Kopissa kännykällä kuva äänestyslipusta

kantsii ottaa, notta pystyy todistamaan, ketä on äänestänyt. Kameraäänet pois.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ottaa kuvan äänestyslapusta ja henkkarista yhdessä siel kopissa.

Äänestä
  • -joo tää oli paree toki...

    Äänestä

  • Miten olisi tuollainen Pasi Viheraho tyylinen videokamera päässä äänestämään sessio?

    Äänestä

  • Handycam kirjoitti:

    Miten olisi tuollainen Pasi Viheraho tyylinen videokamera päässä äänestämään sessio?

    Pää kamerassa laitokseen.

    Äänestä

  • Handycam kirjoitti:

    Miten olisi tuollainen Pasi Viheraho tyylinen videokamera päässä äänestämään sessio?

    No tuo olis varmaan paras.

    Äänestä

Mihin sitä todistusta tarvitaan? Onko rouva sanonut ettei persuja saa äänestää?

Äänestä
  • Aloitus ilmeisesti epäilee ääntenlaskemisen rehellisyyttä. Aloitukseen voin todeta, että olen ollut ääntenlaskijana, ja vaalivalvojana.
    Järjestelmä on aukoton, eikä väärinkäytökset ole mahdollisia, koska ääntenlaskentaan sekä vaalivalvojiksi saamaan vaalipisteeseen asetetaan useiden puolueiden edustajia.
    Asia johtaa tilanteeseen jossa puolueet tulevat valvoneeksi toinen toisiaan ja väärinkäytöksille ääntenlaskussa ei ole mahdollisuuksia.

    Äänestä

  • wiufyiwg kirjoitti:

    Aloitus ilmeisesti epäilee ääntenlaskemisen rehellisyyttä. Aloitukseen voin todeta, että olen ollut ääntenlaskijana, ja vaalivalvojana.
    Järjestelmä on aukoton, eikä väärinkäytökset ole mahdollisia, koska ääntenlaskentaan sekä vaalivalvojiksi saamaan vaalipisteeseen asetetaan useiden puolueiden edustajia.
    Asia johtaa tilanteeseen jossa puolueet tulevat valvoneeksi toinen toisiaan ja väärinkäytöksille ääntenlaskussa ei ole mahdollisuuksia.

    Tuossahan voi sitten jaka ääet hyväveliperiaatteella välittämättä siitä mitä numeoita äänestyslipuissa on.

    Äänestä

Se tuleekin olemaan taas viihdyttävää seurattavaa, kun vaalien ja persujen veret seisauttavan vaalitappion jälkeen, palstoilla alkaa pettyneiden persutrollien vaalivilppi syytökset ja salaliitto teorioiden keksiminen.

Äänestä
  • Eiköhän kuitenkin käy niinkuin viime vaaleissakin. Vasuripuoluelaisten naamat ovat norsunvitulla kun persut ovat haalineet ennätysmäärän ääniä. Protestoivat sitten äänestystulosta kun kansa on äänestänyt väärin. Eihän se demokratia koskaan silloin käy kun vassarit eivät siitä hyödy. Kuten yleensä eivät. Pitäisi olla sellainen Pohjois-Korean demokratia.

    Äänestä

  • No asiaan liittyen. No osuit just asian ytimeen. No että silleen.

    Äänestä

Miksi äänestyksiä pitää käydä nimettömänä,reilusti vaan joka äänestäjänimen perään ketä äänesti? Miksi sitä pitää salailla ?

Sehän se on tosimiehen ja -naisen meininkiä ja antaa oikean kuvan politiikasta,ja pitää kyetä seisomaan äänestyksien ja politiikkansa takana avoimesti niinhän poliitikotkin tekevät,tai ainakin kuuluisi tehdä.

Sekä kantaa vastuu myös epäonnistuneista poliittisista valinnoistaan niin kuin kaikkialla muuallakin elämässään joutuu tekemään. Reilun kansalaisen meininki.

Ja toisten uhkailijat vankilaan välittömästi ja tuntuvat sakot päälle,niin eiköhän se uhkailu lopu heti kättelyssä .
Vain poliittiset asiapohjaiset ,väkivallattomat perusteet tulee sallia,ei muita.

Äänestä
  • Ruotsissa pitää käyttää puolueen omaa äänestyslippua, jotta vaalivirkailijat voivat syväksi paheksua väärän puolueen äänestäjää.

    Äänestä

  • TarkoitusNiilläOn kirjoitti:

    Ruotsissa pitää käyttää puolueen omaa äänestyslippua, jotta vaalivirkailijat voivat syväksi paheksua väärän puolueen äänestäjää.

    mahdollistaa senkin, että vaalivirkailijat heittävät telineestä roskikseen vastustamansa puolueen liput.

    Äänestä

Onhan niitä käynyt että ehdokas äänestää pienellä äänestyspaikalla itseään, mutta virallisissa tuloksissa on nolla ääntä saanut sillä paikalla. En kyllä luottaisi Suomen äänestysjärjestelmään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


20megapixels kirjoitti:

kantsii ottaa, notta pystyy todistamaan, ketä on äänestänyt. Kameraäänet pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu