Ajan isokokoisella bensavehkeellä joka kuluttaa noin 9-10 litraa kaupunki ajossa, enimmäkseen ajan taajamissa ja kaupunki alueella. Olen katsellut diisseleitä noin 1.6 konella ,2.0 litran konekin kävisi. Laskin että tuollaisella tulisi melko halvemmaksi ajaminen ,kulutus noissa 5 litranpintaan. Harmi vain että autokaupat eivät ole vielä merkittävästi laskeneet diisdeleiden hintoja, jopa yli 200 000 tuhatta ajetuista ,paaliin menevistä diisdeleistä pyydetään kovia hintoja. Täytyykö lähteä ruotsista hakemaan?
Vastaukset 7
- Hehehehehe
Nolo provo, hehehehehe
- Ruotsistadieselit
Ruotisista saa tuhansia edullisemmin verojen jälkeen. Siksi sieltä ihmiset hakevat.
Se onko myös hyvä niin madaltaa hintoja suomessa kun dieseleille ei ole niin paljon ostajia. Näkyy jo
Laadukkaan n 5v ikäisen ja 50-100tkm ajetun dieselin ja bensan hintaero on nyt helposti 5000eur tai enemmän
Eli dieselillä ajaminen tulee halvemmaksi kun laskee kaikki verot ja kulut ja ajaisi vaikka 5-10tkm vuodessa.
Tuo auton hintaero tekee sen jolla kuolettaa n 300-400eur käyttövoimaveron ( joka perusteeton suomessa ) dieselin sitten onkin vähän halvempaa ja kulutus myöskin pienempää.
Suomalainen autovero on kyllä typerä mutta kertoo ihmisistä jotka ei koskaan laita politiikoille vastaan.
Jokainen ulkomailta ostettu auton jättää tuhansia, kymmeniä tuhansia euro per ostaja ulkomaille.- Näinsevaanonhuhu
Jos löydät alle 100 tkm ajetun alle viisi vuotta vanhan ja vielä laadukkaankin käytetyn dieselin, niin kiirettä saat pitää, jos sen aiot saada itsellesi. Nämä ovat harvinaisia ja eivät vaihtohalleissa viivy kuin hetkisen, jos sitäkään. Tosin niiden hinta on vielä aika kova eli ne eivät kuulu siihen paljonajettujen vanhojen dieselautojen ryhmään, joiden hinnat ovat joissain tapauksissa laskeneet jopa reippaasti.
Totta, halvemmaksi dieseli ei tule jos ajaa 5-10tkm. Jos tarkoitus on saada vain halpoja kilometrejä, niin sen takia ei noilla ajoilla kannata dieseliä hankkia. - diisselit.vieläkalliita
Kiitos tiedosta, juuri noin 100 000km ajettuja ja viisivuotta vanhoja oli hakusessa. Kova kysyntä näemmä pitää hinnat vielä ylhäällä. Ajan 15-20 000 km per vuosi.
- Hehehehehe
Vielä nolompaa vastailla omiin sekopääjuttuihinsa ja 'olla vahvasti samaa mieltä' .hehehehe.
- diesselit.vieläkalliita
Hehehehehe kirjoitti:
Vielä nolompaa vastailla omiin sekopääjuttuihinsa ja 'olla vahvasti samaa mieltä' .hehehehe.
Nyt en ymmärrä pointtiasi, en ole vastaillut itselleni, olen tässä ihan tosissani.
- Hetkenhindut
Ei ikinä onnellisissa skientologioissa. Meillä hindut pysyy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022112Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271061- 71917
- 58898
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta108684