Evl. kirkkoa ei enää kinnosta evankelimin velittäminen

kirkko.eksyttäjänä

ja ihmisten pelastuminen. Kirkko keskittyy vain ihmisoikeuskiin ja ilmastonmuutokseen. Tämä on lopunajan luopumusta minkä Jeesus kertoi tapahtuvan enne Hänen paluutaan. Tämä sukupolvi on hylännyt Jeesuksen.

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällähän on muitakin lukihäiriöisiä 😂 mutta asia tuli ymmärretyksi ja olet täysin oikeassa.

      • Se että kirjoitat aloituksen rekkaamattomalla nimimerkillä ei tarkoita että aloituksen olisi kirjoittanut joku toinen.


      • YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

        Se että kirjoitat aloituksen rekkaamattomalla nimimerkillä ei tarkoita että aloituksen olisi kirjoittanut joku toinen.

        Kaikki keskeiset tuntomerkit (5 kpl löytyy helposti) viittaavat siihen, että avaaja on käytännössä varmasti usko.vainen.


    • Minulla on erilainen kokemus. Kirkko pappeineen sanoo, että pitää tunnustaa synnit Jumalalle, ja pyytää niitä anteeksi Jeesuksen sovitustyöhön vetoamalla. Se on tie pelastukseen.

      • Eenokki12

        Sinullahan niitä kokemuksia on. Et osaa erottaa uskovaa tunnustavaa pappia h-kirkon nykyisistä tyhjäntoimittajista. Etkä osaa erottaa ettei pelastuksesi tie onnistu vehtaamalla miesten kanssa. Nainen tosin voi olla 100 kertaa miestä julmempi, mutta naistakin tarvitaan vaikka siihen vehtaamiseen.


      • torre12
        Eenokki12 kirjoitti:

        Sinullahan niitä kokemuksia on. Et osaa erottaa uskovaa tunnustavaa pappia h-kirkon nykyisistä tyhjäntoimittajista. Etkä osaa erottaa ettei pelastuksesi tie onnistu vehtaamalla miesten kanssa. Nainen tosin voi olla 100 kertaa miestä julmempi, mutta naistakin tarvitaan vaikka siihen vehtaamiseen.

        Jaa. Erotan sen mitä papit täällä puhuvat. Jos he esittävät pelastuksen ehdoksi syntien tunnustamisen, niin en näe sitä kovin vääränä opetuksena.

        Naiset viihtyvät keskenään, miehet taas omissa porukoissaan.


    • pahaa.katsottavaa

      Kirkko on saatanan talutusnuorasaa.

      • Kirkko on antanut maailman muuttaa itsensä eikä se ole edes yrittänyt muuttaa maailmaa 😕


      • Miten niin?Eikö kirkko ole sama jähmeä vanhakantainen kuin on aina ollut? Sen mitä olen kirkon piirissä ollut, niin samaa se on aina ollut.


    • Eikö Raamatun mukaan puutarhuri palaa takaisin ja tsekkaa missä kunnossa puutarha on? Jos ilmastonmuutos tuhoaa puutarhan, ei varmaankaan ole mielissään.

      • Ei vaan Raamatussa sanotaan, että koko maa palaa poroksi ja sitten luodaan uudet taivaat ja uusi maa 🤓


      • usko.vainen kirjoitti:

        Ei vaan Raamatussa sanotaan, että koko maa palaa poroksi ja sitten luodaan uudet taivaat ja uusi maa 🤓

        Eli puutarha pitää polttaa poroksi ja luoda uusi puutarha? Kuulostaa aivan kaskiviljelyltä.


      • inti kirjoitti:

        Eli puutarha pitää polttaa poroksi ja luoda uusi puutarha? Kuulostaa aivan kaskiviljelyltä.

        Ei sinun siitä polttamisesta tarvitse huolehtia 🤓 uuden Luoja hoitaa sen.


      • 7y6t5r
        usko.vainen kirjoitti:

        Ei sinun siitä polttamisesta tarvitse huolehtia 🤓 uuden Luoja hoitaa sen.

        No on se hyvä että sunkin saunas palaa sitte.


      • hyvä.niin
        7y6t5r kirjoitti:

        No on se hyvä että sunkin saunas palaa sitte.

        Vanhan pitää palaa, että saa uuden tilalle.


    • " Evl. kirkkoa ei enää kinnosta evankelimin velittäminen "

      Tähän taas korjaus nimimerkille "usko.vainen": kirkkoa ei siis kiinnosta sinun tulkintasi mukaisen "evankelimin velittäminen".

    • Jos ihmisoikeuksien puolustaminen on uskosta luopumista, silloin kai niiden vastustaminen on merkki uskosta. 🤔

      • Ilimankos usko.vainen ja kumpp. vastustaa ihmisoikeuksia.


      • Proffa.on.tutkinut
        sage8 kirjoitti:

        Ilimankos usko.vainen ja kumpp. vastustaa ihmisoikeuksia.

        Jumala vihastuu ihmisoikeuksista.


      • Proffa.on.tutkinut kirjoitti:

        Jumala vihastuu ihmisoikeuksista.

        Heh, muta onneksi Jeesus ei. Hän jos kuka oli ihmisläheinen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7310
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2670
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      272
      1319
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1069
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1010
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      73
      961
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      950
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      761
    Aihe