittää keskustella järkevästi!

Toimiessaan noin Nerg menetti myös luottamustaan järkevien ihmisten silmissä. Herää vahva epäillys, ettei Nerg toiminut tehtävissään tasapuolisesti ja "epäpoliittisesti", kun kerran näiden hullujen äärivasemmistolaisten kanssa "kaveerasi". Ja jos kerran kaveerasi tuon sekopäisen vasemmistoanarkistisiiven kanssa, niin miksei vastavuoroisesti keskustellut myös sen toisen äärilaidan kanssa?

Äänestä

Nergin mukaan kyseisessä tilanteessa annettiin ymmärtää, että turvapaikanhakijat eivät olisi saaneet oikeutettua kohtelua ja että viranomaisilla olisi ollut oma poliittinen agendansa.

– Ja että minä olen siitä vastuussa. Jotenkin siinä vielä viitattiin meidän lapsenlapseen, joka oli vuoden ikäinen. Että tässä on sinunkin lapsenlapsesi, ja täällä ovat nämä lapset. Se meni aivan kummalliseksi, Nerg kertoo kirjassa.

1 vuotia lapsi ja täällä ovat meidän 20 - 30 vuotiaat lapset ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


huvittavaa_touhua kirjoitti:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006025050.html?ref=rss

" Nämä suomalaiset, jotka haluavat auttaa turvapaikanhakijoita, eivät ehkä ymmärrä, kuinka he parhaalla mahdollisella tavalla auttaisivat, Nerg pohtii."

Työttömillä on aikaa rähistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu