Minkä verran autosta menee veroa Ruotsista tuodessa?

Autokiikarissa

Yritän selvittää Ruotsissa myytävän auton verokohtelua kun sen tuo Suomeen.

Miten se menee? Kun ostan sieltä auton, voin ennalta katsoa verottajan sivuilta arviota autoverosta.
Kyseessä olisi Skoda Octavia, jonka hinta Ruotsissa olisi paikallisine arvonlisäveroineen noin 13 500 euroa.

Verottajan laskurin mukaan sen ikäisen ja kokoisen samalla moottorilla olevan auton autovero olisi 2500 euroa. Voiko tuohon laskuriin luottaa, eli että ennen muita kuluja auton hinta olisi 16 000 euroa kun myyntihinta ja verot laitetaan yhteen?

Minkä verran yritykset veloittavat siitä, että tuovat auton Suomeen ja hoitavat paperisodan?
Puhun kyllä ruotsia hyvin mutta keikka sinne vie aikaa eikä töistä lähdetä noin vain.

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aeewe

      Netissä on valmiita listoja tuoduista autoista, eli näkyy auton merkki ja malli, vm, kilometrit, paljon maksaneet veroja. Eli näkyy euroilleen ja sentilleen esimerkkejä esim 2018 vuodelta.

      Kokonaishinta riippuu mitä maksat autosta ( löydätkö edullisen, paljonko saat tingittyä ) Noudatko itse vain maksatko 500eur tuonnista suomeen vai 1000eur.

      Hyvät ja edulliset menee Ruotsissa nopeasti parissa päivässä niin periaatteessa paikan päällä pitäisi olla aina joku joka voi käydä samantien katsomassa tai ostamassa. Autoliikkeillä taitaa olla.

      Yritys, toiminimi tai oy taitaa saada kaikki kulut auton tuonnissa vähennettyä verotuksessa joten ei ihme että tuonti kannattaa. tuhansien katteet.

    • Autontuojaksiko

      Onko tämä uusi ”kultabisnes”? Miten löytää ne halvimmat autot? Pohjoinen vai etelä ruotsi?

      • yks-autontuoja

        Joka myyjällä Ruotsissakin, ihan sama oletko etelässä vai pohjoisessa, tuppaa aina olemaan niitä halvimpia. Häkkikauppiailla enemmän tai pelkästään niitä, merkkiliikkeillä vähemmän.

        Se on sitten toinen juttu kannattaako ostaa niitä halvimpia autoja vai ihan jotain muuta. Puhumattakaan että kannattaako niitä Ruotsistakaan tuoda.


      • Eemelikurahaara
        yks-autontuoja kirjoitti:

        Joka myyjällä Ruotsissakin, ihan sama oletko etelässä vai pohjoisessa, tuppaa aina olemaan niitä halvimpia. Häkkikauppiailla enemmän tai pelkästään niitä, merkkiliikkeillä vähemmän.

        Se on sitten toinen juttu kannattaako ostaa niitä halvimpia autoja vai ihan jotain muuta. Puhumattakaan että kannattaako niitä Ruotsistakaan tuoda.

        Halvimpia ei todellakaan kannata tuoda, samat lähellä paalausta olevat maksaa täällä samoja summia kun ynnätään verot ja hakukulut mukaan.


    • Anonyymi

      Hei, saako näihin tuonteihin ruotsi/saksa jonkin rahoitusyhtiön kautta suoraan rahoituksen?
      Käsirahaa olisi 10-20% laittaa itellä

    • Anonyymi

      222 mersuu hakemaan on ruotsisa halapaa vähillä kilometreillä lisävarusteilla 32000 eur suomessa sipilä lisät nostaa hinnat kuuhun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1701
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1402
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      982
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      81
      833
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      831
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe