Voi tätä Onnelista suomen kansaa

niin on käyhiä ja kippeitä vanhoja ja työttömiä ja nöyryytettyjä, mutta tilastollisesti OLEMME ERITTÄIN ONNELLISTA KANSAA!!!!! Miksiköhän??

Kyllä täältä on onnellisuus kaukana, onnellisia on poliitikot joilla on kaikki mitä voi olla ja enemmänkin, kun saavat valehdella ja huijata yhteiskunnalta kaiken jäämättä kiinni, niin onhan sitä silloin.

Jos onnellisuuden mittari on vanhuus heitteillä, sairaat jäävät ilman hoitoa, kansa käy leipäjonossa, lapset homekouluissa, työttömiä simputetaan joka päivä, niin kysynpä vaan KENEN MIELESTÄ??? Kuka näitä tilastoja laatii??? Vai maksetaanko siitä että joku kirjoittaa tämmöistä potaskaa?
4150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Kyllähän suomessa perusturva on esim, toimeentulotuki yksinasuvalle 500eur kk niin oma vika jos ei tuolla pärjää.
Homekoulut taas johtuu siitä kun rakennettu perseelleen tai ei ole ilmanvaihtoa riittävästi. Empä kylläkään mikään poliitikko haluaisi olla aina esillä.

Äänestä

Siunattu Hulluus. Amen.

Äänestä

Siunatut hullut kertovat tutkijoille että meillä on kaikki niin hyvin ja ollaan onnellisia.
Tottakai ne uskovat, ja muuallahan on niin huonosti asiat kun ei oo sossuturvaa, ei kouluja, ei töitäkään, ei puhdasta vettä eikä ilmaista sairaanhoitoa.
Se sossuturva on suurin tekijä näissä jutuissa, tänne tullaan melkein etelänavalta asti kun on niin hyvä turva.
Tyhmät päättäjät ottavat vaan lisää ja lisää velkaa että saavat jakaa ympäri maailman suomalaista sossuturvaa.
Voisihan joku muukin valtio tehdä yhtä tyhmästi, niin heti pääsisi kärkeen.

Äänestä
  • Hyvin ymmrretty!! Juuri näin, pakolaiset ym saavat käsityksen että suomessa on onnellista asua ja olla, niin ohnhan se pakolaisille jotka saavat kaiken ja täys ylösåito jopa hotelleissa asumista ja lämpimät ruuat pari kertaa päivässä, mit äon vanhuksilla???? Todella räikeetä tapauksia tullut ilmi miten vanhuksia kohdellaan ja lapsia.

    Onnellisia ovat juuri pakolaiset ja poliitikot, heillä ei huolen häivää kun onnettomat suomalaiset maksaa kaiken omalla kustannuksellaan ja menettää ihmisarvon ja käy leipäjonossa.

    Äänestä

Vähennetään toimeentulotuki 500eur niin 400 euroon mutta heti löytyy kitisijöitä ei ei lisää rahaa makaamiseen.

Äänestä

"Voi tätä Onnelista suomen kansaa........."

On väärin käyttää keskellä lausetta olevassa adjektiivissa isoa alkukirjainta.

On väärin kirjoittaa sana "onnellinen" yhdellä l-kirjaimella.

On väärin kirjoittaa sana "Suomen" pienellä alkukirjaimella.

Äänestä
  • "Voi tätä Onnelista suomen kansaa........."

    On väärin käyttää keskellä lausetta olevassa adjektiivissa isoa alkukirjainta.

    On väärin kirjoittaa sana "onnellinen" yhdellä l-kirjaimella.

    On väärin kirjoittaa sana "Suomen" pienellä alkukirjaimella.


    Terveisin: Sääntö-Suomi Oy Ab

    Äänestä

Onnellisuus= Demokratia, instituutiot toimivat, riippumaton oikeuslaitos, heikompiosaisia tuetaan, uskonnonvapaus, riippumaton media siinä muutamia joita kansainväliset tutkimuslaitoksetkin pitävät Suomen vahvuutena. Kärki on läntisiä demokratioita ja Nato jäseniä suomea lukuunottamatta. Joka yhteiskunnassa on ja tulee olemaan pudokkaita, katkeria, kaikkeen tyytymättömiä. Suomi on kuitenkin antanut jokaiselle mahdollisuuden. Kaikki eivät vaan siihen ole tarttuneet. Täällähän pärjäilee työtä vieroksuvatkin. Ainakin niinkauan kuin yrittäjiä ja veronmaksajia riittää.

Äänestä
  • "Onnellisuus= Demokratia, instituutiot toimivat, riippumaton oikeuslaitos, heikompiosaisia tuetaan, uskonnonvapaus, riippumaton media siinä muutamia joita kansainväliset tutkimuslaitoksetkin pitävät Suomen vahvuutena."

    Voi läpäläpä.

    Onnellisuus= ihmisen subjektiivinen kokemus siitä onko onnellinen vai ei. Ei mitään muuta.

    Äänestä

  • "Demokratia, instituutiot toimivat, riippumaton oikeuslaitos, heikompiosaisia tuetaan, uskonnonvapaus, riippumaton media siinä muutamia joita kansainväliset tutkimuslaitoksetkin pitävät Suomen vahvuutena."

    Uskonnonvapaus ei ole Suomen vahvuus, sillä se koskee myös uskonnottoman maailmankatsomuksen vapautta. Kansainvälinen humanistinen ja eettinen unioni, The International Humanist and Ethical Union (IHEU) listaa maita sen mukaan, miten hyvin uskonnottomia kohdellaan niissä. Alla olevassa linkissä kartan parhaat maat ovat väritetty vihreiksi, eikä Suomen sävy ole mitään sinne päinkään:
    https://fot.humanists.international/

    Äänestä

  • Pitkäaikatyötön kirjoitti:

    "Demokratia, instituutiot toimivat, riippumaton oikeuslaitos, heikompiosaisia tuetaan, uskonnonvapaus, riippumaton media siinä muutamia joita kansainväliset tutkimuslaitoksetkin pitävät Suomen vahvuutena."

    Uskonnonvapaus ei ole Suomen vahvuus, sillä se koskee myös uskonnottoman maailmankatsomuksen vapautta. Kansainvälinen humanistinen ja eettinen unioni, The International Humanist and Ethical Union (IHEU) listaa maita sen mukaan, miten hyvin uskonnottomia kohdellaan niissä. Alla olevassa linkissä kartan parhaat maat ovat väritetty vihreiksi, eikä Suomen sävy ole mitään sinne päinkään:
    https://fot.humanists.international/

    Tarjoamassasi kartassa Suomen kanssa samassa kategoriassa löytyy Puolaa ja Espanjaa, kun taas USA on muka paljon vapaammassa jamassa e.m. maihin verrattuna. En tiedä, miten maat on jaoteltu, mutta olen kyllä vahvasti sitä mieltä, että Suomi on aivan eri tasolla uskontoihin liittyvissä tasa-arvoasioissa kuin Puola ja Espanja (jotka ovat tiukan katolisia maita).

    Äänestä

  • jhudygfds kirjoitti:

    Tarjoamassasi kartassa Suomen kanssa samassa kategoriassa löytyy Puolaa ja Espanjaa, kun taas USA on muka paljon vapaammassa jamassa e.m. maihin verrattuna. En tiedä, miten maat on jaoteltu, mutta olen kyllä vahvasti sitä mieltä, että Suomi on aivan eri tasolla uskontoihin liittyvissä tasa-arvoasioissa kuin Puola ja Espanja (jotka ovat tiukan katolisia maita).

    Suomessa valtio ei kohtele tasa-arvoisesti eri uskontoja. Luterilainen ja ortodoksinen kirkko ovat nostettu erityisasemaan mm. verotusoikeudet saaneina.
    Yhdysvalloissa yhteiskunnan hallintokoneisto pidetään selvästi erillään uskonnoista. Poliitikot toki puhuvat paljon jumalastaan, mutta se kuuluu sananvapauteen. Jumalanpilkkalakia ei ole.

    Suomessa on jumalanpilkkalaki eli uskonrauhan rikkomisesta voi saada jopa vankilatuomion (Rikoslaki 17 luku 10 §). Näin on myös Puolassa. Ymmärtääkseni Espanjassa ei voi joutua tällaisesta vankilaan, vaikka sanktioita onkin, joten se on hieman parempi maa.

    Äänestä

Mitä enemmän suomalaisia kurjuutetaan ja kiusataan sen parmmin he voivat????? Näin pitää tämä ymmärtää.
Muuten ei ole loogista.
Se että rahaa syydetään ulkomaille, rikkaille ja pakolaisille, ei tee meistä onnellisia vaikka rikkaat ym niin väittääkin.

Äänestä

Kaikis länsimais on sosiaaliturva. Kaikki ulosotoissa olevat nimenomaan on kaikista pahimpia valittajia kun siinähän onkin ryssitty perusteelliseti kaikki.

Äänestä
  • Ai niinku jouduttu sivullisena onnettomuuteen, menetetty työkyky ja sitä myöten maksukyky ? Otappa selvää kuinka moni 500 000 :sta ulosottoon joutuneesta on sairastunut vakavasti, joutunut onnettomuuteen , kokenut tulipalon, läheisen kuoleman, lapsen sairauden , konkurssin , työttömyyden jne. KUTSUTKO NÄITÄ RYSSIMISEKSI????

    Äänestä

  • Miks niistä sitten muita pitää alkaa syyttelee.

    Äänestä

Itse itselleen kerien.

Äänestä

Helppohan se on tänne tulla sanomaan, rahan jako lopetettava, papa betalas, rahal töihin joo. Sittenhän niitä töitä alkaa tulemaan kun pääsee tekemään hakkelusta kaikista pään aukojista.

Äänestä

En tiedä miksi on niin vaikee laatia lakeja, että kun tulee turvaa hakemaan tänne, niin saa asumisen, ja ruoan. Tarvittaessa jonkun sairaanhoidon lääkkeet.
Mutta ei saa antaa rahaa. Raha annetaan vain maassa ikänsä asuneille, ja kun turvanhakija saa kansalaisuuden, hän saa saman. Ja joutuu aktiivimallilla hakemaan töitä.
Ja koko ajan kieliopetusta, että saa niitä töitä.

Äänestä

"Kyllähän suomessa perusturva on esim, toimeentulotuki yksinasuvalle 500eur kk niin oma vika jos ei tuolla pärjää."

Vain idiootti ei tajua ettei tuolla kalliimmalla voi sitten asua.

Äänestä

Kyllä siitä maksetaan että kirjotetaan potaskaa. Ihmettelen kuinka monta vuotta suomalaisten pinna kestää? Muualla olis jo lentäneet vähintään tomaatit ja lakot tullu jne. Mutta eipä suomessa. Olemme siis onnellista kansaa? jatketaan.

Äänestä
  • Täällä maassa mielenosoituksetkin hoidetaan junnun lauluja yhdessä hoilaten, naama virneessä hernesoppa suupielestä valuen, ei vakuuta ...

    Äänestä

Kaupoilla käydessä näkee "onnellisia" ulkomaalaisia jotka lorvii katujen ja kauppojen kulmilla tekemättä mitään. Onko se onnellista?
Leipäjonoissa näkee ihmisiä jonottamassa leipää kun rahat ei riitä elämiseen, onko se onnellista?
Kelan ja sosiaalitukien luukuilla näkee ihmisiä hakemassa toimeentulotukea, onko se onnellista?
Aina valitetaan, milloin terveydenhoidosta, asumisen kalleudesta, veroista, sähkön hinnasta, ilmastosta, ruuan tuottamisen kalleudesta, toimeentulo ongelmista, autoveroista ym. ym. onko se onnellista?

Missä se Suomen onnellisuus on jota niin mainostetaan? Mitä noiden onnellisuustutkimusten taustalla on miksi niitä tehdään? Ei ole edes kysytty kaikilta suomalaisilta.

Äänestä

Minäpä kerron:

Kysymys on suomalaisten esimerkillisyysposeerauksesta.

Ahdistavaa elämää elävä suomalainen väittää olevansa onnellinen koska kuvittelee olevansa tällä tavalla esimerkillinen kansalainen.

Hän ei ainakaan valita mistään vaikka valituksen aihetta olisi kuinka paljon. Suomalainen on mielestään niin hyvä ja nöyrä ihminen. Hän tekee numeron siitä ettei vaadi itselleen mitään ja on vähään tyytyväinen koska saa tällä tavalla olalle taputteluja ja ihastuksen huokailuja muilta nöyryys- oireyhtymäisiltä kanssasuomalaisilta.

Suomalaiset eivät tietenkään ole onnellisia. Suomalaiset ovat yksi länsimaailman ahdistuneimmista, masentuneimmista. itsetuhoisimmista ja onnettomimmista kansoista. Mutta jos suomalainen on ahdistunut, hän soimaa siitä itseään. Hän pitää masennusta henkilökohtaisena epäonnistumisena, oman luonteensa heikkoutena, ei olosuhteiden seurauksena.

Kyselyissä suomalaiset valehtelevat olevansa onnellisia koska meillä on _velvoite_ olla onnellisia. Onnellisuus on suomalaiselle kansalaisvelvollisuus.

Aivan samalla tavalla kuin Pohjois- Korealaiset väittävät olevansa onnensa kukkuloilla koko ajan vaikka on ilmiselvää ettei niin ole. He ovat psyykkisesti kastroitu kansa kuten mekin.

Meiltä on myös evätty valittamisen oikeus. Kukaan ei halua leimautua valittajaksi. Valittajaa pidetään asennevammaisena, kiittämättömänä, laiskana ja varsinkin tyhmänä ihmisenä joka ei yritä tarpeeksi kohentaakseen elämäänsä yhtesikunnassa jossa väitetysti kaikki lähtevät elämäänsä samalta viivalta. Meille on asetettu nöyryys ja kiitollisuus hyvyyden mittariksi _varsinkin_ silloin kun asiat ovat päin vittua. Kunnon suomalainen sanoo kuin sotapoika olevansa onnellinen ja kiitollinen kaikesta silloinkin kun syötävänä on vain laastit seinästä, ja tällä tavalla hän kuvittelee olevansa esimerkillinen muille ahneille itsekkäille valittajille.

Olemme kollektiiviselta psyykeltämme Pohjois- Koreaan verrattava aivopesty kansa joka on kasvatettu syyllistämällä. Meidät on ensin saatu tuntemaan syyllisyyttä vain siitä että olemme olemassa. Kun suomalaislapsi syntyy, hän ei ole juhlittu ja kauan odotettu uusi voimavara, vaan jo lähtökohtaisesti rasite ja taakka jonka pitää koko elämällään maksaa tämä syntymässä saatu velka pyhälle suomalaiselle yhteiskunnalle. Meille on syötetty pajunköyttä lapsesta asti siitä että paikka johon olemme saaneet syntyä on joku Eedenin paratiisiin verrattava maailman paras paikka, ja meitä on hakattu nälkämaiden lasten kuvilla päähän jo heti synnytyslaitoksella onnellisuutemme todisteena.

Suomalaiset on vieraannutettu todellisista tunteistaan jo lapsena. "rehelliset" suomalaiset on opetettu valehtelemaan jo pienestä pitäen. Jos olet onneton, sinun tulee väittää olevasi silti onnellinen ollaksesi hyväksytty.

Suomalainen kiittää selkäsaunastakin.

Tämä on syy tilastotietoihin koska tilastot tehdään kyselyillä. Tietysti mysteeriä voi tarkastella siltäkin kannalta, että jos Suomi on todella oikeasti yksi maailman onnellisimmista maista, niin kuinka kauheita ne kaikki muut maat sitten ovat? Mitä tämä kertoo koko maailman tilasta?

1Äänestä
  • Mark Levengood on hyvä esimerkki suomalaisesta nolosta onnellisuus- kompleksista vietynä äärimmäisyyteen. Näille teko- onnellisille idiooteille onnellisuus on hyvyys- signalointia jolla tuodaan itseä ja omaa esimerkillisyyttä esille.

    Levengoodin teko- onnellisuus perustuu juuri hänen kompleksiinsa omasta suomalaisuudestaan. Hänen onnellisuusperformanssinsa on irtisanoutumista suomalaisesta masentuneisuudesta. Oikeasti onnellisen ihmisen ei tarvitse pitää yllä tuollaista onnellisuusperformanssia 24/7. Monista lehtijutuista tulee ilmi miten tälle naapurimaan suomalaissankarille onnellisuuselämöinti on paniikinomaista irtisanoutumista suomalaisten stereotyyppisesta imagosta, ei mitään muuta. Todennäköisesti aika masentunut tyyppi siellä kilven takana.

    Äänestä

  • Nähtävästi suomalaiset valehtelevat aika paljon. Mikä kuittaa taas yhden suomalaismyytin suomalaisten rehellisyydestä.

    Äänestä

  • Pakko sanoa tästä hienosta kirjoituksesta. Niinn totta..kirjoita kirja. Peukutuksia

    Äänestä

Suomalainen luulee olevansa onnellinen koska hän ei ole koskaan kokenut mitään tämän parempaa.

Äänestä
  • Eikä tule kokemaan, ellei päättäjät ala ymmärtämään miten huonosti Suomella ja suomalaisilla menee.
    Pessimistin ja optimistin ero: Pessimisti sanoo, ettei huonommin voi mennä, mutta optimisti sanoo: Kyllä voi!

    Äänestä

  • hoidokki kirjoitti:

    Eikä tule kokemaan, ellei päättäjät ala ymmärtämään miten huonosti Suomella ja suomalaisilla menee.
    Pessimistin ja optimistin ero: Pessimisti sanoo, ettei huonommin voi mennä, mutta optimisti sanoo: Kyllä voi!

    Hyvin sanottu.

    Äänestä

  • hoidokki kirjoitti:

    Eikä tule kokemaan, ellei päättäjät ala ymmärtämään miten huonosti Suomella ja suomalaisilla menee.
    Pessimistin ja optimistin ero: Pessimisti sanoo, ettei huonommin voi mennä, mutta optimisti sanoo: Kyllä voi!

    "Pessimisti sanoo, ettei huonommin voi mennä, mutta optimisti sanoo: Kyllä voi!"

    Vai pitikö sun sanoa että pessimisti sanoo, ettei paremmin voi mennä, mutta optimisti sanoo: Kyllä voi!

    Äänestä

  • Sanoin ihan niin kuin tarkoitinkin. Mieti mitä eroa noilla on.

    Äänestä

Peräkammarin pojat jos kiertäisivät muuallakin kuin kylänraittia, huomaisivat että on lottovoitto syntyä suomeen.

1Äänestä

SIinähän kierrät jos ei saa edes lainaa mistään.

Äänestä
  • Jos saisit lainaa, haaskaiset sen muuttamiseen, joka ei maksa käytännössä kuin hiukan vaivaa.

    Äänestä

  • Vai ei maksa kun muutamia tonneja ihan vaan. Sellaset joka ei ole niitä tehnyt ei tiedä mistään mitään.

    Äänestä

Kuinka monelle Sipilä on suomen kansalaiselle tai perheelle tarjonnjut omaktitalooan asumiseen? Ei ole tarjonnut, mutta pakolaisia oliinokas majoittamaan kotiinsa. Suomen kansalainen se koditon asuu kadulla, heitä on.
Kuin monille pakolaiseele raha virtaa joka paikasta, mutta suomen kansalinen ei saaa rahaa kunnes on paksu nippu todistuksia ja kuitteja esittää kelaan, eikä silloinkaan. Pakolaiset nostelee kuititta.
Onko suomalainen sitten onnellinen siitä asiasta? Noita samoja on vaikka kuin paljon esimerkkejä.Suomen kansalainen se joka veroja on maksanut, ei ole tasaveroinen pakolaiseten kanssa. Naapurissa työnnellään vauvoja uusissa lastenvaun uissa, ja tuskin heill on itse niitä varaaa osataa, kuin mys isoa huoneisto vuokrata, kyllä he kaiken saavt. Vauvojakaan ei saa työntöö vanhoissa vaunuissa se on kuttuurin vastaista joten seruaava vauva saa taas uudet vaunut.

Äänestä

Kuka päättää kaikkien puolesta olemmeko onnellisia vai emme? No sen tekee aivopestyt tutkijat joill aon yhteys nin politiikkoihin ja heille maksetaan siitä että puhuvat potaskaa. Raha sanelee siinkin mitä kirjoittaa ja mitä ei ja mitä pitä faktana ja mitä ei.

Yksikään huonosti toimeentuleva tai muutoin kärsivältä sitä ei kysytä, heille riittää vain se että olet elossa, ja he puhuvat sinun puolesta. Sun on oltava onnellinen kun niin sanotaan.

Ei suomessa voi olla onnellinen jos tilanne on tämä mikä on. Kuin monelta kaltoin kohdelluilta vanhukselta on kysytty onko hoitolaitoksessa kivaa, kun saat yösi nukkua lattialla märissä vaipoissa, ruokaa saat jos jos, lääkkeitä säännöstellään, ja hoidon taso on mikä on, kunhan sijoittajat saavat muhkeat voitot!

Äänestä

Kyseinen selvitys ei väittänyt ihmisten olevan onnellisia vaan yhteiskunnan rakenteiden antavan mahdollisuuden onnelliseen elämään vertailumaita paremmin.
Se ei myöskään ottanut kantaa onnellisuuden jakautumiseen.

Äänestä
  • Niin että yllpidetään moista ajatusta vaan huvikseen, eikä se perustu todelliseen eikä yhtään mihkään!

    Sama kun sanoisi että aurinko paistaa suomessa joka ikinen päivä ja täällä on lämmin! Ajatuskiahan voi heittää ilmaan miten sattuu piti ne paikkansa tai eivät.

    Todellisuudesta ne on kaukana. Jokuhan hyötyy rahallisesti siitäkin että puhuu paskaa.

    Äänestä

  • Aloituksessa ei viitattu tai linkitetty mihinkään spesifiin selvitykseen. Onnellisuustutkimuksissa yleensä on selvitetty kansalaisten onnellisuutta kyselyillä. Se jos jotkut yhteiskunnan rakenteet ovat kunnossa ei merkitse sitä että ihmiset ovat onnellisia.

    Esimerkiksi suomen koulujärjestelmä saattaa olla toki järjestelmänä maailman huipputasoa. Mutta opetuksen taso jota kouluissa annetaan on suuresti liioiteltua. Peruskoulun jälkeen annettava ammattikoulutus on ainakin todella heikkotasoista. Myös amk- tasoinen koulutus on huonoa. Suurin osa opiskeluajasta on yleensä pelleilyä ja tyhjän toimittamista, opettajat eivät opeta mitään, ja varsinkin aikuiskoulutuksessa opettajisto on yleensä jotain hiton itseoppineita elämänsankareita joiden opetusmetodit tulevat suoraan omista koulumuistoista ala- asteelta. Joissakin koulutuksissa opettajat vaikuttavat melkein siltä kuin he kuvittelisivat että opettajan pääasiallinen tehtävä on pitää opiskelijoita pilkkanaan.

    Tästä ilmiöstä olisi mielenkiintoista tehdä puolueeton tutkimus. Mikähän tämä suomessa tarjottavan koulutuksen tason todellinen laita on? Kuinka paljon esim. hoitajien nykyinen koulutustaso on syyllinen työelämässä ilmenevään ammattitaidottomuuteen? Epäilen vahvasti että koko kolutushehkutus osoittautuisi lähemmässä tarkastelussa vain keisarin uusiksi vaatteiksi. Kauheaa hehkutusta mutta tosielämän kokemukset suomalaisen koulutuksen tasosta eivät todellakaan vastaa loistavaa mainetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnestasoikeenako kirjoitti:

niin on käyhiä ja kippeitä vanhoja ja työttömiä ja nöyryytettyjä, mutta tilastollisesti OLEMME ERITTÄIN ONNELLISTA KANSAA!!!!! Miksiköhän??

Kyllä täältä on onnellisuus kaukana, onnellisia on poliitikot joilla on kaikki mitä voi olla ja enemmänkin, kun saavat valehdella ja huijata yhteiskunnalta kaiken jäämättä kiinni, niin onhan sitä silloin.

Jos onnellisuuden mittari on vanhuus heitteillä, sairaat jäävät ilman hoitoa, kansa käy leipäjonossa, lapset homekouluissa, työttömiä simputetaan joka päivä, niin kysynpä vaan KENEN MIELESTÄ??? Kuka näitä tilastoja laatii??? Vai maksetaanko siitä että joku kirjoittaa tämmöistä potaskaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu