Henkistä väkivaltaa käyttävä Isä

Poikalapsi

Isäni käyttää henkistä väkivaltaa. Sanoo nöyryyttäviäa asioita.. Sanoo loukkaavia asioita.. Ja jopa huutaa ja raivoaa .. ja osoittaa sormella ja haukkuu ja huutaa nöyryyttäviä asioita..
Vastapuolena hän on joissakin muissa tilanteissa ystävällinen ja mukava..
Nujertaa minun itsetuntoni sanoillansa...
En tapaa häntä kovinkaan usein nyt , aika harvoin...
Onko ihimisillä jotain vinkkejä että miten tollaisen ihmisen kanssa pitäisi tehdä ja olla ?
Mistä hänen käytös voisi johtua ?
Miten voisin puhua hänelle ja kertoa ja osoittaa että haluan että hän muuttaa tapansa?
Miten ihmiset ovat kokeneet sen kun heidän itsetuntonsa ollaan nujerrettu tai heitä ollaan loukattu tai heille huudetaan?

3

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäsi haluaa muuttaa sinua ja sinä haluat muuttaa isääsi....
      Mitä jos eläisitte omia elämiänne ettekä yrittäisi kontrolloida toista?
      Voit antaa isäsi olla omissa oloissaan ja ottakoot yhteyttä kun siltä tuntuu?
      Ihan rauhaksiin loukkaamatta ketään...
      Olen minäkin ollut äitini mielestä useimmiten vääränlainen ja ilmoitin hänelle että ottakoot sitten yhteyttä kun kykenee hyväksymään että meitä ihmisiä on monenlaisia tapoineen eikä ainoastaan hänen mallinsa oikeasta ole välttämättä se kaiken kattava totuus.

    • riinaR

      "miten tollaisen ihmisen kanssa pitäisi tehdä ja olla ?"

      Ei pitäisi tehdä ja olla. Katkaista välit kokonaan. Isälläsi lienee mielenterveys, riippuvuus tms ongelmia.

    • Ueueu

      Isäsi on itse lapsena nujerrettu nollaksi ja nyt hän ei siedä jos sinulla menee hyvin. Yrittää vetää sinua omalle tasolleen. Ei muuta kuin pidä etäisyyttä. Erityisesti ei kannata yrittää miellyttää tai muuttaa itseäsi isäsi mieleksi koska hän keksii vain uutta pilkattaa sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe