Ateistien joulu

Näin kevään keskellä ja kesää odotellessa on hyvä pohtia hieman ateistien joulua. Mitä ateisti tekee jouluna?

Hän hankkii joulukuusen, jonka koristelee latvaan sijoitetulla tähdellä, oksiin ripustetuilla palloilla ja oksia myöten kulkevilla nauhamaisilla koristeilla. Jotkut panevat lisäksi lippuja tai pipareita kuusen oksille. Kaikki täydentävät tuotoksensa kynttilöillä.

Ateisti ostaa jouluna lahjoja perheelleen ja kenties muillekin. Joulu on ateistille suuri kulutusjuhla, jonka aikana syödään kiloittain possua ja muita joulun herkkuja. Ateistin paino lisääntyy pari kiloa joka joulu (aikuijen urospuolinen ateisti).

Miksi ateisti näkee niin paljon vaivaa joulun viettämiseen ja miksi hän yleensä viettää joulua?

6

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi kristitty näkee niin paljon vaivaa joulun viettämiseen ja miksi hän yleensä viettää joulua? Joulu eli Yule on muinainen germaanien talvijuhla eikä sillä ole mitään tekemistä kuvitellun Jeesuksen syntymän kanssa. Jos Jeesus olisi historiallinen henkilö niin hän olisi todennäköisimmin syntynyt keväällä. Kevääseen sattuu vastasyntyneitä vauvoja pahoilta hengiltä suojaava riitti, jossa karitsa tapetaan, verellä suditaan talon ovenpielet suojaamaan pahoilta hengiltä ja karitsa syödään juhla-aterialla.

      • Niin - joulu ei ole alunperin kristittyjen viettämä juhla. Katolinen kirkko sijoitti Jeesuksen syntymän jouluun ja muutti pakanallisen juhlan sisällöltään katoliseksi. Jeesus ei tutkimusten mukaan syntynyt edes jouluna vaan syksyllä juutalaisen lehtimajanjuhlan aikana. Jeesus ei antanut käskyä juhlia hänen syntymäpäiväänsä eivätkä apostolit sitä juhlineet.


    • jeesuseiantanutmitään

      Ennemmin uskon joulupukkiin, joka tuo lahjoja, kun jeesukseen, joka vie lahjat.

    • "Monien nikkien mies" on edelleen kovin avuton trolliksi, mutta pitää nyt kuitenkin minunkin kommentoda, ettei nyt ihan epätoivoon yksinäisyyttään joudu! :D

    • Olen ollut monet joulut töissä. Jouluna teen sitä mitä muutenkin teen viikonloppuna (jos olen vapaalla). Lepään, rentoudun jne. Pitääkö jouluisin tehdä jotakin?!

    • ateisti1982

      "Hän hankkii joulukuusen, jonka koristelee latvaan sijoitetulla tähdellä, oksiin ripustetuilla palloilla ja oksia myöten kulkevilla nauhamaisilla koristeilla."

      En koristele joulukuusta.

      "Ateisti ostaa jouluna lahjoja perheelleen ja kenties muillekin. "

      En ostele lahjoja.

      "Miksi ateisti näkee niin paljon vaivaa joulun viettämiseen ja miksi hän yleensä viettää joulua?"

      En vietä joulua. Miten joulua pitäisi viettää?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      126
      1288
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      963
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      897
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      294
      781
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe