Lentoyhtiöiden erot muussa kuin hinnassa

MIKSIIIIII

Tässä esimerkkeinä Norwegian ja Finnair
Jos joissain Finnairin koneisssa ei ole näyttöä eikä Norwegianilla niin miksi ihmiset maksavat enemmän Finnairilla lentämisellä jos siinä ei mitään eroa ole?

13

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OWsapphire

      No esim minä maksan muutaman kympin enemmän Finnair tai oneworld lennosta koska saan valita istuinpaikan (myös exit) ilmaiseksi, laukun ruumaan ilmaiseksi ja pääsen ennen lentoa loungeen. Mannertenvälisestä lennosta voin maksaa jopa satkun enemmän kuin halvin ei oneworld vaihtoehto.

      • maanykkönen

        myös Exit siis kuuluu Finnairin laatutakuu hintaan.

        Samalla Finnair tarjoaa mustikkakeittoa, vettä tai kahvia halukkaille, jos nyt sattuu maapalvelut pelaamaan. Kaikille ei koskaan riitä. Kannattaa varata paikka edestä, koska takanaistujille on yleensä vai vettä jäljellä.

        Muut virvokkeet LAAJASTA valikoimasta maksavat 5 € oluesta 20 € kuohuviiniin. 3 viikkoa vanhan sämpylän saa 10 € erikoishintaan.

        Ihan hiton laadukasta, tuntee itsensä oikein VIP-asiakkaaksi aina Finnairin lennoilla.


      • voivoitaas
        maanykkönen kirjoitti:

        myös Exit siis kuuluu Finnairin laatutakuu hintaan.

        Samalla Finnair tarjoaa mustikkakeittoa, vettä tai kahvia halukkaille, jos nyt sattuu maapalvelut pelaamaan. Kaikille ei koskaan riitä. Kannattaa varata paikka edestä, koska takanaistujille on yleensä vai vettä jäljellä.

        Muut virvokkeet LAAJASTA valikoimasta maksavat 5 € oluesta 20 € kuohuviiniin. 3 viikkoa vanhan sämpylän saa 10 € erikoishintaan.

        Ihan hiton laadukasta, tuntee itsensä oikein VIP-asiakkaaksi aina Finnairin lennoilla.

        Kyllä me suomalaiset ollaan sitten huonoja, Ei osata muuta kuin omaan pesään paskantaa.


      • 12plus

        Ei suomalainen laatu mitenkään erityistä ole.

        OWS segmenteillä hankittuna vaatii 46 lentoa. 24 lennolla saat myös Norwegianilta Fast track Securityn, ilmaisen paikan ja matkatavaran.


      • OWsapphire

        Niin 24 Norwegian lennolla saat nuo edut Norwegian lennoille. 46 lennolla saat paremmat edut kaikille oneworld yhtiöiden lennoille.


      • Paskiaisetjohtaa
        voivoitaas kirjoitti:

        Kyllä me suomalaiset ollaan sitten huonoja, Ei osata muuta kuin omaan pesään paskantaa.

        Juuri näin on tehnyt finnairin johto.


      • 12plus
        OWsapphire kirjoitti:

        Niin 24 Norwegian lennolla saat nuo edut Norwegian lennoille. 46 lennolla saat paremmat edut kaikille oneworld yhtiöiden lennoille.

        Totta, tosin Finnairilla kaikki jatkolennot Suomen ulkopuolella pitää hoitaa muilla lentoyhtiöillä, Norwegianilla on laajempi kansainvälinen verkosto joten tarve on pienempi.

        Satunnaiselle lentäjälle OWS-eduilla tosin ei ole merkitystä. Heile Finnair ja Norwegian ovat suht samalla tasalla. Ilmaiseksi Finskillä vesi/mehu/kahvi/tee ja Norwegianilla Wifi. Kaikki muu maksaa. Norwegianin halvimmatkin liput ovat muutoskelpoisia toisin kuin Finskillä, jos sitä arvostaa.

        Paljon matkustavalle lounge tietysti on mukava etu, niitä tulee harrastettua kohtuullisen paljon (itse olen OWE).


    • 7865

      Tykkään käyttää nettiä lennoilla, siksi Norwegian. Ok, onhan Finnairillakin joissain koneissa wi-fi, mutta vain harvoissa, se on maksullinen, ja toimii erittäin huonosti.

      • NoThanksNorwegian

        Aikoinani käytin paljonkin Norwegianin lentoja, kaksi kertaa on netti toiminut.
        Nyt on lennot Norwegianinilla minun puolesta loppunut. Mikäli lento on peruttu tai pahasti myöhässä 8-30 tuntia, ainoa mitä he tekevät on: lennon voi peruuttaa ja takaisinmaksu, siinä kestää n. 6kk jos toimivat nopeasti. Toinen vaihtoehto on korvaava lento Norwegianilla ja ehdottavat esim. lentoa kahden viikon kuluttua.

        Finnair kuuluu allianssiin, joten he reitittävät muilla yhtiöillä, kuten kaikki kunnolliset ja perinteiset lentoyhtiöt.
        Tämä ei tarkoita että käyttäisin ainoastaan Finnairia.
        Helsingistä liikennöi useita muitakin lentoyhtiöitä ja heillä hyvät jatkoyhteydet kaikille mantereille, sekä kuuluvat myös alliansseihin.

        Norwegian sopii reppureissarille joka ei välitä vaikka lento muutaman vuorokauden myöhässä, tai lentoyhtiö majoittaa matkustajat odottamaan lentokoneen korjausta lentoaseman lattialle ja tarjoavat tyynyn ja peiton.


    • HeikuraTero

      Norski on niille joilla ei ole tajua ja rahastakin aina puute

    • Ei kai ihmiset lennä "lentoyhtiöitä varten", vaan yleensä heillä on joku tarve päästä (lentäen) paikasta A paikkaan B johonkin tiettyyn ajankohtaan.
      Eli eiköhän ensin katsota mitkä lentoyhtiöt tarjoavat kyseistä reittiväliä (kenellä on suoria lentoja ja kenellä kyseessä on koneen vaihdon vaativa lentoyhteys), sitten katsotaan miten lennon ajankohta (onko kyseesä aamu/päivä/yölento) osuus omiin tarkoituksiin.
      Sitten nämä omat vaatimukset suhteutetan tarjolla olevien lentojen hintoihin (ja lakelmissa huomioidaan myös ruumaan menevien matkatavaroiden hinta ja muut mahdollisesti tarvittavat lisäpalvelut, mitkä osalla yhtiöstä ovat lisämaksullisia ja osalla kuuluvat lipun hintaan) ja tämän jälkeen valitaan itsella hinta/sopivuus suhteessa paras lento/lentoyhtiö.
      Tietysti myös eri yhtiöiden kanta-asiakaskorteilla/ohjelmilla on oma vaikutuksensa asiaan.

      • 12plus

        Nimenomaan näin.


    • Eivaihtoehtoa

      En pääse norskilla sinne minne haluan suoralla lennolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      868
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      73
      633
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe